40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pankreatitída u psa - najčastejšie príčiny, príznaky a liečba

Pankreatitída u psa je vážna choroba, ktorá spôsobuje domácemu miláčikovi veľa utrpenia. V mnohých prípadoch sa tomu však dá vyhnúť. Najčastejšími príčinami pankreatitídy sú obezita a nedostatočná strava s vysokým obsahom tukov.

Pankreatitída môže byť akútna alebo chronická. Prvý predstavuje vážnu hrozbu pre život zvieraťa a vyžaduje okamžitý zásah. Chronická pankreatitída u psa je ochorenie, ktorého príznaky možno zmierniť vhodne zvolenou stravou.

Pankreatitída u psov môže byť akútna alebo chronická. Akútna forma ochorenia je veľmi nebezpečná a ihneď po objavení sa príznakov by ste mali vziať psa k veterinárovi.

Príznaky pankreatitídy u psov

Pankreatitída u psa je závažné ochorenie, ktoré ovplyvňuje správanie zvieraťa. Opatrovateľ preto ľahko vidí, že jeho miláčik potrebuje pomoc.

Úroveň aktivity psa s pankreatitídou výrazne klesá - väčšinu času trávi ležaním, pretože ochorenie je zvyčajne sprevádzané veľmi intenzívnou bolesťou. Preto každý pokus dotknúť sa bruška zvieraťa alebo presunúť zvieratko na iné miesto môže skončiť kňučaním alebo nečakanou obrannou reakciou.

Pes s akútnou pankreatitídou často zvracia a môže mať hnačku. Jeho dýchanie a srdcová frekvencia sú rýchle, jeho teplota je zvýšená. Nos psa môže byť horúci a suchý a sliznice (hlavne spojovky) sú podliate krvou. Zviera sa zdráha piť a najčastejšie sa vyhýba konzumácii akýchkoľvek, aj obľúbených jedál.

Príčiny akútnej a chronickej pankreatitídy u psov

Medzi príčiny akútnej pankreatitídy u psov patrí predovšetkým nesprávna strava s nadbytkom tukov, obezita a nedostatok pohybu. Chronická forma ochorenia súvisí s vekom zvieraťa. Z genetických dôvodov je tiež bežnejší u niektorých plemien, ako sú malé bradáče, boxery a yorkšírske teriéry.

Medzi ďalšie možné dôvody, prečo sa u psa rozvinie pankreatitída, patria autoimunitné ochorenia (pri ktorých imunitný systém napáda bunky pankreasu), obštrukcia žlčových ciest alebo otrava. Ochorenie môže byť aj vedľajším účinkom niektorých liekov (napr. niektorých sulfónamidov, glukokortikoidov alebo nesteroidných antiflogistík). Akútna pankreatitída sa preto môže u psa vyskytnúť napríklad ako komplikácia rakoviny.

Samotná pankreatitída môže tiež spôsobiť komplikácie. Je to orgán, ktorý produkuje množstvo enzýmov potrebných na metabolizmus živín. Produkuje tiež hormóny, ktoré regulujú hladinu glukózy v krvi. Preto je dôsledkom pankreatitídy u psov cukrovka.

Liečba a mortalita psej pankreatitídy

Terapia začína stabilizáciou stavu psa a zavedením prísnej diéty. Kľúčovú úlohu v liečbe pankreatitídy u psa zohrávajú kvapkadlá – umožňujú doplniť nedostatok tekutín, podávať glukózu, protizápalové a ochranné steroidy, antibiotiká a lieky proti bolesti. Všetky tieto prípravky inhibujú proces deštrukcie pankreasu tráviacimi enzýmami nahromadenými v ňom a zabraňujú komplikáciám choroby. Niekedy liečba musí zahŕňať transfúziu plazmy alebo krvi alebo chirurgický zákrok. Preto počas akútnej fázy pankreatitídy musí byť pes pod neustálym veterinárnym dohľadom.

Intenzívna terapia najčastejšie vedie k vyliečeniu psa. Prognóza akútnej pankreatitídy však môže byť v niektorých prípadoch (najmä u obéznych, starších alebo chorých zvierat) nepriaznivá.

Dôležitým prvkom liečby chronickej pankreatitídy a zotavenia zvieraťa po akútnej forme ochorenia je správna strava dohodnutá s veterinárnym lekárom a zabezpečenie aktívneho životného štýlu psa.


Laura Buganská