40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najnovšie články na blogu:

Morča Skinny - charakteristika, starostlivosť, zdravie (morské prasiatko Skinny)

Morča plemena Skinny vzbudzuje záujem vďaka svojmu vzhľadu a rozhodne ním dokáže upútať pozornosť. V porovnaní s ostatnými morčatami sa odlišuje nielen svojou jedinečnou stavbou, ale aj povahou. Pred zakúpením Skinny je dobré sa oboznámiť s tajomstvami tohto mladého plemena.

História morčiat plemena Skinny

Bezsrsté Skinny sú výsledkom genetickej mutácie. Vznikli za laboratórnych podmienok v Amerike, kde sa mali chovať a používať na výskum. Po mnohých pokusoch sa však od tejto myšlienky upustilo. Dôvodom mala byť veľká jemnosť a citlivosť týchto morčiat, priateľský prístup k ľuďom a zlé zdravie - hlavne imunitný systém. Je to pomerne mladé plemeno morčiat - vo Švédsku sa vyskytuje od roku 2002 a až v roku 2004 bolo oficiálne uznané ako plemeno morčiat. U nás Skinny dlho neboli k dispozícii, až do roku 2006 bol v celej krajine iba jeden jedinec tohto plemena.

Postava bezsrstých morčiat

Skinny morčatá sú zaradené do bezsrstých plemien. Majú však zakrpatené trsy vlasov na tvári (hlavne na nose), šľapajách a chodidlách a menej často na ušiach. Existuje veľa farebných variácií tohto plemena.

Tieto morčatá sa veľkosťou a hmotnosťou výrazne nelíšia od ostatných plemien morčiat.


Dospelé Skinny morča. Na tvári a labkách sú jednotlivé chumáče chlpov. Chudé morča je dvojfarebné - čierne a biele

Starostlivosť o Skinny morča

Bezsrsté morčatá sú veľmi citlivé. Nemajú srsť, teda hlavnú vrstvu, ktorá ich chráni pred poveternostnými vplyvmi, mechanickým poškodením a vysušením. Skinny musia mať preto pokojnejšie a bezpečnejšie miesto na život. V ich blízkosti sa neodporúčajú vyčnievajúce alebo ostré prvky. Tieto morčatá dobre dodržiavajú hygienu, nemusia sa umývať, pokiaľ to neodporučí veterinár - napríklad liečivé kúpele. V iných prípadoch môžu kúpele zvieraťu iba ublížiť. Silné nečistoty, s ktorými si váš maznáčik sám neporadí, môžete zotrieť vlhkou handričkou.

Neodporúča sa natierať morčatá olejčekmi, olejmi alebo krémami. Pokožka Skinny má prirodzenú vrstvu, ktorá udržuje správne napätie a hydratáciu - kožný maz.

Mali by ste však byť obzvlášť opatrní pri teplotných výkyvoch a prievane, ktoré sú škodlivé pre tieto krehké zvieratá. Pri prechádzkach s morčaťom by ste sa mali vyhýbať priamemu vystaveniu slnku. Je veľmi dôležité neporaniť pokožku a zabrániť jej vysušeniu.

Zdravie morčaťa Skinny

Skinny žijú kratšie ako iné plemená morčiat - asi 6 - 8 rokov. Kvôli chýbajúcej srsti často prechladnú a trpia chorobami horných dýchacích ciest, preto je také dôležité poskytnúť im teplé miesto, ďaleko od prievanu. Tieto morčatá sú náchylné na srdcové chyby a choroby.

Správna strava posilní imunitný systém morčiat. Je to tak dôležité, prtože morčatá nedokážu syntetizovať vitamín C, preto musí byť dodávaný spolu s krmivom. Výsledkom nedostatku vitamínu C sú napríklad vredy v ústnej dutine, lámavé zuby a znížená imunita. Toto plemeno má tiež predispozíciu ku kožným chorobám - parazitickým alebo plesňovým a k rezným poraneniam. Ich pokožka je mimoriadne jemná, preto s každou rušivou zmenou, ako aj s iným správaním, ako je napríklad väčšie škrabanie, navštívte veterinára.

Pri tejto téme stojí za zmienku alergia na bezsrsté zvieratá. Alergické reakcie sa môžu vyskytnúť rovnako ako v prípade srsti. Alergiu spôsobujú bielkoviny obsiahnuté vo všetkých sekrétoch tela a potom aj srsť v ovzduší, piliny, seno atď. Seno, teda každodenné menu morčiat je tiež silným alergénom, najmä pre ľudí, ktorí zle reagujú na prach a peľ. Pred zakúpením Skinny morčaťa je dobré sa uistiť, či niektorý z členov domácnosti nemá tento typ alergie.

Skinny morčatá - povaha

Skinny morčatá sú veľmi živé a energické zvieratá. Majú radi ľudí a kontakt s nimi. Často reagujú na svoje meno a hlas, reagujú veselo a dokonca krok za krokom sledujú. Skinny sú medzi chovateľmi a milovníkmi plemena nazývané - maličké psy, čo veľa hovorí o ich povahe. Toto plemeno je dosť zhovorčivé, píska a intonuje a mení svoju intenzitu. Pískanie môže byť tiež znakom strachu a stresu, takže dobre svojho miláčika sledujte. Skinny sa radi hrajú, takže je dobré im občas vymyslieť nové hračky.

Rovnako ako všetky morčatá, aj bezsrsté Skinny sú stádové zvieratá. Najlepšie je preto mať viac, než jedného jedinca. Odporúča sa, aby ste mali rovnaké pohlavie, aby ste predišli nechcenej gravidite. Ak máte iba jedno morča, častý kontakt s ľuďmi mu túto samotu čiastočne kompenzuje, ale ak opatrovateľ nie je dlhší čas doma, morča môže pocítiť depresívne stavy.

klietka pre skinny morčatá.Údržba morčaťa Skinny- aká. Klietka pre morčatá Skinny?

Skinny morča je typický bylinožravec. Krmivom by mali byť zdravé granule s vysokým obsahom bielkovín a dodatočne seno, zelenina, ovocie a výhonky ovocných stromov. Krmivo a vodu by malo mať morča k dispozícii neustále. Medzi odporúčanú zeleninu patrí: mrkva, brokolica, repa, petržlen, zeler, paradajky, kel, uhorky a čakanka. Skinny môže jesť prakticky všetky druhy ovocia, okrem ovocia s veľkými semenami. Plemeno Skinny má zvýšený metabolizmus, a preto bude jesť oveľa viac, než iné morčatá.

Vhodná klietka by mala byť čiastočne uzavretá, aby sa minimalizoval prievan a trenie. Minimálne rozmery klietky sú 100 cm x 40 cm a bezpečnosť zaručia pozinkované tyče. Najlepším substrátom pre morčatá je pellet bolo by dobré, ak by jeho množstvo bolo dostatočné na zahrabanie sa. Klietka morčaťa by mala obsahovať misky, napájačky, dom, hračky a hojdacej siete. Áno, Skinny milujú chill out v hojdacej sieti! Neodporúčajú sa kolotoče pre tak jemné zvieratá, pretože nepriaznivo vplývajú na labky, chodidlá a chrbticu morčaťa.


Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok