40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Hnačka u psa - najčastejšie príčiny a spôsoby liečby

Hnačka u psov je pomerne časté ochorenie, ktoré môže mať rôzne príčiny. V prípade triviálnej otravy jedlom sa domáce zviera lieči domácimi prostriedkami. Niekedy je však hnačka príznakom vážnejšieho ochorenia. Preto v každom prípade pes vyžaduje starostlivé pozorovanie.

Hnačka sama o sebe nie je choroba – je príznakom iných stavov, ktoré si často vyžadujú kauzálnu liečbu. Bez ohľadu na tento postup však stojí za to zmierniť nepríjemný príznak, aby sa ušetrilo utrpenie zvieraťa a zabránilo sa dehydratácii jeho tela.

Príčinou hnačky u psa môže byť vážne ochorenie alebo otrava jedlom.

Príčiny hnačky u psov

Z mnohých možných príčin hnačky u psov je najbežnejšia otrava jedlom. Môže to byť dôsledok diétnych chýb, no často sa stáva, že – bez ohľadu na snahu ošetrovateľa – si zvieratko na prechádzke nájde a zje niečo nevhodné alebo zatuchnuté. Aj keď je zvyčajne ťažké vyhnúť sa takýmto situáciám, musíte sa postarať o správnu stravu svojho zverenca:

  • dávajte mu iba kvalitné, dobre vyvážené jedlo;
  • nekŕmte ho ľudskou stravou, najmä kúskami stola;
  • vyhnúť sa náhlym zmenám v strave;
  • eliminovať produkty, ktoré spôsobujú potravinovú intoleranciu u psa.

Hnačka sa u psa môže objaviť po očkovaní, odčervení alebo podaní liekov a pod vplyvom silného stresu. Hnačka tiež často sprevádza choroby, od ľahkých bakteriálnych či vírusových infekcií, cez odčervenie, až po také závažné ochorenia, ako je rakovina. Kým také sprievodné príznaky ako zvracanie či zvýšená teplota sú pri otrave jedlom úplne prirodzené, krvavá hnačka u psa môže naznačovať vážny zápal čriev. Preto je hnačka nejasnej etiológie, ktorá trvá dlhšie ako 1-2 dni, indikáciou na návštevu veterinárneho lekára.


Bolesť brucha a letargia sú spojené s hnačkou u psov. Udržujte svojho psa v teple a pokoji, aby sa mohol zotaviť.

Akútna a chronická hnačka u psov

Hnačka u psa môže mať dve formy – akútnu a chronickú. Prvá z nich je zvyčajne dôsledkom otravy jedlom. Prichádza náhle a zvyčajne po 1-2 dňoch zmizne sama. Najčastejšie to výrazne neovplyvňuje pohodu a aktivitu psa. Môže sa liečiť symptomaticky domácimi prostriedkami. Chronická forma je spojená s viacerými sprievodnými príznakmi (hnačka u psa s hlienom alebo stopami krvi, rýchly úbytok hmotnosti, vysoká teplota, apatia) a je stavom, ktorý ohrozuje zdravie a život psa. Dokazuje nielen prebiehajúci chorobný proces, ale aj sám osebe môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu zvieraťa, najmä k silnej dehydratácii a strate elektrolytov. U psov malých plemien, starších alebo oslabených inými chorobami, môže tento stav spôsobiť až smrť. Chronická hnačka u psa vždy vyžaduje lekársku pomoc. Dôvodom veterinárnej konzultácie sú tiež často opakujúce sa akútne hnačky.

Domáce lieky na hnačku u psov

Ak je príčina hnačky známa a pes nevykazuje žiadne iné príznaky, najúčinnejšou liečbou je zvyčajne niekoľkohodinové hladovanie, počas ktorého treba zviera povzbudiť, aby pilo vodu. Najbližšie dni by mal pes dostávať len ľahko stráviteľné jedlá. Symptomatická hnačka môže byť liečená podávaním voľne predajných prípravkov psovi, ako je smecta alebo taninal. Odporúča sa aj užívanie probiotík.


Hnačka oslabuje organizmus psa a vedie k dehydratácii. Čo najskôr diagnostikujte príčinu hnačky vášho psa.

Liečba chronickej hnačky u psa

Ošetrovateľ by nikdy nemal dopustiť, aby mal pes dlhotrvajúcu hnačku. Ak symptóm po 1-2 dňoch sám od seba nezmizne, mali by ste navštíviť veterinárneho lekára, ktorý diagnostikuje príčinu ochorenia a nasadí vhodnú liečbu. Vzhľadom na rozsah ochorení, ktoré môžu spôsobiť hnačku u psa, môže lekár nariadiť vyšetrenie krvi a stolice a dokonca aj zobrazovacie vyšetrenia (ultrazvuk, röntgen). Ďalšia liečba závisí od výsledkov testov. Ak sa zistí prítomnosť parazitov v tráviacom systéme, veterinár odporučí psa odčerviť. Potravinové infekcie sa liečia antibiotikami. Závažnejšie ochorenia môžu dokonca vyžadovať chirurgický zákrok. V každom prípade treba psovi podávať kvapky s elektrolytmi, vitamínmi a bielkovinami.


Šimon Wisch