40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pes a dieťa – čo robiť, keď sa doma objaví bábätko?

Malé dieťa a pes – výzva alebo chutná predstava? Keď sa v dome, kde je pes, objaví novorodenec, majitelia stoja pred miliónom otázok a pochybností. Budú sa mať radi? Nebude pes žiarliť? Neublíži pes dieťaťu a ako veľmi mu môžete dôverovať? Existujú plemená vhodné pre deti? Prečítajte si, ako by mal prebiehať adaptačný proces.

Psy sú jedinečné zvieratá a často najlepšími strážcami detí. Iste, kým sa bábätko objaví, pozriete si na YouTube stovku videí pod heslom – "bábätko a psík". Kým však dostanete do hlavy myšlienku, že váš pes bude vaše dieťa milovať od prvého momentu, pamätajte, že to tak nemusí byť hneď a niekedy je nutný dlhší adaptačný proces, pretože vzhľad nového „člena smečky“ je skutočnou výzvou nielen pre psa!

Výchova dieťaťa so psom má pozitívny vplyv na emocionálny vývoj dieťaťa a tiež urýchľuje fyzický vývoj.

Predtým, ako bábätko príde prvýkrát domov

Psy – najmä tie, ku ktorým sa správame ako k členom rodiny – zvyčajne cítia, že sa „niečo deje“ oveľa skôr, ako si myslíme. Možno si hneď nevšimnú rastúce bruško opatrovateľky, ale vycítia, že v dome je iná atmosféra, je tam zrazu postieľka, kočík – nechajme psíka, aby sa do týchto príprav zapojil aj on! Keď už sa novorodenec narodí, je dobré zoznámiť psíka s jeho pachom – perfektná bude látková plienka alebo oblečenie. Pred príchodom nového člena rodiny domov bude mať pes možnosť ho čo najlepšie „spoznať“.

Prvé stretnutie novorodenca so psom

Na to, ako má prvé stretnutie so psom vyzerať, neexistuje jeden správny recept. Majiteľ psa by mal najlepšie vedieť, kedy bude pes na takéto stretnutie pripravený. Bábätko môžeme psíkovi ukázať hneď po príchode z nemocnice alebo bábätko na prvé dni oddeliť, aby sa psík zoznámil s jeho pachom a plačom a až potom ich necháte stretnúť sa zblízka.

Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete, nezabudnite byť opatrní. Vo väčšine prípadov pes okamžite vycíti, že dieťa je súčasťou rodiny a je veľmi chápavý, no pamätajte, že je to len zviera a za bezpečnosť dieťaťa sme zodpovední my! Ak je to možné, nechajte psa pokojne ovoňať dieťa. Dbajme na to, aby stretnutie prebiehalo v pokojnej atmosfére – pes automaticky vycíti našu úzkosť. Nič neunáhlime a, samozrejme, nezabúdajme absolútne nikdy nenechávať psa samotného, keď je novorodenec chvíľu bez dozoru! Aj keď vidíme, že pes je k bábätku nežný, vždy by sme mali pozorovať ich interakcie.

Dieťa a pes sa môžu stať priateľmi. Je dôležité ich spolu správne zoznámiť.

Psia žiarlivosť na bábätko

Častým problémom, s ktorým sa musia mladí rodičia potýkať, je psia žiarlivosť. Zviera, ktoré bolo predtým stredobodom pozornosti, je zrazu zatlačené do úzadia. Počúva viac zákazov, majitelia majú menej času, vymýšľajú menej hier a prechádzok. Pes si príchod dieťaťa automaticky začne spájať so zmenou v jeho každodennom živote a začne si vyžadovať viac pozornosti – znie vám to povedome? Pes je inteligentné zviera, takže keď nie sú naplnené jeho potreby, urobí čokoľvek, aby upútal vašu pozornosť. Ako sa s tým vysporiadať? Nájdite si na neho čas! Nezabúdajme ani na hru so psíkom – aj keď je ťažké nájsť si na ňu dostatok času. V takejto situácii môžu byť ideálne interaktívne hračky pre psov, ktoré ho zabavia na dlhší čas. A v tomto ťažkom období pre celú rodinu rozmaznávajme psíka aj maškrtami pre psov, nech cíti, že mu táto zmena v rodine nijak neublížila.

Pes a loziace bábätko – no, a to je len začiatok!

Vo väčšine prípadov je fáza predstavovania psa dieťaťu príjemná. Novorodenec, ktorý veľa nerozumie, najmä ten, ktorý sa začína plaziť, môže byť pre psa „hrozbou“ a skutočnou výzvou pre rodičov/opatrovníkov psa. Najčastejšie táto fáza určuje, ako bude vzťah nášho psa k dieťaťu vyzerať v budúcnosti, preto je veľmi dôležité, aby celý proces prebehol hladko.

V prvom rade sa musíte... postarať o svojho psa! Najčastejšie je iniciátorom interakcie dieťa – bude sa tešiť, že sa psíka dotkne, skúsi potiahnuť psíka za ucho, strčiť mu prsty do tlamy, zoberie hračku a zje zo psej misky nejaké maškrty. V tejto fáze by sa mal majiteľ zamerať na dieťa a chrániť hranice psa. Nemôžete dovoliť, aby dieťa psovi ublížilo a keď vidíme, že je náš pes unavený, nechajte ho v pokoji odpočívať. Pre psíka je dobré mať svoje miesto, kam sa dieťa nedostane – útočisko, kde sa môže schovať pred prebytočnými podnetmi.

Vychovávať dieťa so psom je vždy iné – veď neexistujú dva rovnaké psy a ani dve rovnaké deti!

Dieťa a pes – dobrá alebo zlá kombinácia?

Je skvelé, keď dieťa môže vyrastať so psom. Pre dieťa má táto situácia len výhody. Je to vynikajúci spôsob, ako vybudovať silnú imunitu vášho dieťaťa voči viacerým baktériám. Ani malé dieťa so psom nie je hrozbou – naopak, netreba sa báť, že by pes dieťa olizoval alebo mu dieťa vložilo hračku do úst. Je vedecky dokázané, že mať dieťa so psom má veľmi pozitívny vplyv na jeho imunitu voči chorobám a umožňuje mu vyhnúť sa alergiám či astme. Má tiež veľký vplyv na emocionálny vývoj dieťaťa – učí empatii, starostlivosti o druhých – a staršie deti učí zodpovednosti. Je mať dieťa pre psa prospešné? Áno, ak sa aj naďalej budeme schopní postarať o potreby psa.

Každý, kto má psa a dieťa, vie, ako dieťaťu rozšíriť jedálniček – psíkovi sa toto štádium väčšinou veľmi páči a začne mať k dieťaťu bližšie a bližšie. O tom, ako veľmi dieťaťu umožníme takto „kŕmiť“ psa, rozhoduje samozrejme majiteľ, no nezabúdajte pozorne sledovať, čím dieťa „kŕmi“ psa a dbať na to, aby boli prípravky pre psa bezpečné. Dôležité je pamätať aj na vyváženú stravu psa, aby takéto kŕmenie nemalo na psa žiadne negatívne účinky. Vždy je najlepšie siahnuť po kvalitnom krmive pre psov.

Ako vychovávať dieťa pri psovi?

Psie plemená vhodné pre deti – existujú také?

Treba jasne zdôrazniť, že pes, ktorý je „najvhodnejší pre dieťa“ neexistuje. Každý pes potrebuje zodpovedného, dospelého opatrovníka! Samozrejme, pri výbere rodinného psa sa môžete riadiť jeho temperamentom či predispozíciou. Psy, ktoré sú od prírody jemné alebo pokojné, sa často zdajú byť vhodnejšie do domu s dieťaťom. Sú plemená, ktoré majú ochranárstvo v krvi – napríklad aljašský malamut. Avšak, každý správne vychovaný pes môže byť najlepším priateľom malého dieťaťa – aj ten zo zoznamu plemien považovaných za agresívnych. Psy týchto plemien sú navyše často výbornými obrancami malých detí – veď také dieťa je najmenší a často aj najslabší „článok svorky“. Na druhej strane, každý pes, aj ten najmenší a najjemnejší, môže byť pre dieťa hrozbou, ak sa prekročia jeho hranice. Preto je také dôležité, aby všetky kontakty medzi malým dieťaťom a psom prebiehali pod prísnym dohľadom opatrovníka pri rešpektovaní práv zvieraťa.

Pozri aj: Ako naučiť psa základné povely?

Natália Baková