40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Choroby kĺbov u psa – veterinár radí

Nie je nezvyčajné, že staršie psy krívajú. Niekedy je to spojené s namáhaním na prechádzke, obezitou a niekedy sa objaví staré zranenie. Všetky tieto prípady majú jedného spoločníka- kĺby.

Choroby kĺbov u psov majú rôzny pôvod. Často to súvisí s plemenom psa - čím sú väčšie, tým sú náchylnejšie na poranenie kĺbov. Ďalšou častou príčinou je obezita - tu sa však viní najčastejšie chovateľ, ktorý obezitu pripustil.

Znaky poškodenia kĺbov sú najčastejšie:

· dysplázia kĺbu

· krívanie alebo výrazné odľahčenie jednej končatiny

· opuch

· odpor voči skákaniu alebo dokonca lezeniu po schodoch

· problémy so vstávaním a badateľná bolesťMokrý pes radostne beží. Poľovné psy spravidla vodu milujú a radi sa v nej hrajú.

Dbajte o telesnú hmotnosť vášho psa

Príčiny ochorení kĺbov sú rôzne a je ich veľa. Z nich možno spomenúť top 10.


1. Hormonálne problémy, hyperparatyreóza
2. Obezita
3. Zlomeniny s poškodením kĺbov
4. Poruchy vývoja, ako je dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťov, osteochondróza dissecans (bežná vývojová porucha kostry rýchlo rastúcich stredných a veľkých plemien psov vo veku 5 - 8 mesiacov)
5. Vrodené choroby alebo genetická predispozícia vrátane Wobblerovho syndrómu, ktorý postihuje prevažnú väčšinu Nemeckých ovčiakov a Dobermanov.
6. Poruchy metabolizmu
7. Nádory
8. Degeneratívne ochorenie kĺbov
9. Infekčné a autoimunitné choroby vrátane Lymskej boreliózy a reumatoidnej choroby.
10. Degeneratívne ochorenia chrbtice vrátane syndrómu cauda equina, degenerácia medzistavcového disku

Liečba chorôb kĺbov u psa

Možnosti medicíny na liečenie chorôb, ako je dysplázia bedrového kĺbu a osteoartritída, sa v poslednom desaťročí významne zvýšili zavedením a neustálym zlepšovaním liekov a doplnkov. Avšak vzhľadom na skutočnosť, že dysplázia bedrového kĺbu (rovnako ako iné typy dysplázie) je vrodeným ochorením, nemožno mu zabrániť pomocou liekov. Dopad artrózy môžete znížiť pomocou správnej stravy, liekov a upraveného cvičenia.Udržiavanie správnej hmotnosti psa

Udržiavanie správnej hmotnosti je nevyhnutné pre liečbu neinfekčných ochorení kĺbov. Ak má zviera nadváhu, ani to najlepšie ošetrenie nesplní svoju úlohu na 100%. V tomto okamihu stojí za to venovať pozornosť skutočnosti, že na Slovensku má čoraz viac psov problémy s ochorením kĺbov nadváhou alebo obezitou. Diéta a udržanie správnej hmotnosti vášho psa sa dá považovať za najdôležitejšiu liečbu chorôb kĺbov. Môže sa tiež ukázať ako najťažšia časť liečby. Vyžaduje si to často aj zmenu životného štýlu majiteľa ten si musí nájsť čas na intenzívne prechádzky so psom. Preto je treba poznamenať, že majiteľ je zodpovedný zato koľko a čo pes zožerie.

Cvičenie pre psa

Správne cvičenie je druhým najdôležitejším krokom liečby. Úsilie, ktoré obsahuje správnu dávku cvičenia a cviky na budovanie svalov, je najlepšie. Chôdza na vôdzke, voľný beh, plávanie a cvičenie na bežiacom páse sú skvelými príkladmi nie príliš náročného, ale efektívneho úsilia. Cvičebný plán by mal byť vždy dohodnutý s ortopédom alebo fyzioterapeutom a ortopédom a mal by byť vždy prispôsobený konkrétnemu zvieraťu, pretože nesprávne vybrané cviky môžu spôsobiť výrazné zhoršenie.

Hra s chytaním loptičiek alebo frisbee vyzerá ako skvelá hra pre psa a je veľmi zábavná, ale veľmi zaťažuje kĺby. Pri výbere správnych cvikov pre psa je tiež dôležitá pravidelnosť s akou sa cviky vykonávajú. Cvičenie by sa malo vykonávať každý deň. Nemôžu byť urobené vopred musia sa vykonávať pravidelne. Pred cvičením je vhodné aby sa pes zahrial, tým by sme mali predísť zraneniam a kĺby sa pripravia na náročnejšiu prácu.

