40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Paznecht - čo to je? U akých plemien sa vyskytuje? Čo s tým robiť?

Paznecht, inak známy ako ostroha, je extra prst na nohe, ktorý je pozostatkom predkov. U psov nemá žiadnu funkciu a ak je ostrihaný, zvyčajne nenarúša normálne fungovanie. U väčšiny výstavných psov sa považuje za chybu, a preto sa odstraňuje.

Pazúriky sú prirodzenou súčasťou psích labiek. U niektorých sa môže vyvinúť ďalší, nazývaný vlk. Niektoré zvieratá ho nemajú a u iných sa môže vyvinúť dokonca dvojitý. V súčasnosti nemá praktické využitie. Paznecht sa stáva aj mačke, ktorej pomáha pri lezení.

Psie labky.

Paznecht - čo to je?

Začnime s konštrukciou psej labky. Predná končatina psa má päť prstov, vrátane štyroch, na ktorých pes spočíva pri chôdzi, a jeden podobný ľudskému palcu umiestnený vyššie ako ostatné na vnútornej strane. Na zadnej nohe psa, po ktorom chodí, sú štyri prsty. Aj keď u niektorých domácich miláčikov môžete pozorovať tzv. paznecht, ktorý možno zjednodušene označiť ako prst navyše. Nachádza sa nad ostatnými pazúrmi. Stáva sa, že nie je pripevnený ku kosti alebo tam nie je žiadna kosť a potom má podobu pazúra visiaceho na koži. Môže sa vyvinúť na jednej zadnej končatine alebo na oboch. Inak sa tomu hovorí ostroha.

Odkiaľ sa vzal?

Paznecht je pozostatkom predkov. Odborníci vysvetľujú, že psi, ktorí žili v minulosti, spočívali pri chôdzi na piatich prstoch zadných nôh a záprstných kostiach. Bolo to spôsobené iným spôsobom pohybu ako doteraz. Turistika bola založená častejšie na dlhých skokoch a lezení ako na behu. S pazúrom rosy sa preto spájala potreba prekonávať rôzne prekážky. Meniaca sa povaha pohybu psov v priebehu času ovplyvnila vývoj labiek. Dnes majú kompaktnejšiu labku a svoju telesnú váhu opierajú o prsty. Paznecht už nebol potrebný. V súčasnosti nemá žiadnu funkciu. Psovi to neprekáža, ale voľné zavesenie sa môže ľahko roztrhnúť. Roztrhnutý paznecht u psa je zdrojom nepohodlia a aby sa tomu zabránilo, niektorí opatrovatelia sa ho rozhodnú odstrániť.

Paznecht - u ktorých plemien sa vyskytuje?

Paznecht je pozostatkom predkov. Nie všetky zvieratá ho však majú. Gény zodpovedné za ich vývoj u väčšiny psov zostávajú neaktívne. Z času na čas sa „prebudia“ a potom sa narodí šteniatko s prstom navyše. Táto situácia sa nazýva atavizmus. Medzi psami sú plemená (francúzsky ovčiak briard, pyrenejský horský pes či beauceron) vybavené dvojitým paznechtom. U predstaviteľov týchto plemien je jeho prítomnosť výhodou, žiadúcou a ukážkovou vlastnosťou. U väčšiny výstavných psov sú však takéto extra prsty vnímané ako chyba (napr. paznecht u Yorkieho).

Pes beauceron má paznecht a jeho prítomnosť je žiadúca.

Odstránenie paznechtov

Ak nezodpovedá obrazu plemena, sa niekedy odstraňuje. Najčastejšie sa tento zákrok vykonáva hneď po narodení. Potom sa vykonáva v lokálnej anestézii. prečo? U mladých psov, ktoré rýchlo rastú, sa rany hoja lepšie. Odstránením extra palca na nohe v mladom veku sa vyhnete možným budúcim problémom. V prípade starších psov si jeho eliminácia vyžaduje zákrok v plnej narkóze. Vhodnou príležitosťou, ako sa zbaviť pazúrikov, je napríklad kastrácia. Súčasné vykonávanie procedúr bude pre zviera menej stresujúce a zaťažujúce a predovšetkým zníži frekvenciu anestézie. Ak však pes nie je výstavný, pazúrik mu nerobí problémy a nie je zdrojom neduhov, nie je potrebné ho odstraňovať.

Prečo sa paznecht odstraňuje? Ako už bolo spomenuté, tento prst navyše sa môže roztrhnúť. Aj pri obyčajnej prechádzke alebo hre môže pes túto oblasť podráždiť. Nielenže je to pre neho zdroj bolesti, ale je to spojené aj s vysokým rizikom infekcie. Jeho poškodenie si vyžaduje zásah veterinárneho lekára a časté zranenia sú základom jeho amputácie. Ďalším neduhom je zarastený paznecht, ktorý psovi tiež spôsobuje veľa bolesti, môže prispieť k infekcii a opuchom, ktoré sťažujú pohyb. V tomto prípade je tiež potrebné navštíviť odborníka.

Ako sa starať o paznechty u psov?

Zanechanie paznechtu na psovi si vyžaduje náležitú starostlivosť. Extra prst neprichádza do kontaktu so zemou, takže nedochádza k jeho opotrebovaniu. V dôsledku toho rastie nekontrolovateľne. Ako sa teda starať o ne? Mali by sa pravidelne strihať. Keď budú mať správnu dĺžku, nedôjde k zraneniu, k zraneniu opatrovníka pri hre alebo zachyteniu sa o iné veci, napríklad o oblečenie alebo prehozy. Strihače pazúrov pre psov sa používajú na zastrihávanie orosených pazúrov. Na tento účel môžete ísť aj k špecialistovi. U poľovných psov, ktorí sa zúčastňujú kynologických športov, sú extra prsty zaistené. Opatrovatelia na tento účel používajú špeciálne obväzy alebo obväzy.


Mačací paznecht?

Majú aj mačky paznechty? Mačacie pazúry sú vyrobené z keratinizovanej časti, ktorá sa tvorí v dôsledku uloženia keratinizovaných vrstiev a buničiny nechtov. Mačky, ako väčšina psov, majú 5 prstov na predných a 4 na zadných, plus jeden extra prst alebo paznecht. V prípade mačiek je tento extra prst potrebný, pretože pomáha pri šplhaní. Na rozdiel od psov však majú schopnosť zatiahnuť pazúry. Nie sú viditeľné, keď sa nepoužívajú. To všetko vďaka svalom, ktoré napínajú šľachy. Výsledkom je, že mačky, ktoré nechodia von, a teda nemajú možnosť si prirodzene vyčistiť zuby, vyžadujú ľahké strihanie. Všetkým mačkám treba poskytnúť aj možnosť „vybrúsiť“ si pazúriky na škrabadle. Je však zakázané ich úplne odstrániť.

Olga Dubská