40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najinteligentnejšie psy. Ktoré plemená psov si zaslúžia byť označované za najinteligentnejšie?

Pes je považovaný za najlepšieho priateľa človeka. Pripisujú sa mu mnohé vlastnosti, vrátane inteligencie. Pravdepodobne každý majiteľ psa si myslí, že jeho zviera je najinteligentnejšie. Výskumy však ukazujú, že inteligencia našich štvornohých kamarátov je merateľná a na základe toho vedci vybrali nadpriemerne inteligentné plemená psov. Poďme sa na to pozrieť!

Typy inteligencie u psov

Stanley Coren, profesionálny tréner psov a psychológ, rozlíšil u týchto domácich miláčikov tri typy inteligencie. Opísal ich vo svojej knihe „The Intelligence of Dogs“.

Vedci vybrali tých najinteligentnejších psov.

1. Adaptívna inteligencia

Prvou je adaptívna inteligencia, teda schopnosť riešiť problémy a učiť sa. Prispôsobiť sa podmienkam, v ktorých zviera žije, novým podnetom či ľuďom. Psy, ktoré majú vysokú úroveň adaptívnej inteligencie, sú často považované za „inteligentné“.

2. Zručnosť v tréningu

Druhým bodom je funkčná inteligencia, teda zručnosť v tréningu. Do úvahy sa neberie len rýchlosť učenia sa, ale aj ochota spolupracovať s lektorom. Veľa závisí aj od vhodnej motivácie - niektorým psom postačí kontakt s majiteľom a obojstranná spokojnosť, iní budú potrebovať ďalší stimul, napríklad maškrty pre psov.

3. Inštinktívna inteligencia

Tretím typom inteligencie, ktorý Stanley Coren rozlišuje, je inštinktívna inteligencia – vrodená, v závislosti od genetickej kondície psa. V minulosti tieto štvornožky ako úžitkové zvieratá pomáhali ľuďom vďaka vysokému inštinktívnemu inteligenčnému kvocientu, ktorý ako druh nadobudli ešte pred procesom domestikácie. Postupom času si ľudia začali všímať ich vhodné, žiadané vlastnosti, posilňovať ich a vyberať psov v množiarňach, aby získali špecifické podmienky.

Ako posúdiť inteligenciu psov?

S prihliadnutím na vyššie uvedené informácie treba pripomenúť, že zmerať a posúdiť inteligenciu psov nie je jednoduché, pretože jej rôzne typy nejdú vždy ruka v ruke. Ich „múdrosť“ je ovplyvnená nielen genetickými danosťami, ale aj výchovou a individuálnymi vlastnosťami zvieraťa. Inteligencia psa sa dá zlepšiť tréningom.

Ako skontrolovať, či je váš pes inteligentný? Najčastejšie sa kontroluje, ako rýchlo sa dokáže naučiť povely. Týmto spôsobom sme schopní určiť funkčnú inteligenciu nášho domáceho maznáčika. Pes, ktorý sa naučí nový povel za menej ako 5 pokusov, je nadpriemerne inteligentný a nadpriemerne inteligentné sú aj tie psy, ktorým sa to podarí na 5-25 pokusov. "Priemerný" pes potrebuje 25-80 pokusov, kým podpriemerný aj viac ako 100!

Vedci pri svojich úvahách brali do úvahy psy, ktoré – podľa štatistík – počúvajú svojich majiteľov 95 % času a dokážu sa naučiť nový povel už po menej ako 5 pokusoch. Ktoré plemená sú považované za najinteligentnejšie?

Border collie - najinteligentnejší pes.

Border kólia – najbystrejší športový pes

Tieto štvornožky sa vyznačujú nadpriemernou inteligenciou a patria do sekcie pastierskych psov. Sú mimoriadne poslušné a učenlivé, ľahko pochopia a naplnia očakávania svojho opatrovníka. Border kólie sú užitočné ako úžitkové psy, napríklad na stráženie alebo pasenie zveri, ako sú ovce, ale aj ako spoločenské psy.

Jeden z najchytrejších predstaviteľov plemena, sučka Chaser, sa za tri roky naučila viac ako tisíc mien všemožných predmetov. Kľúčové bolo nájsť ten správny spôsob, vďaka ktorému sa naučila okrem iného: hračky – ukázalo sa, že v jej prípade bola najlepšou motiváciou jednoducho zábava.


Nemecký ovčiak - jeden z najchytrejších psov

Nemecký ovčiak - inteligentný ochranca a spoločník

Nemecké ovčiaky sú mimoriadne všestranné psy, ktoré dobre fungujú ako strážne, spoločenské a úžitkové psy. Patria do skupiny pastierskych psov, dokonale plnia ľudské príkazy a využívajú ich aj na služby, medzi ktoré patria: napríklad pomoc polícií pri hľadaní stôp. Môžu byť tiež použité ako asistenčné zvieratá pre ľudí so zdravotným postihnutím.

Toto plemeno psa potrebuje jasné hranice a dôsledného majiteľa. Väčšina nemeckých ovčiakov miluje prácu so svojimi majiteľmi, ale musíte im venovať správnu dávku pozornosti a úsilia, nielen fyzického, ale aj duševného.

Pudel je považovaný za jedného z najinteligentnejších psov.

Pudel - najlepší dôkaz, že "zdanie klame". Múdry tvrdohlavý pes

Kvôli ich vtipnému vzhľadu sa pudlíkom niekedy hovorí "hlupáčikovia", ale nie je to ani zďaleka pravda! Podľa vedcov sú tieto našuchorené psíky jedným z najchytrejších plemien! Nemôžeme však zabudnúť na ich vrodené vlastnosti - medzi ne patria: tvrdohlavosť. Na skrotenie povahy pudla môžeme niekedy potrebovať pomoc behavioristu alebo profesionálne výcvikové vybavenie, napríklad vzdelávací obojok.

Pudle, kedysi poľovné psy, dnes vynikajú v psích športoch. Veľmi rýchlo sa učia nové povely a sú dobrou voľbou aj pre rodinných priateľov.

Zlatý retriever ako inteligentné plemeno psa.

Zlatý retriever - obľúbený psí kamarát, ktorý je jedným z najchytrejších plemien

Rozkošní a spoločenskí zlatí retrieveri sú mimoriadne obľúbené plemeno. Niet sa čomu čudovať – sú to vynikajúce rodinné psy! Nie každý si však uvedomuje, že sa vyznačujú aj nadpriemernou inteligenciou. Veľmi rýchlo sa učia nové veci, ale kvôli ich citlivosti potrebujú dôsledný tréning pomocou pozitívnych metód – napríklad kliker môže byť nápomocný.

Zlatí retrieveri sú veľmi pripútaní k svojim majiteľom a neradi zostávajú sami. Majú neskutočnú pamäť a ochotu učiť sa, preto sa využívajú okrem iného aj ako asistenti hendikepovaných ľudí, psí záchranári a pomocníci služieb. Taktiež sa využívajú aj pri detekcii drog.

Doberman je jedným z najinteligentnejších psov.

Doberman – mimoriadne inteligentné a prefíkané plemeno psov

Pre svoj hrozivý vzhľad sú dobermany niekedy považované za nebezpečné plemeno. Ale to hlavné, čo ich charakterizuje, je ich nadpriemerná inteligencia! Správne vychované dobermany – rovnako ako psy iných plemien – nevykazujú žiadne stopy agresivity. So správnymi opatrovateľmi z nich budú mimoriadne dobre vychovaní štvornohí priatelia, ochotní poslúchať nové povely. Treba však pamätať na to, že tieto zvieratá sú mimoriadne šikovné, vedia byť aj rebelské a dá sa v nich ľahko upevniť zlozvyky – aby sa tomu vyhli, potrebujú dôsledné vedenie už od šteniatka.

Dobermani sú skvelí ako spoloční alebo strážni psi - sú veľmi ostražití a ratujú členov domácnosti vždy, keď sa stane niečo nezvyčajné. Ak sa rozhodneme pre zástupcu tohto plemena, nesmieme zabúdať, že chuť vymýšľať majú v krvi. Stačí však poskytnúť svojmu miláčikovi primeraný fyzický a psychický pohyb a bude z neho mimoriadne oddaný psí kamarát.


Aj keď sú niektoré plemená psov obzvlášť inteligentné, pamätajte, že aj tie, ktoré sú považované za „odolnejšie“ voči informáciám o učení, sa dajú naučiť veľa príkazov. Dôsledný psovod bude schopný odovzdať vedomosti každému psovi, ak sa on aj jeho miláčik zapoja do tréningového procesu. Navyše stojí za zmienku, že inteligencia nezávisí len od genetických podmienok, ale aj od výchovy a predispozícií každého zvieraťa, takže aj domáci miláčikovia iných plemien môžu byť nadpriemerne inteligentní.

Pozri aj: Boxer - najdôležitejšie informácie o plemene

Martina Petrovská