40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Obezita u psov a mačiek - radí veterinár

Nadváha a obezita sú častým problémom nielen ľudí, ale čoraz častejšie nimi trpia aj naši pacienti. Čo teda robiť, keď sa náš miláčik zmení na guľu na 4 nohách? Najdôležitejšie je uvedomiť si, že problém existuje a nájsť jeho príčinu. Žiaľ, asi v 90% prípadov je na vine nesprávna strava, za ktorú sme zodpovední my ako majitelia. V iných prípadoch sú zodpovedné najmä poruchy endokrinného pozadia, treba ich brať do úvahy v situáciách, keď náš miláčik napriek správnej výžive nadmerne priberá.

Domáce zvieratá potrebujú pohyb

Keď my sami nie sme fanúšikmi pohybu, často sa to negatívne odzrkadlí na našich zverencoch. Malo by sa pamätať na to, že psy potrebujú minimálne 3 prechádzky denne a ich celková dĺžka by mala byť medzi 1,5 a 2 hodinami, aby sa zabezpečilo primerané množstvo pohybu každý deň. pochúťky mačky si väčšinou sami dokonale dávkujú množstvo pohybu, ale čo tie zavreté v štyroch stenách? Musíme im dopriať viac ako hodinu zábavy denne. Beh za loptou, udicou alebo laserovým svetlom je super.

Hlavnou chybou majiteľov je dávať príliš veľa jedla. Ospravedlňujeme sa túžbou urobiť svojmu miláčikovi potešenie podávaním pamlskov, alebo celú vinu zvaľujeme napríklad na kastráciu. Od majiteľov často počúvam výhovorky typu „ale on tak vyzerá, ako ho môžem odmietnuť“. Pri stanovení dennej dávky však treba dodržiavať odporúčania výrobcu a ak zvieratko napriek tomu priberie, mali by sme množstvo krmiva znížiť, najlepšie podľa individuálnych odporúčaní veterinára. K obezite prispieva aj odpad z našich stolov, ktorý by sme našim miláčikom nemali dávať, pretože môžu narobiť viac škody ako úžitku. Ak svojmu miláčikovi doprajeme pochúťky, musíme počítať s potrebou znížiť množstvo základnej stravy v daný deň, aby sme nedodali nadmerné množstvo energie.

Tučný mops ledva chodí. Obezita tiež spôsobuje srdcové choroby, artritídu, cukrovku a mnoho ďalších.

Aké psy a mačky sú náchylné na priberanie?

V určitých situáciách môžete predvídať tendenciu nášho domáceho maznáčika priberať na váhe. Existujú plemená psov a mačiek so zvláštnym sklonom k priberaniu, napríklad labradory, bígle alebo britské krátkosrsté mačky. Sterilizačné a kastračné postupy tiež predisponujú k priberaniu. Keď je náš miláčik v rizikovej skupine obezity, oplatí sa tomu čeliť, pretože je to oveľa jednoduchšie ako následná zoštíhľovacia terapia. V takýchto situáciách môžete spolu s veterinárom vybrať krmivo vhodné pre potreby daného psa alebo mačky a s prihliadnutím na jeho fyzickú aktivitu. Keď náš miláčik vstúpi do seniorského veku, teda prekročí magický vek 7 rokov, treba počítať s vekom podmieneným poklesom metabolizmu a často klesajúcou túžbou po intenzívnom pohybe na prechádzkach. Vtedy sa oplatí prejsť na krmivo prispôsobené potrebám starších psov a mačiek.

Zdravotné riziká spojené s nadváhou

Prečo je také dôležité udržiavať našich domácich miláčikov v dobrej kondícii? Nadváha a obezita zvyšuje predispozíciu k rakovine, kožným ochoreniam, znižuje imunitu, čím sú psy a mačky vystavené opakovaným infekciám. V prípade hospodárskych zvierat sú problémom najmä poruchy reprodukcie. Vplyvom preťaženia sa degeneratívne zmeny kĺbov a chrbtice stávajú bežným problémom, pre nášho štvornohého kamaráta to znamená každodenný boj so silnými bolesťami. Najmä u obéznych mačiek sa zvyšuje riziko stukovatenia pečene, cukrovky a urolitiázy, ktoré vážne ohrozujú zdravie a život nášho miláčika a spôsobujú nám mnohé ťažkosti v každodennom živote. Tuk spôsobuje, že srdce nemôže správne pracovať, čo môže viesť k vážnemu ochoreniu a smrti nášho miláčika.

Veľmi obézna mačka, navyše chodí von. Obéznu mačku v žiadnom prípade nepúšťajte von, nie je plne pohyblivá, takže nehoda a smrť je otázkou krátkeho času.

Ako zhodiť kilá svojho psa a mačky?

Ak náš miláčik potrebuje zhodiť pár kilogramov, čaká nás veľa práce, ktorá si vyžaduje predovšetkým dôslednosť. Najlepšie je začať chudnutie so zapojením veterinára, ktorý zvolí správnu diétu a odporučí určitú mieru pohybu v závislosti od stupňa nadváhy. Je dôležité pamätať na to, aby ste psa nehladovali a nezavádzali príliš intenzívny tréning zo dňa na deň, pretože to môže mať za následok zranenie a nadmerné preťažovanie kĺbov. Všetky zmeny zavádzame postupne, aby sme sa my aj domáce zvieratko ľahšie prispôsobili situácii. Stojí za to pripomenúť, že zdravé chudnutie je maximálne 2% chudnutie za týždeň. Na trhu je široká škála nízkokalorických granúl, ktoré výrazne uľahčujú proces chudnutia. Ak je to možné, oplatí sa rozdeliť dennú dávku takéhoto krmiva do viacerých jedál, ktoré nášho miláčika nevystavia nadmernému hladu.

Nezabúdajme, že za zdravie našich miláčikov nesieme plnú zodpovednosť. Obezita sa po čase zvyčajne končí ťažkými chorobami a utrpením našich miláčikov, preto sa oplatí starať sa o ich zdravie vopred.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Dorota Joskovjaková