40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Paraviróza u psov - rady veterinára

Keď ide nový majiteľ šteniatka na prvú návštevu k veterinárovi, väčšinou si vypočuje nahováranie na očkovanie proti infekčným chorobám. Existuje niekoľko ďalších záhadných názvov chorôb, ktoré pre majiteľa často znamenajú málo, napríklad parvovírus. Prečo je také dôležité chrániť našich miláčikov pred parvovirózou a aké sú riziká takejto infekcie?

Čo je paraviróza?

Toto vysoko nákazlivé ochorenie postihuje najmä šteniatka a starších psov (nad 8 rokov), ale v situáciách oslabenej imunity, napríklad v dôsledku stresu alebo priebehu iného ochorenia, sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Zvýšená citlivosť bola preukázaná aj u niekoľkých plemien psov ako sú labradory, nemecké ovčiaky a dobermany. Vírus sa šíri najmä výkalmi, slinami, močom a zvratkami chorých zvierat a za priaznivých podmienok dokáže vírus prežiť v prostredí aj niekoľko mesiacov. U zdravých dospelých psov je priebeh často asymptomatický, no sú zdrojom nákazy pre šteňatá a staršie psy. Tieto skutočnosti prispievajú k pomerne rozšírenému výskytu parvovírusu v životnom prostredí. Ide o mimoriadne nebezpečné ochorenie s úmrtnosťou až 40 %.

Aké sú príznaky paravirózy?

Pre majiteľa je veľmi dôležité rýchlo zareagovať už pri prvých príznakoch ochorenia, pretože čím skôr pes začne liečbu, tým má väčšiu šancu na prežitie. Spočiatku možno u psa pozorovať apatiu, stratu smädu a chuti do jedla. Už takéto príznaky u šteniatka treba konzultovať s veterinárom. Ďalej môžeme vidieť intenzívne vracanie a vodnatú hnačku s veľmi nepríjemným zápachom, zvyčajne svetlej, hnedej alebo krvavej farby, horúčku a zrýchlené dýchanie. Pes sa rýchlo dehydruje, často má vtiahnuté bruško, z ktorého počuť rušivé zvuky pretekajúceho obsahu potravy. Psy s touto chorobou drasticky schudnú a prejavujú známky extrémnej vychudnutosti. Toto ochorenie je oveľa menej časté pri srdcovej forme, zvyčajne u šteniat do 2-3 týždňov veku a šteniatka uhynú skôr, ako sa objavia akékoľvek príznaky. Škála symptómov v priebehu parvovírusu môže byť oveľa širšia vzhľadom na značné riziko sekundárnych bakteriálnych a vírusových infekcií.


Zaočkujte svojho psa, ochránite ho pred mnohými chorobami, m. parvovírus.

Ako sa paraviróza lieči?

Kľúčom k liečbe je rýchla diagnostika v štádiu prvých príznakov. Vychádza z klinického vyšetrenia, krvných testov a zistenia vírusu v stolici chorého zvieraťa. Ak je apetít psa zachovaný, množstvo krmiva by sa malo znížiť, aby sa uvoľnil tráviaci trakt. Vzhľadom na výraznú stratu vody a elektrolytov v dôsledku hnačky a vracania je potrebná intenzívna hydratácia organizmu kvapkaním. S ich pomocou vzniká väčšinou aj potreba podávať glukózu, vitamíny a aminokyseliny potrebné na prežitie psa. Je veľmi dôležité podávať profylaktické antibiotiká na prevenciu sekundárnych bakteriálnych infekcií, ktoré dramaticky znižujú šance psa na prežitie. Nevyhnutná je antiemetická liečba a liečba na zníženie hnačky a ochranu žalúdočnej sliznice. Pes často vyžaduje hospitalizáciu. Jediným prípravkom, ktorý obmedzuje množenie vírusu v tele psa, je sérum získané z krvi psov, ktorí v minulosti prešli takouto infekciou. Tento liek obsahuje protilátky, ktoré bojujú proti parvovírusu, čo je rozhodujúce v boji proti tejto nebezpečnej chorobe. Keď sa váš pes začne zotavovať a váš veterinár sa v pravý čas rozhodne obnoviť kŕmenie pevnou stravou. Zvyčajne je potrebná špecializované ľahko stráviteľné krmivo, takže príliš nezaťažuje črevá. Ak máme viac psov (najmä neočkovaných), je potrebné chorého jedinca izolovať od ostatných po dobu ochorenia a minimálne týždeň od momentu uzdravenia. Nezabúdajme, že vírus sa môže prenášať medzi psami na rukách, oblečení či obuvi, preto je také dôležité dezinfikovať ho prostriedkami odporúčanými veterinárom.

Parvoviróza je ochorenie charakterizované ťažkým priebehom a vysokou mortalitou, preto je také dôležité vakcinovať šteňatá a dospelých psov, najmä sučky určené na reprodukciu. Pri výbere šteniatka je lepšie vybrať si drahšie šteniatko z profesionálnej chovateľskej stanice, kde dostaneme šteniatko po prvých očkovaniach a odčervení zdokumentované v zdravotnej knižke, ako jedinca z pseudochovateľskej stanice „v akcii“ bez akýchkoľvek imunitu voči parvovírusom a silne zamorené, čo vedie k infekciám tráviaceho systému. Ak dostaneme šteniatko bez zdokumentovaných profylaktických ošetrení, je veľmi dôležitá prvotná izolácia od miest, kde sa zdržiavajú dospelí psi, ako sú parky, ale aj naše špinavé topánky, ktoré sú pre bábätko často zdrojom infekcie. Po obdržaní kompletnej sady očkovaní (2-4 dávky v závislosti od rizika infekcie) môžete bezpečne začať chodiť.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Dorota Joskovjaková