40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako naučiť psa základné povely?

Základné povely pre psa sú „sadni“, „ľahni“, „miesto“, „k nohe“ alebo sústredenie pozornosti na majiteľa. Ich správne učenie, pri dodržaní niekoľkých základných pravidiel, nebude robiť žiadne problémy majiteľovi a ani psíkovi. Psie povely majú typicky praktický charakter – určujú správne správanie zvieraťa!

Povely robia zviera poslušnejším, pretože dokáže lepšie ovládať svoje emócie. Vhodný čas na začatie tréningu povelov je, keď váš domáci miláčik dosiahne 2 mesiace. Najlepšie je najskôr začať s tréningom ohľadom hygieny a čistoty. Ako psík časom dospieva, rozsah povelov sa viac a viac rozširuje.

Psie povely sa zvyčajne začínajú vyučovať vo veku 2 mesiacov a zahŕňajú povely ako sadni, ľahni, miesto a k nohe.

Učenie psích povelov - niekoľko hlavných pravidiel

Svojho psa môžete začať učiť povely v ktorejkoľvek fáze jeho života, no čím skôr, tým lepšie. Začiatok výcviku sa môže uskutočniť už vo veku 2 mesiacov. Staršiemu zvieratku bude učenie povelov trvať o niečo dlhšie. Všetci psy, bez ohľadu na plemeno, sa dajú vycvičiť. Základom úspechu pri učení sa psích povelov je dôslednosť a pravidelnosť. Majiteľ by sa nemal ľahko nechať odradiť alebo stratiť trpezlivosť. Takto zviera len zbytočne demotivuje! Najlepší spôsob, ako učiť psíka nové povely, je prostredníctvom pozitívneho odmeňovania. Postupne by ste mali cvičiť so svojím psom, nevyhnutne s použitím jeho obľúbených hračiek a maškŕt. Maškrty pre psov sú tá najlepšia forma ako psíka povzbudiť. Okrem toho, je potrebné psíkovi príkaz vždy presne vysvetliť. O tom, čo sa od neho očakáva, nemôže byť pochýb. Oplatí sa používať rovnaké verbálne a vizuálne príkazy. Nezabudnite svojho psa pochváliť na každom tréningu! Ak napriek vynaloženému úsiliu výučba neprinesie zamýšľané výsledky, stojí za to požiadať o pomoc špecialistu.

Kedy naučiť šteniatko prvé povely?

Nezáleží na tom, aké povely sa páčia majiteľovi. Výcvik sa odporúča začať učením povelov spojených s čistotou, privolaním a uvoľnením vôdzky – všetkými týmito povelmi, ktoré sú v bežnom živote so psom najviac potrebné. Keď ich zviera pochopí a zvykne si na ne, môžete prejsť na ďalšie.

Na naučenie psa určitým povelom je potrebná trpezlivosť a pravidelnosť. Užitočné sú aj tréningové občerstvenie.

Ako naučiť psa dávať pozor?

Zameranie pozornosti, alebo inak povedané „postreh“, je základom práce so psom. Učí sa sústrediť, čo mu umožňuje počuť signály a všímať si gestá majiteľa. Kde začať? Pripravte si nejaké maškrty pre psov! Prikrčte sa v strede miestnosti a prilákajte svojho domáceho miláčika. Potom sa postavte, povedzte jeho meno a očakávajte, že sa na vás pozrie. Nadviažte s ním očný kontakt, a ak sa na vás pozrie, pochváľte ho a odmeňte ho maškrtou. Po niekoľkých dňoch úspešných pokusov skúste udržať pozornosť psa dlhšie. Keď sa vám to podarí, pochváľte ho a dajte mu maškrtu! Opakujte cvičenie niekoľkokrát. Nezabudnite predlžovať čakaciu dobu na odmenu. Ak pes stále hľadí, pochváľte ho príjemným tónom. Po niekoľkých úspešných pokusoch doma začnite cvičiť vonku v menej rušivých podmienkach.

Ako naučiť psa povel "miesto"?

Poslanie domáceho maznáčika späť na jeho "miesto" je užitočné v mnohých situáciách (napríklad keď si chcete po práci oddýchnuť a zviera sa chce ísť hrať). Učenie tohto povelu začína prenesením psíka do pelechu s nejakou maškrtou. Povzbudzujte ho, aby do svojho domova vstúpil všetkými labkami, potom sa otočte a posaďte sa. Keď úlohu splní a ostane, odmeňte ho maškrtou. Opakujte cvičenie niekoľkokrát. Potom priveďte psa k jeho pelechu pre psov s prázdnou zatvorenou rukou. Keď na ňom ostane sedieť, pochváľte ho a odmeňte ho maškrtou. Opakujte cvičenie opäť niekoľkokrát. Je čas využívať gestá! Stačí vystrčiť prst, aby ste psovi ukázali, kam má ísť. Ak ide tam, kam si predstavujete, pochváľte ho a odmeňte. Po niekoľkých úspešných pokusoch pridajte aj slovný príkaz. Vyslovte „miesto“ a urobte gesto. Keď pes poslúchne povel, dajte mu maškrtu. Časom predĺžte čas, kedy váš maznáčik zostane v pelechu. Z času na čas sa oplatí dať mu maškrtu len tak.

Pozri aj: Kto si myslí, že si ty? Ako sa stať vodcom psa

Laura Buganská