40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Cukrovka u mačky - príčiny, príznaky a liečba

Cukrovka, aj keď je všeobecne uznávaná za ľudskú chorobu, môže postihnúť aj na naše mačky. Jej príznaky môžu vášho domáceho miláčika veľmi potrápiť. Od majiteľa je vymáhané veľké zaangažovanie a dôslednosť pri jej liečbe choroby. To je obzvlášť dôležité, pretože samotný proces liečby môže byť frustrujúci, hlavne preto, že domáce zvieratá zriedka spolupracujú. Zistite, ako liečiť cukrovku.

Cukrovka je ochorenie, ktoré sa spája hlavne s ľuďmi. Vyskytuje sa však aj u našich mňaukajúcich štvornožcov. V tomto článku sa dozviete o príčinách cukrovky u mačiek, jej príznakoch a spôsoboch liečby.

Diabetes mellitus je ochorenie, ktoré sa spája hlavne s ľuďmi. Vyskytuje sa však aj u našich štvornohých maznáčikov.

Cukrovka u mačky - príčiny

Cukrovka nie je nič iné ako nedostatok inzulínu v tele, ktorý spôsobuje nekontrolovaný nárast hladiny glukózy. Patrí do skupiny závažných chorôb a jej vývoj je podmienený a priamo súvisí s výskytom ďalších chorôb alebo porúch. Najskôr je potrebné spomenúť problémy s pankreasom (vrátane jeho zápalu alebo nádory). K vzniku cukrovky môžu prispieť aj genetické podmienky a nevhodný životný štýl (obezita, nízka úroveň fyzickej aktivity a nesprávna strava). Dlhodobé užívanie liekov na tlmenie ruje, steroidov a prítomnosť hypertyreózy môžu nepriamo prispieť k rozvoju cukrovky u mačky. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť u domácich miláčikov v akomkoľvek veku, ale prevažná väčšina diagnóz sa týka štvornožcov starších ako 9 rokov. Obézne mačky trpiace nedostatkom pohybu tvoria zvlášť veľkú rizikovú skupinu.

Príznaky cukrovky u mačky

Jedným z príznakov, ktoré si majitelia domácich miláčikov všimnú, je zvýšený smäd a priamo s ním spojené častejšie močenie. Mačky trpiace cukrovkou majú tiež zvýšenú chuť do jedla. Zviera však neustále stráca váhu a svalovú hmotu. Jeho telo je slabšie, čo má za následok ešte menšiu chuť vykonávať akúkoľvek fyzickú aktivitu. U oslabených mačiek sa zriedka vidí živá, pružná chôdza alebo skákanie. Naopak, často sa stáva, že si zviera musí po pár krokoch sadnúť a oddýchnuť si. Diabetické štvornožce sú navyše pomalé a letargické. Vyznačujú sa nezáujmom o okolie a nechcú sa zúčastňovať spoločných hier. Vizuálne je ich srsť matná a suchá. Je to spôsobené všeobecným zanedbávaním každodennej hygieny, z ktorej choré mačky často rezignujú. Za zmienku tiež stojí, že cukrovka môže viesť k ďalším zdravotným komplikáciám. Neliečená môže viesť k steatóze pečene, ischémii nervov, chudnutiu v končatinách, a tým oslabenie pohybov a nesprávne polohovanie končatín. Cukrovka môže tiež spôsobiť infekciu močového mechúra, kožné choroby, poškodenie sietnice alebo dokonca závažnú ketoacidózu.

Cukrovka nie je nič iné ako nedostatok inzulínu v tele, ktorý spôsobuje nekontrolovaný nárast hladiny glukózy. Patrí do skupiny závažných chorôb a jej vývoj je podmienený a priamo súvisí s výskytom ďalších chorôb alebo porúch.

Ako liečiť cukrovku u mačky?

Ak je nášmu štvornohému miláčikovi diagnostikovaná cukrovka, mala by sa okamžite začať vhodná liečba. Vo väčšine prípadov pri liečbe je dobré sa sústrediť na viacero cieľov. Najskôr by ste mali začať s celkovou a hormonálnou stabilizáciou. Na reguláciu celkového zdravotného stavu môžu byť potrebné infúzie individuálne upravené pre každého pacienta. Akékoľvek ďalšie lieky sa tiež vyberajú špeciálne podľa daného prípadu, zdravotného stavu a výsledkov testov.

Po úprave celkového zdravotného stavu je potrebné vyrovnať hormonálnu rovnováhu (hormóny majú priamy vplyv na produkciu inzulínu). Nekastrované mačky (samce a samice) by mali podstúpiť tento zákrok. U všetkých štvornožcov je tiež potrebné neustále monitorovať prácu štítnej žľazy a v prípade akýchkoľvek abnormalít ich okamžite korigovať. Ak sme sa už týmto aspektom zaoberali, venujte pozornosť strave domáceho miláčika. Toto je najdôležitejší bod, ktorý si vyžaduje osobitnú pozornosť. Nie je vhodné podávanie výrobkov obsahujúcich ani len minimálne množstvo cukrov - sacharidov alebo ich derivátov. Najlepšie je dať vašim mačkám iba mokré jedlo s vysokým obsahom mäsa.

Je tiež dobré zaviesť stály denný rozvrh a pravidelnosť stravovania. Všetky aktivity a spánok by tiež mali prebiehať každý deň v rovnakom čase. Má to veľký význam, pretože každá pravidelnosť alebo ich nedostatok sa odráža na produkcii hormónov, a tým aj na hladine cukru v tele. Posledným krokom v liečbe cukrovky je inzulínová terapia. Používa sa však iba na konkrétne odporúčanie lekára a v súlade s jeho odporúčaniami. Jeho podávanie by malo byť tiež pravidelné a malo by sa vždy kombinovať s jedlom o tom istom čase. Je tiež dobré mať glukomer na neustále sledovanie hladiny cukru v tele domáceho miláčika.

Ako vidíte, cukrovka u mačky je vážne ochorenie, ktoré si často vyžaduje viacsmernú liečbu a veľké nasadenie. Správna a vedomá liečba však dáva veľké šance na úspešné ukončenie liečby a úplné odstránenie choroby.

Laura Buganská