40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čím sa líši kastrácia od sterilizácie? Vysvetľujeme rozdiel medzi kastráciou a sterilizáciou

Čím sa líši kastrácia od sterilizácie?

Kastrácia aj sterilizácia sú chirurgické zákroky uskutočňované v celkovej anestézii, pričom pacient dostáva anestéziologickú premedikáciu. Sú to zákroky vykonávané na reprodukčnom systéme a ich cieľom je zabránenie reprodukcii. Okrem toho, majú aj veľa zdravotných výhod. Prijalo sa medzi ľuďmi, že samice sú sterilizované a samce kastrované. Je to však omyl. Obidva zákroky sa môžu vykonávať u samičiek aj u samcov. Áno, samice je možné a dokonca sa odporúča kastrovať. Aj keď majú oba zákroky spoločné črty, z hľadiska kvality sú úplne odlišné.

Pes a mačka sedia vedľa seba na múre. Pes sa usmieva.

Čo je to sterilizácia zvierat?

Sterilizácia iba pripravuje o možnosť reprodukcie. Nezastavuje produkciu hormónov, preto dostatočne neznižuje riziko chorôb, ako sú: rakovina reprodukčného systému, zápal maternice, cysty a iné. Sterilizácia tiež nezaručuje na 100%, že nedôjde k oplodneniu. Samice stále môžu mať ruju, ktorá po sterilizácii môže byť pre sučku alebo mačku ešte silnejšia a bolestivejšia.

Sterilizácia samcov spočíva v podviazaní alebo rozrezaní semenovodu bez ich odstránenia. Semenníky tiež nie sú odstránené.

U samíc tento postup zahrnuje podviazanie alebo rezanie vajíčkovodov bez ich odstránenia. Podľa rozhodnutia lekára sa môžu dodatočne odstrániť iba vaječníky, maternica zostane.

Čo je kastrácia?

Kastrácia je jedinou bezpečnou metódou, ako pripraviť samičky aj samcov o reprodukčnú schopnosť. Zastavuje tiež produkciu hormónov, ktoré môžu spôsobovať značkovanie a sú zodpovedné za sexuálny cyklus (vrátane ruje) a ďalšie reprodukčné správanie - párenie a značkovanie terénu. Bez kastrácie sa významne zvyšuje riziko mnohých chorôb reprodukčného systému.

Kastrácia je zákrok pri ktorom sa odstránia všetky orgány spojení s plodnosťou - maternica a dva vajíčkovody u samíc, alebo v prípade samcov semenovody a semenníky.

Šteňa francúzskeho buldočka spí v rukách opatrovateľky.

Je dobré sa tiež oboznámiť s latinskými ekvivalentmi týchto názvov:

Ovariektómia- odstránenie vaječníkov

Hysterektómia - odstránenie maternice

Ovariohysterektómia - odstránenie vaječníkov a maternice

Hovorové nazývanie zákrokov a zamieňanie ich názvov spôsobuje veľa nedorozumení. Vždy žiadajme veterinára o kastráciu. Ak lekár použije termín sterilizácia, spýtajte sa, či sa pohlavné žľazy určite odstránia.

Kedy je najlepší čas na kastráciu psa alebo mačky?

Zákrok je najlepšie vykonať čo najskôr, odporúča sa, aby mačky boli kastrované pred prvou rujou, v priemere okolo 4 mesiaca. Kastrácia psov vo veku okolo 6 mesiacov.

U psov závisí čas kastrácie od veľkosti zvieraťa. Veľké a obrie plemená psov dozrievajú oveľa neskôr než psy malých plemien. V niektorých prípadoch (plemená s neskorým dozrievaním) sa odporúča kastrácia až okolo 8. až 10. mesiaca, a to kvôli stabilizácii hladín hormónov, ktoré ovplyvňujú stav kostí a kĺbov u psov v neskorších rokoch.

U mačiek hormóny túto koreláciu nemajú. Kastráciu je možné vykonať už od cca. 2,5 - 3 mesiaca a čím skôr, tým lepšie. Mačiatka je možné kastrovať aj počas ruje a tiež vykonať kastračnú aborciu, takýto postup by však mal vykonať skúsený veterinár.

Pred kastráciou je potrebné vykonať potrebné vyšetrenia, aby sa zabezpečilo, že anestézia prebehne bez komplikácií. Ak je možné zvoliť metódu zákroku, odporúča sa kastrovať samičky - mačiatka - bočným spôsobom, pri ktorom je chirurgická rana veľmi malá a mačka má k nej obmedzený prístup. Pamätajte, že po zákroku môžeme vyzdvihnúť iba úplne prebudené zviera.

Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok