40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Odchod do zahraničia, časť 1 - Ako naplánovať cestu?

Exotické dovolenky? Vysnívaná práca? Alebo dobrodružstvo na celý život? Chcete aj vy, aby vás pri cestovaní sprevádzal váš domáci miláčik?

Ako naplánovať cestu do zahraničia s domácim miláčikom, aby sme mu zbytočne nespôsobili traumu?

V prvom rade, poďme sa spoločne pozrieť na predpisy. Pravidlá spojené s prepravovaním zvierat vo svete sa mení rýchlejšie ako počasie! Preto je najlepšie potvrdiť si akékoľvek informácie týkajúce sa požiadaviek, ktoré musí spĺňať zviera cestujúce mimo krajiny na príslušnom veľvyslanectve štátu, do ktorého sa chystáme.

Cestovanie vo vnútri Európskej únie

Upozorňujeme, že maximálny počet zvierat prevážaných cez hranice na nekomerčné účely nemôže presiahnuť číslo päť. V špecifických podmienkach sa tento počet môže zmeniť. Od 1.1.2012 sa v EÚ zjednotili aj nariadenia o hlavných pravidlách premiestňovania zvierat. Cestovateľské pasy sa tak vydávajú pre: psy, mačky a fretky.

Základné požiadavky pre domáce zvieratá, ktoré cestujú v Európskej únii, sú:

  • Zviera musí mať pas alebo potvrdenie o zavedení transpondéra (mikročipu). Čip musí byť do tela vložený pred očkovaním a musí byť čitateľný zariadením kompatibilným s ISO 11785.
  • Zviera môže prísť do krajiny najneskôr 5 dní po príchode majiteľa a najskôr 5 dní pred ním.
  • Zviera musí byť zaočkované proti besnote minimálne 21 dní pred vstupom do cieľovej krajiny (krvné testy zisťujúce účinnosť očkovania proti besnote sa týkajú len zvierat mimo zoznamu krajín s nízkym rizikom).
  • Pri vstupe do Anglicka, Írska, Nórska, Malty a Fínska musíte mať v psom pase navyše potvrdenie o vyšetrení výskytu pásomnice (výsledok vyšetrenia treba podať najneskôr 120 hodín pred vstupom a najskôr 24 hodín pred vstupom do cieeľovej krajiny).

Ďalšie možné otázky a pochybnosti o ceste

Očkovanie

Prečo je v iných krajinách termín preočkovania často každé tri roky a na Slovensku sú skoro všetky očkovania potrebné uskutočňovať každý rok?

Často sa stretávame so spornými názormi ohľadom správnych intervalov medzi očkovaniami. Je to spôsobené tým, že jednotlivé krajiny používajú rôzne pravidlá týkajúce sa imunizácie zvierat. Na Slovensku úrady vyžadujú očkovanie proti besnote v rozmedzí 1-3 rokov. Vo väčšine krajín Európskej únie sa posilňovacie dávky podávajú až po troch rokoch. Tieto nariadenia však u nás neplatia, takže psíky opúšťajúce našu Slovensko musia byť očkované podľa našich predpisov.

Veterinár odmieta šteniatko zaočkovať pred dosiahnutím troch mesiacov. Dá sa očkovať aj skôr a ak nie, môžem so svojím miláčikom cestovať?

Trochu inak vyzerá problematika očkovania u štienatok, ktoré sú mladšie ako tri mesiace a nemajú za sebou. očkovanie proti besnote. Je to spôsobené tým, že zvieratá do troch mesiacov by sa nemali očkovať. Podaná vakcína vtedy s najväčšou pravdepodobnosťou nezaberie (zviera má ešte materské protilátky) a samotné očkovanie (za predpokladu, že niekto zviera zaočkuje v tomto veku, čo je nepravdepodobné) nebude uznané.

Členské štáty využívajú svoje vlastné predpisy, pokiaľ ide o možnosť prepravy šteniatok do troch mesiacov bez platného očkovania na ich územie. Bohužiaľ, väčšina krajín túto možnosť neposkytuje. To platí najmä pre “najpopulárnejšie” krajiny.


Celý zoznam krajín poskytujúcich možnosť cestovania s psíkom je dostupný tu.

Pricestovanie so psíkom bez potrebného očkovania má za následok jeho prevoz do domovskej krajiny na náklady majiteľa a jeho ponechanie v karanténe, kým ho nebude možné vakcinovať a tak zabezpečiť získ imunity (t.j. počkať ďalších 21 dní odo dňa očkovania) na náklady majiteľa. Rozhodnutie prijímajú úradníci a príslušné úrady danej krajiny.

Psík bol odčervený liekom kúpeným v zoo obchode. Predstavuje takáto profylaxia na hraniciach problém?

Predpisy jasne stanovujú, aké látky sa musia použiť u psov prepravovaných do Anglicka, Írska, Nórska, Fínska a na Maltu. Prípravok na odčervenie musí obsahovať látku praziquantel alebo inú účinnú látku, ktorá má vlastnosti na zníženie infekcie pásomnicou. Profylaxia je zavádzaná proti pásomniciam (Echinococcus sp.). Odčervenie je potrebné zapísať a potvrdiť veterinárnym lekárom v záložke „Echinococcus treatment“ v psom pase. Veterinár zapíše alebo nalepí názov prípravku a výrobcu, dátum spotreby a sériu lieku, dátum a čas podania lieku. Zápis musí byť potvrdený pečiatkou a podpisom.

Je dôležité, aby ste lekárovi oznámili presný dátum a čas, kedy plánujete pricestovať do cieľovej krajiny. V prípade profylaxie echinokokózy platia presne vymedzené hodiny – liek nemožno podať skôr ako 120 hodín a neskôr ako 24 hodín v čase prechodu hraníc. Ak nie sú splnené požiadavky, pes môže byť držaný v karanténe alebo služba môže odmietnuť povolenie na prekročenie hranice. Všetky náklady potom hradí majiteľ!

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Adriana Vavrínková

Pozri aj: Dovolenka so psom pri mori, na horách, v zahraničí - ako sa dobre pripraviť?