40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pes cestuje autom - čo potrebujete vedieť?

Pozývame vás na sériu príspevkov pre hostí od blogerov, ktorí s nami spolupracujú. Prvý článok pre nás napísal Psietesty.pl a týka sa bezpečného cestovania so psami autom. Čo potrebujete vedieť, aby ste mohli pohodlne a bezpečne cestovať so svojím psom? Prečítajte si, ako cestujú Luna, Figiel a Koky.

Každý deň cestujeme so psami autom a vzhľadom na to, kde bývame, je pre nás najvýhodnejšie zbaliť psíka do auta a ísť na prechádzku (namiesto chodenia po chodníkoch pri rodinných domoch). Je to pre nás každodenná záležitosť, žiaden z našich psíkov nemá problémy s cestovaním autom, či už na krátke alebo dlhé cesty. Blíži sa ale sezóna dovolenkových výletov a predĺžených víkendov. Mnohí z nás si nevedia predstaviť trávenie voľného času bez svojich obľúbencov. Takže berieme našich psov so sebou a ideme, ale počkajte chvíľu... musíme pamätať na bezpečnosť a pohodlie našich miláčikov!

Pásy pre psov - čo si zapamätať?

Najjednoduchší spôsob cestovania so psom je cesta autom. Na trhu sú dostupné uchytenia na bezpečnostné pásy do auta, napríklad bezpečnostné pásy Trixie. Stačí na svojho psa nasadiť postroj a pripevniť ho k pásu. Takéto pásy len bránia psovi v pohybe po vozidle. Nezabudnite používať bezpečnostné pásy len s postrojmi, pretože v prípade obojku sa môže váš miláčik pri brzdení alebo trhnutí udusiť. V predajniach nájdete aj sady autopostrojov s uchytením na bezpečnostný pás auta. Nezabudnite vybrať správnu veľkosť postroja a prispôsobiť ho psovi. Postroje Zolux vo veľkosti M sa vďaka svojej vysokej nastaviteľnosti hodia na Figla a Lunu. Pre zaneprázdneného pasažiera je to určite dobré riešenie, nebude po aute skákať ako šialený. Takéto postroje môžeme použiť aj na prechádzky.

Postroj pre psa do auta. Bezpečnosť jazdy je najdôležitejšia vec.


Ochranné rohožky – ako ochrániť auto pri cestovaní so psom?

Rohože sú ďalším spôsobom prepravy našich psov, ale chránia skôr naše vozidlo ako psa. V ponuke sú ochranné koberčeky na zadné sedadlo, napríklad autokoberec Trixie. Vyrábajú sa z rôznych druhov látok, najčastejšie neprepúšťajú vodu, čím chránia poťahy. Pripevnite koberček na opierky hlavy, zadné sedadlo a opierky hlavy predných sedadiel. Vznikne tak niečo ako hojdacia sieť, v ktorej sedí náš pes. Podložky majú otvory na upevnenie bezpečnostných pásov (nezabudnite, že je to veľmi dôležité, pretože nepripútaný pes predstavuje nebezpečenstvo pre seba aj pre nás) a často aj zips umiestnený medzi prednými sedadlami, ktorý vám umožní kontrolovať, čo váš miláčik robí. Neviem si predstaviť nemať karimatku s tromi bláznivými psíkmi, ktorí milujú byť špinaví a mokrí (bez ohľadu na ročné obdobie, vždy bude v aute blato). Takáto karimatka chráni čalúnenie v aute, ale nie je dokonalá! Veľa krát som objavila pod karimatkou tonu piesku a jesenné lístie... ale stále je to lepšie ako bez akejkoľvek ochrany. Karimatku sme používali v dvojdverovom aute, takže zakaždým sme museli karimatku odopnúť z opierky hlavy, aby sa psy mohli dostať dovnútra/vystúpiť. V aute so zadnými dverami je to určite pohodlnejšie.

