40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Dovolenka so psom pri mori, na horách, v zahraničí - ako sa dobre pripraviť?

Dovolenka so psom je zvyčajne oveľa lepším nápadom, než nechať svojho miláčika v opatere niekoho iného. Mali by ste sa však na ňu vopred pripraviť. Jednou z hlavných záležitostí je očkovanie domáceho miláčika. Na čo ešte musíte myslieť pred odchodom na dovolenku so psom?

Bez ohľadu na to, či chcete so psom stráviť dovolenku pri mori, pri jazere alebo na horách, musíme pamätať na to, aby ste mu poskytli bezpečie a pohodlie pri cestovaní, a taktiež v novom prostredí. Mali by sme tiež vopred skontrolovať, či nie sú žiadne obmedzenia týkajúce sa prítomnosti zvierat na miestach, kam ideme. Dovolenka so psom v zahraničí si navyše vyžaduje množstvo formalít.

Pes musí byť tiež chránený pred blchami a kliešťami prípravkom odporúčaným lekárom (napr. Spot-on drops alebo špeciálny obojok).

Prázdniny so psom a očkovanie

Ak ideme na dovolenku so psom, musíme sa predovšetkým usilovať o to, aby zmena prostredia neohrozovala jeho zdravie. Ísť na miesta, kde bude mať váš miláčik častý kontakt s prírodou, znamená možnosť kontaktu s parazitmi, napríklad s kliešťami. Počas dovolenky so psom pri jazere alebo v horách je zvyčajne ťažké vyhnúť sa riziku kontaktu s divými alebo vidieckymi zvieratami, ktorých zdravotný stav nie je známy. Preto by ste mali predtým ísť k veterinárovi a skontrolovať, či má byť vaše zviera očkované proti besnote alebo iným infekčným chorobám, ktoré sa môžu vyskytovať v danom prostredí. Pes musí byť tiež chránený pred blchami a kliešťami prípravkom odporúčaným lekárom (napr. kvapkami spot-on alebo špeciálny obojok).

Dovolenka so psom v zahraničí

Predtým, ako vyrazíte so psom do zahraničia, musíte si skontrolovať pravidlá cestovania s domácimi miláčikmi, a to v krajine, ktorá je cieľom našej cesty, aj v tých, cez ktoré plánujete cestovať. Napríklad v krajinách Európskej únie musí mať domáce zviera:

· špeciálny pas,

· mikročip v súlade s normami ISO,

· očkovanie proti besnote.

V niektorých krajinách sa môžete stretnúť s ďalšími požiadavkami. Mimo EÚ sa požiadavky líšia. Mali by ste sa dokonca pripraviť na možný zákaz vjazdu zvierat bez dostatočne dlhej karantény. Podrobné informácie by ste preto mali získať pred plánovanou dovolenkou so psom.

Než vyrazíte so psom do zahraničia, musíte si skontrolovať pravidlá cestovania so zvieratami, a to ako v krajine, ktorá je cieľom našej cesty, tak aj v tých, cez ktoré plánujete cestovať.

Ako sa starať o psa na dovolenke?

Pes ochotne sprevádza svojich pánov, a to aj mimo svojho vlastného teritória. To však neznamená, že cestu neprežíva. Aby sa cítil v nových podmienkach bezpečne, je dobré mu vziať z domu posteľnú bielizeň, obľúbený vankúš alebo hračku. Počas cesty musíte robiť pravidelné prestávky, počas ktorých bude mať pes možnosť pohybu a vykonania fyziologických potrieb. Ak je teplo, nesmie váš miláčik nikdy zostať sám v zatvorenom aute, ani na krátky čas. Počas pobytu na pláži alebo na horskom chodníku musíme mať vždy po ruke fľašu s čistou vodou a misku, z ktorej môže zviera piť. Mali by sme tiež pamätať na to, že počas dlhej prechádzky, by ste mali svojmu miláčikovi dopriať výživnú pochúťku. Keď sa nachádzate pri mori alebo pri jazere, pes sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude kúpať, behať medzi kríkmi, váľať sa v piesku atď. Mali by ste mu vyčesávať srsť častejšie než obvykle a odstrániť všetky kliešte, ktoré nájdete.

Ako dbať o pohodlie ostatných dovolenkujúcich?

Pohyb mimo miesta trvalého pobytu znamená pre psa veľa nových podnetov a emócií, vďaka ktorým sa môže správať nepredvídateľne. Aj keď je náš miláčik obvykle jemný a poslušný, vždy, keď je medzi ľuďmi dajte mu vôdzku alebo náhubok. Mali by sme tiež mať na pamäti, že na niektoré miesta majú zvieratá zákaz vstupu. Prispôsobte vaše dovolenkové plány týmto predpisom.

Laura Buganská