Pelech pre psa a podmienky na spanie

Väčšina ľudí s ochorením kĺbov zistí, že sa príznaky zhoršujú, keď je zima a vlhko. Rovnako je to aj so psami! Pes s týmito ochoreniami si vyžaduje špeciálne ošetrenie. Nemôže byť vystavený mrazu. Špecifickú úlohu tu zohráva pohodlný pelech. ortopedické pelechy sú dobrým riešením. Tie zo špeciálnej peny pomáhajú správne rozložiť váhu tela, takže kĺby sú menej namáhané. Z takého pelechu sa psovi ľahšie vstáva a odchádza z neho. Pelech by mal byť vždy na teplom mieste, mimo prievanu. Ak sú kĺby boľavé, mal by byť teplý a pohodlný. Oblečenie pre psa sa osvedčí hlavne na prechádzkach, pri ktorých udrží kĺby v teple. Odporúča sa zvážiť aj mierne zvýšenie teploty v miestnostiach kde je pes.

Životné Prostredie

Schádzanie a vychádzanie po schodoch je pre psa s chorými kĺbmi problém. So schádzaním môžete psovi pomôcť špeciálnymi oporami. V tej situácii môžeme použiť dosku v odpovedajúcich rozmeroch. U psov stredného a veľkého plemena by ste tiež mali pamätať na to, že si musíte pripraviť misky s vodou alebo jedlom. Môžu byť umiestnené v špeciálnom nastaviteľnom držiaku alebo na plošine.

Kríženec má nádherné jantárové oči. Sedí na sene vyzerá smutne.

Fyzioterapia a zdravotné ošetrenie psa

Veterinárny lekár, ktorý sa najčastejšie špecializuje na ortopédiu, môže dať majiteľovi pokyn, aby masíroval svaly, aby sa zabránilo stuhnutiu a pomohlo tak udržať kĺby v pohybe. Pamätajte, že pes s ochorením kĺbov pociťuje bolesť, preto začnite s cvičením alebo masážou pomaly aby si miláčik zvykol na toto pravidelné ošetrenie. Každé cvičenie začíname hladením a jemným stláčaním svalov okolo kĺbu končekmi prstov malými krúživými pohybmi. Potom rozšírime rozsah pohybov na okolité svaly. ďalší zdroj tepla po masáži môže priniesť ďalšie výhody.


Tabletky na kĺby pre psa


· Glukozamín a chondroitín. Sú najčastejšie používanými doplnkami pri liečbe chorôb kĺbov. Glukozamín je cukor, ktorý hrá dôležitú úlohu pri vytváraní chrupavky. Produktom sa pripisuje podpora opravy chrupavky. Nemajú však analgetický účinok. Zvyčajne trvá 6 týždňov, kým sa chrupavka začne regenerovať. Zvieratá by mali brať tieto doplnky stravy po zvyšok svojho života. Výrobky obsahujúce glukozamín a chondroitín sú dobre tolerované a považované za bezpečné

· SAMe, denosyl SD4 je relatívne nový produkt na trhu. Doteraz sa denosyl používal na liečbu artrózy u ľudí. U psov nie sú účinky tohto produktu úplne jasné pri liečbe chorôb kĺbov. Má však uplatnenie pri liečbe ochorení pečene a jeho pôsobenie je jak protizápalové tak aj analgetické.
· Perna Mussels: Perna canaliculus je druh jedlých mušlí pôvodom z Nového Zélandu. Prášok vyrobený z mušlí obsahuje viac ako 60% bielkovín a 12% glukozaminoglykánov a 5% tukov vrátane ETA, ktoré zmierňujú zápal. ETA má navyše analgetický účinok. Glukozaminoglykány sú kľúčovou zložkou chrupavky a synoviálnej tekutiny.· Omega-3 mastné kyseliny pôsobia protizápalovo. Sú dôležitou živinou. Odporúčajú sa na použitie u psov s ochorením kĺbov, ale aj u starších psov.· MSM alebo metylsulfonylmetán. Je to prírodná látka nachádzajúca sa v rastlinách a morských riasach. Je opísané, že MSM má pozitívny vplyv na integritu spojivového tkaniva a pomáha znižovať zjazvenie. Pripisujú sa mu tiež protizápalové účinky a účinky analgetické.Lieky a podporné liečby by mali byť vždy dohodnuté s ošetrujúcim lekárom. Liečba zvyčajne zahrnuje podávanie liekov proti bolesti a doplnenie kĺbovej chrupavky intraartikulárnym podávaním liekov.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Adriana Vavrínková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok