40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Nekupuj, adoptuj! Adopcia psa v praxi. Ako vyzerá adopcia psíka z útulku?

Takmer každý milovník zvierat pozná slogan „Nekupuj, adoptuj“. Je adopcia naozaj dobré riešenie pre každého? Ako vyzerá adopcia psa v praxi a ako sa na ňu pripraviť? Čo je virtuálna adopcia psa?

Každému milovníkovi psov sa rozbúši srdce, keď vidí inzeráty o psíkoch, ktorí hľadajú domov alebo čakajú na milujúcich majiteľov v útulkoch. Myšlienka adopcie sa objavuje najmä vtedy, keď začíname hľadať psíka – možno namiesto čistokrvného psa zo psej farmy môžeme dať domov utrápenému zvieraťu bez domova? Prečítajte si, čo všetko obnáša adopcia psíka z útulku.

Pes spoza mreží útulku.

Útulok nie je obchod so zvieratami!

Pri sledovaní niektorých televíznych programov môžete nadobudnúť dojem, že adopcia psa z útulku je ako návšteva supermarketu. Prídeme, pozrieme psíkov v boxoch, vyberieme si toho ideálneho a odnesieme si ho domov (a väčšinou zadarmo!). V praxi to takto nikdy nefunguje (alebo by aspoň nemalo). Prečo? Pretože psy nie sú veci, najmä tie, ktoré skončili z rôznych dôvodov v útulku, treba ich pred adopciou spoznať, pretože nie každý útulkový psík je vhodný pre každého. Funguje to aj opačne – preto, kým zamestnanec útulku či nadácie dá psíka do starostlivosti, zvyčajne veľmi pozorne (niekedy sa to môže zdať až prehnane) zbiera informácie o potenciálnom majiteľovi.

Ako by teda mala najčastejšie vyzerať adopcia? Ak si chceme psíka adoptovať, najprv sa s pracovníkom útulku porozprávame o našich skúsenostiach, domácich podmienkach, či máme iné zvieratká, či doma bývajú deti alebo starší ľudia, či máme čas na prechádzky a prácu so psíkom, koľko hodín denne bude pes ponechaný sám doma, čo ak nastanú ťažkosti, čo ak je chorý, atď. Toto sú len niektoré z otázok, ktoré sa môžu objaviť v rozhovore pred adopciou. Až na základe toho zamestnanec posúdi, či a akého psa môže dať do našej starostlivosti.

Až v tomto momente nám predstaví psa alebo psov, ktorí by mohli byť u nás doma a až potom sa budeme môcť rozhodnúť, či sa rozhodneme adoptovať si práve tohto psíka.

Spod krabice v útulku vykukuje malý psík.

Psy na adopciu - prečo si nemôžete adoptovať každého?

Kým sú v útulku desiatky psíkov, zrazu sa môže ukázať, že tam nie je pes, ktorého by sme si mohli adoptovať. Táto situácia – hoci sa zdá absurdná – sa stáva často. Odkiaľ to pochádza? Hneď je potrebné povedať, že útulkové psy často vyžadujú skúseného majiteľa, ktorý sa bude vedieť vysporiadať s problémami správania, ako je úzkosť, nedostatočná socializácia alebo agresívne správanie. Bohužiaľ, psy, ktoré niekedy žijú v boxoch aj niekoľko rokov, sú často veľmi ťažkými spoločníkmi a treba si to uvedomiť! Ich ťažké spomienky – najčastejšie súvisiace s ľudským konaním (krik, bitie, hladovanie) majú negatívny vplyv na ich vzťahy s okolím. Takéto psy potrebujú čas, aby mohli opäť dôverovať a úplne sa otvoriť človeku. Žiadny rozumný zamestnanec útulku či nadácie nezverí psa s obrovskými problémami neskúsenej rodine s deťmi – a to nie je prejav zlomyseľnosti, ale veľkej zodpovednosti a v tomto smere sa oplatí dôverovať skúsenostiam zamestnancov. Pretože hoci túžba po adopcii vychádza priamo zo srdca, treba sa o nej rozhodnúť na základe zdravého rozumu.

Starší pes v útulku.

Ako vyzerá adopcia psíka z útulku?

Ak však prejdeme úvodnou adopčnou procedúrou a nájdeme toho správneho psíka, je načase sa zoznámiť. Predtým, ako si vezmete svojho psa domov, musíte sa s ním zvyčajne niekoľkokrát stretnúť, mnohé útulky vás vyzývajú, aby ste vzali svojho psa napríklad na prechádzku. Niekoľko stretnutí nám umožní uistiť sa, či nám daný pes naozaj vyhovuje. To je dôležité aj vtedy, keď si adoptujeme druhého psa – vtedy sa oplatí skontrolovať, ako na seba oba psy reagujú. Ak sme si po niekoľkých takýchto stretnutiach istí, že ide o „nášho“ psíka, ostáva už len podpísať adopčnú zmluvu, občas zaplatiť (väčšinou symbolický) poplatok a budeme si ho môcť vziať domov.

Smutný a mokrý pes v útulku.

Adopcia starého psa – oplatí sa to?

Kým šteniatka a čistokrvné psy si väčšinou nájdu nových majiteľov veľmi rýchlo, staršie či choré psy čakajú na nový domov oveľa dlhšie. Adopcia takéhoto psa je veľká zodpovednosť a často so sebou nesie aj vysoké zdravotné náklady, na ktoré sa musíte pripraviť. Treba sa pripraviť aj na rýchly rozchod – môže sa totiž ukázať, že takýto starší pes rýchlo prejde cez dúhový most a zlomí nám srdce. No zároveň je to jeden z najušľachtilejších postojov, takže ak môžeme dať domov staršiemu psíkovi, určite to stojí za to! Postup je podobný ako u iných psov a adopcia je zvyčajne rýchlejšia.

Smutný pes leží na piesku, za mrežami klietky.

Adopcia policajného psa

Policajný pes na dôchodku väčšinou nájde svoj domov u policajného opatrovníka, takže nájsť takého psa je často zázrak. Ak však pes z nejakého dôvodu nemôže po skončení služby zostať u svojho súčasného majiteľa, môžete sa zúčastniť procesu adopcie. Treba však pamätať na to, že takéto psy zvyčajne potrebujú skúseného majiteľa. Pretože hoci sa zdajú byť dokonalé, bystré a poslušné psy, toto je výsledok veľkého množstva práce a výcviku.

Policajný pes.

Virtuálna adopcia psa – riešenie pre každého!

Aj keď nie každý si môže dovoliť adoptovať psíka z útulku či nadácie a z rôznych dôvodov nemôže dať domácemu miláčikovi domov, virtuálne si môže adoptovať psíka prakticky každý!

Čo je to virtuálna adopcia? Zjednodušene povedané, ide o formu finančnej podpory psíkov bez domova. Cez stránky útulkov či nadácií sa môžeme stať virtuálnym strážcom konkrétneho psíka. Psíky nadácie vďaka tomu dostávajú finančnú podporu na liečbu či kvalitnejšie krmivo pre psov a my máme pocit, že pomáhame zachrániť konkrétneho „nášho“ psíka.

Pozri aj: Aké sú najdrahšie psy? Od čoho závisí cena domáceho maznáčika?

Natália Baková