Rohože do kufra chránia aj miesto, kde sa prepravuje váš maznáčik. Môžeme si vybrať rohož vhodnú pre naše vozidlo, napríklad niektorý z mnohých modelov Trixie. Sú vyrobené z polyesteru a chránia pred vodou a nečistotami. Niektoré majú zips, ktorý umožňuje sklopiť zadné sedadlo. V spodnej časti sú pásiky na suchý zips proti skĺznutiu a k opierke hlavy sa pripevňuje pomocou pásikov. Koberce chránia aj nárazník a vstup do kufra (vieme, ako veľmi dokážu psie pazúry poškodiť lak auta). Niektoré z nich navyše chránia aj bočné steny kufra (je to naozaj užitočné pri preprave psov, ktorí sa práve kúpali v bahne). Podložka, ktorú máme, je veľmi veľká a zmestí sa do nášho veľkého džípu, čo nás veľmi teší. Po rozložení karimatky je zakrytý celý kufor vrátane operadla sedadiel, bokov a podlahy kufra a ešte bez problémov zakryjete prah. V malom aute sme karimatku jednoducho zrolovali a tiež funguje perfektne. Je odolná a vodeodolná.

Kufor vášho auta môže byť obložený špeciálnymi rohožami.

Transportéry a klietky – ako si vybrať ten správny?

Asi najčastejšie využívaný spôsob prepravy našich miláčikov je cesta autom. Klietka alebo nosič má veľa výhod: chránia nášho psa pred pohybom, izolujú ho od vonkajších podnetov a chránia interiér auta pred zašpinením. Naša ponuka zahŕňa rôzne typy klietok a nosičov.

1. Klietky a nosiče z nylónu

Materiál by mal byť ľahký a najčastejšie skladací, vyrobený z nylonu, ideálny na cestovanie. Napríklad TRIXIE transportný box z nylónu. Ich výhodou je, že keď v nich neprevážame psov, dajú sa zložiť a uložiť do kufra. Niektoré z dopravníkov materiálu majú vnútorný rám vyrobený z hliníkových rúrok. Majú bočnice, ktoré sa otvárajú na zips, čo umožňuje ich umiestnenie v akomkoľvek smere vo vozidle.

Naše stádo má jeden veľký spoločný nosič, ktorý je fantastický na kratšie vzdialenosti. Všetci traja sa v ňom môžu pohodlne usadiť alebo ležať, no na dlhých trasách pre väčšie pohodlie (hlavne Koky, ktorý nemá rád dotyky iných psov) psov oddeľujeme. Dlhé roky som používal takýto nosič aj na Kokyho, pri umiestnení na zadnom sedadle fungoval perfektne. Nevýhodou týchto nosičov je, že sa ťažko udržiavajú čisté - nedajú sa prať v práčke, ale dajú sa opláchnuť pomocou záhradnej hadice. Našim psom sa tento typ nosičov veľmi páči. Väčšina z nich má v hornej časti odkladaciu priehradku, do ktorej sa zmestia najnutnejšie veci, napríklad miska alebo vodítko, čo je veľmi užitočné.

2. Klietky a nosiče z plastu

Väčšinou sú vyrobené z ľahkého plastu a ľahko sa čistí. Tieto nosiče majú kovové dvierka a systém bezpečného zatvárania. Materiál, z ktorého je nosič vyrobený, je odolný a ľahko sa udržiava v čistote. Má vetracie otvory umiestnené v hornej časti nosiča, zaisťujúce vetranie v teplých dňoch. Navyše majú rúčky, ktoré uľahčujú ich prenášanie a mnohé modely môžu byť vybavené kolieskami. Tieto nosiče sú dostupné v mnohých veľkostiach pre malého psa. Nosič sa dá jednoducho rozložiť a zaberie oveľa menej miesta.

V našom stáde je Figiel fanúšikom tohto typu nosičov a vždy, keď má možnosť, nabalí sa do toho aj doma. Netuším prečo, proste sa mu toto miesto páči. Koky však nemá rád plast – je preňho príliš pohodlný a príliš tvrdý (nepomôže ani hrubý vankúš). Figiel preto najčastejšie cestuje v plastovej nádobe.

3. Klietky a nosiče z kovu

Hliníkové kufrové klietky napr. hliníkový transportný box Trixie. Klietka má dvierka s bezpečnostným zámkom a je stabilná a bezpečná. Poskytuje dobré vetranie pre vášho domáceho maznáčika. Je to najdrahšia a zároveň najbezpečnejšia forma psieho nosiča. Zvyčajne vyžaduje trvalú montáž vo vozidle.

