40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Osteopatia zvierat - čo to je?

  Osteopatia je veľmi populárna metóda diagnostiky, liečby a prevencie zvierat. Lekárska oblasť s viac ako 150-ročnou tradíciou sa len začína rozvíjať, no z roka na rok naberá na dynamike a uznaní. Má mnoho aplikácií a jej najdôležitejším cieľom je zlepšiť pohodu a kvalitu života zvierat.

  Čo je zvieracia osteopatia?

  Je to manuálna metóda, neinvazívna a nevyužíva farmakológiu. Pomocou poznatkov fyziky, chémie a biológie osteopatia posilňuje a urýchľuje prirodzené samoregulačné procesy organizmu. Už prvé sedenie stimuluje a aktivuje bunky tela pre ďalšiu prácu, zlepšuje pohyblivosť tkanív a cirkuláciu tekutín, odstraňuje napätie svalových štruktúr. Hodí sa najmä po ošetreniach, operáciách, ťažko sa hojacich jazvách, chorobách či úrazoch. Najlepšie benefity prináša osteopatická medicína spolu so spoluprácou s veterinárom a podľa prípadu aj s fyzioterapeutom alebo behavioristom. S využitím súčasných výdobytkov medicíny pôsobí osteopat na nervové, kostrové, kĺbové, myofasciálne a súvisiace krvné a lymfatické cievy, dokonca aj na vnútorné orgány. Všetky používané techniky sú zamerané na zlepšenie fyziologických funkcií a podporu homeostázy organizmu.

  Táto oblasť lekárskej vedy je založená na troch základných a nemenných pilieroch:

  prvý hovorí, že telo je jedno a spojenie medzi mysľou, telom a duchom je dynamické. Príznaky objavujúce sa na jednom mieste tela môžu mať pôvod v úplne inej časti tela.

  druhý princíp, že stavba tela a jeho funkcie sú vzájomne prepojené a navzájom sa riadia.

  treťou a poslednou hodnotou je viera v sebareguláciu a samoliečbu organizmu

Szczeniak buldożka francuskiego śpi wtulony w opiekuna.

Kto je zvierací osteopat?

Zvierací osteopat je človek s rozsiahlymi znalosťami v oblasti anatómie, medicíny, fyziky, fyziológie, osteopatie, veterinárnej medicíny a manuálnych techník. Znalosť psychológie zvierat a behaviorálnej vedy uľahčí prácu. Zatiaľ nie je zapísaný v registri povolaní. V súčasnosti je možnosť učenia sa a získavania praktických a teoretických vedomostí tejto medicíny len na súkromných školách.

Použitie osteopatie pri liečbe zvierat

Každá choroba, úraz, nevhodná strava či zlé zaobchádzanie a trauma zanecháva stopy v tele. Osteopatia ako oblasť vedy má spoločné ciele na zlepšenie životných podmienok zvierat, udržanie správneho zdravia, prevenciu zranení alebo pomoc pri návrate do formy po neurologických zraneniach. Terapia podporuje liečbu degenerácií kĺbov, väzov, poranení chrbtice, dysplázií, bolestí a vývojových komplikácií. V závislosti od druhu a jeho špecifikácií však môže tento liek dodatočne ovplyvniť jednotlivé časti života. U psov zlepší výsledky v športe ( agility, canicross, coursing, dogfrisbee, dogtrekking).

Osteopatia pri liečbe koní

U koní môže správne vedená terapia ovplyvniť najväčší počet oblastí. V prípade tohto druhu hrá zásadnú úlohu jazdec – usmerňuje koňa a jeho správanie priamo ovplyvňuje zviera a jeho zdravie. To má za následok zvýšený počet problémov vyžadujúcich zásah osteopata. Bolesti chrbta, asymetrická chôdza, nerovnomerne vyvinuté svalové skupiny. Konzultácie vyžadujú aj kone trpiace kolikami, vredmi, po pôrode, tvrdom a častom tréningu atď.

Osteopatia pri liečbe mačiek

U mačiek sú však osteopatické zákroky najkomplikovanejšie. Nie všetky techniky, ktoré boli úspešne použité u iných druhov, sa dajú použiť na mačky. Tu musí mať osteopat špecifický prístup k tomuto žánru, páčiť sa mu a rozumieť mu. Rovnako ako u exotických zvierat, aj u mačiek sa zvyčajne používajú špeciálne, odlišné terapeutické techniky.

Uvoľnená mačka počas masáže tela.

Osteopatia ako pomôcka pri liečbe problémov so správaním zvierat

Zaujímavosťou je, že osteopatia je skvelá na riešenie problémov so správaním zvierat, alebo ako forma pomoci a podpory pri práci behavioristu. Terapia pomáha prekonať traumu, uvoľniť či napnúť svaly zodpovedné napríklad za inkontinenciu.

Prvá návšteva by sa mala uskutočniť približne v prvom roku života vášho domáceho maznáčika, ešte predtým, ako spozorujete akékoľvek príznaky choroby. To vám umožní lokalizovať dysfunkcie, ktoré môžu v budúcnosti spôsobiť ďalšie komplikácie. Keď už terapia prebieha, návštevy sa dohodnú individuálne, zvyčajne každé 3 mesiace. Toto je čas, kedy telo začína pracovať a regenerovať sa. Kontrolné návštevy u psov a mačiek sa odporúčajú každý rok, u koní každých šesť mesiacov.

Osteopatické kurzy prinášajú vysvetlenie a vrhajú nové svetlo na niektoré choroby našich miláčikov. Sú alternatívou alebo prirodzeným doplnkom veterinárnej starostlivosti a viditeľná úľava a uvoľnenie, ktoré prinášajú, priaznivo ovplyvňujú zdravie, vrátane duševného zdravia oddelenia. Domáci miláčikovia sa nám za to určite odvďačia svojim jedinečným spôsobom.Karolína Luščíková