Ktorý transportér je najlepší? Všetko závisí od nás a od toho, ako klietku využijeme mimo auta. Na cesty, napríklad do hotela (kde pes musí byť zamknutý, kým nie sme na izbe), určite lepšie poslúžia plastové nosiče, ktoré nedovolia psovi vystúpiť. Na tréningy, kde máme psíka pod kontrolou (a on je slušný a zvyknutý byť v klietke), stačí plastový nosič, ktorý je ľahký a ľahko sa prenáša. No tie látkové na zips sa s trochou šikovnosti a odhodlania dajú otvárať a zničia sa oveľa ľahšie ako plastové. Preferujeme látkové a plastové slipy.

Pes by mal cestovať v prepravke.

Bezpečnosť pri cestovaní autom so psami

Toto je pravdepodobne najdôležitejší aspekt cestovania so psami. Je dôležité, aby sa psy pri cestovaní cítili pohodlne, ale najdôležitejšia je ich bezpečnosť. Nerobme si srandu, že aj menšia nehoda sa môže pre nášho miláčika skončiť tragicky, ak nie je správne zabezpečená. Neraz sme čítali/videli informácie o nehodách, pri ktorých psy prepadli „ako guľky“ cez čelné sklo, boli rozdrvené batožinou a podobne.

Pamätajte, že hmotnosť psa sa pri náhlom brzdení znásobí a náraz do sedadla môže viesť k mnohým zraneniam alebo dokonca k smrti. Pred cestou preto svojho psa vždy čo najlepšie chráňte. Nezabúdajte, že nosič alebo klietka by mala byť pripevnená k autu a podložka je hlavne ochranou pre čalúnenie auta.

Naše stádo cestuje buď v nosiči alebo v kufri (do malého auta je jednoducho ťažké dať nosič pre troch psov). Určite preferujeme nosič ako bezpečnejšiu formu cestovania a neviem si predstaviť brať psov na dlhú trasu inak ako v klietkach. Samozrejme, naše psy sa radšej vozia v kufri a pozerajú svet cez okno.

Užitočné príslušenstvo pri cestovaní so psom

Okrem klietky či karimatky je dôležité uspokojiť počas cestovania aj ďalšie potreby. Nezabudnite, že počas dlhej cesty by ste si mali urobiť zastávku, počas ktorej sa váš pes môže napiť alebo uspokojiť svoje fyziologické potreby. Potom budete potrebovať nylonovú alebo silikónovú cestovnú misku. Obe misky sú priestranné a ľahko sa používajú - nylonová pojme až 1,5 litra vody a v zloženom stave sa dá jednoducho pripevniť na opasok alebo vodítko. Pri zastavení dovoľte svojmu miláčikovi, aby sa natiahol, napríklad na krátku hru alebo prechádzku. Mnohé obchody ponúkajú aj ďalšie príslušenstvo, ktoré môže byť veľmi užitočné pri cestovaní s domácimi zvieratami, napríklad rampy, ktoré uľahčia starším alebo chorým psom nastupovanie do auta, ako aj chrániče nárazníkov (ak nemáte rohožku do kufra, ktorá poskytuje takú ochranu). Užitočné môžu byť aj mriežky na okná do auta, ktoré bránia psovi vyskočiť počas jazdy alebo státia, napríklad mriežka na okná do auta TRIXIE.

Vždy máme so sebou misku, vodu a nejaké maškrty (ale nie každému psovi pochutí na maškrte na cestách). Naše psy sú zvyknuté na výlety autom a vždy sa pri nich cítia dobre, nedočkavo naskakujú do auta (pokiaľ si nemyslia, že prechádzka bola príliš krátka). Dlhšia cesta im preto nerobí problém, idú slušne spať. Pravdepodobne je to spôsobené tým, že psy boli od malička zvyknuté na cestovanie (hoci Koky ako malý trpel kinetózou, ktorá sa vždy skončila tým, že som musel čistiť auto).

Pozri aj: Dovolenka so psom pri mori, na horách, v zahraničí - ako sa dobre pripraviť?


Cestovná miska pre psa je veľmi užitočná pri cestovaní, najmä v lete.