40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najnovšie články na blogu:

Myš domáca, je to dobrý maznáčik pre dieťa? Aká je správna klietka pre myši?

Myš domáca je veľmi priateľský, ľahko chovateľný hlodavec. Skvele sa bude hodiť ako prvé zvieratko pre dieťa, pretože nemá vysoké nároky. Samozrejme, ako každý domáci maznáčik si vyžaduje vhodné podmienky a starostlivosť. Akú? Dozviete sa nižšie!

Myš – často považovaná za škodcu – je veľmi priateľský a inteligentný hlodavec. Pozorovanie života tohto malého zvieratka prináša chovateľom veľa potešenia. A hoci neexistujú žiadne obrovské požiadavky myší, oplatí sa poznať aspoň tie základné, aby bol život malej myšky plnohodnotný a šťastný.

Hoci je myš všežravá, najbezpečnejšie je kŕmiť ju kompletným krmivom, ktoré najlepšie vyhovuje jej potrebám.

Myš – všadeprítomný hlodavec

Myš domáca bola pôvodne stepný a púštny hlodavec vyskytujúci sa od severozápadnej Afriky a juhovýchodnej Európy až po Japonsko. Postupom času sa však usadila na všetkých kontinentoch a prispôsobila sa takmer každému podnebiu. Zvyčajne sa považuje za škodcu, ale dobre funguje aj ako domáce zviera, ktorá sa vám za vašu opateru odmení veselou povahou a jemnosťou.

Myš domáca, myš poľná, myš farmárska?

Existuje niekoľko bežných druhov myší - všetky, ktoré sa vyskytujú v prirodzenom prostredí sú považované za škodcov.

Myš domáca

Práve tú možno najčastejšie nájsť ako nežiaduceho votrelca v špajzách či pivniciach. Má sivú srsť so žltým odtieňom a charakteristickým „myším“ zápachom.

Myš poľná

Má červenožltú farbu a svetlé brucho – pred mrazom v zime sa zvykne ukrývať v maštaliach či komorách.

Myš lesná

Na vrchu a bokoch má červenohnedú srsť, ktorá je zospodu biela – je najväčšia z druhov myší.

Myš chovná

Vyskytuje sa v mnohých variantoch, hoci najbežnejšou je biela laboratórna myš s červenými očami.

Myš domáca je myš, ktorá sa bežne vyskytuje v pivniciach alebo komorách.

Ako chovať myš domácu?

Starostlivosť o myši nie je náročná. Stačí klietka pre myši správnej veľkosti - dostatočne veľká na to, aby sa v nej zvieratko voľne preháňalo, a najlepšie s niekoľkými poschodiami a množstvom hračiek, ako je kolotoč, tunel pre myši alebo domček. Keďže ide o malé zvieratko, plastové klietky sú ideálne, aby sa myš nepretlačila cez priečky. Samozrejme, okrem toho by klietka mala obsahovať misku na pitie a krmivo a vhodnú podstielku, ktorá musí byť bezprašná a bezpečná pre jemné, myšacie labky.

Myši sú spoločenské zvieratá, preto je dobré chovať aspoň dve. Zároveň pri rozhodovaní o páre musíte počítať s tým, že sa často množia a ak chcete chovať dvoch samcov, mali by ste sa vyhnúť kombinovaniu bratov a otca a syna - inak môže dôjsť k bitke.

V súčasnosti sa myš domáca stáva čoraz obľúbenejším domácim zvieraťom, ktoré sa podľa farby, typu srsti a veľkosti delí na mnoho plemien. Najbežnejšie sfarbenie myši je biele, čierne, sivé, krémové, čokoládové, modré a dokonca aj bodkované. Srsť myši farmárskej môže byť krátkosrstá, dlhosrstá, kučeravá a saténová. Myš japonská sa v poslednej dobe stala obzvlášť populárnou - stojí však za to vedieť, že nejde o samostatné plemeno, ale iba o myš odlišujúcu sa škvrnitou farbou.

Ako dlho žije myš domáca? V prirodzených podmienkach sa myš domáca dožíva 1,5 až 2 rokov, v chove až 4.

Aká potrava je vhodná pre myš?

V prirodzenom prostredí je základnou potravou myší rastlinná potrava, hoci patrí medzi všežravé cicavce. Najčastejšie však ide o obilné zrná ako ovos či kukuricu. V chove bude najpohodlnejšie a bezpečnejšie používať správne vyvážené krmivo pre myši.

Čo nemôže jesť myš domáca?

Myš ako škodca si rada vyberá produkty, ktoré obľubuje. Je však potrebné vedieť, aké produkty by sa jej nemali podávať. Patria sem: výťažky aloe vera, škorica, citrusy, sladkosti, kapusta, šalát, gaštany, žalude, púpava, kravské mlieko a raž.

Môže myš domáca ochorieť?

Bohužiaľ, ako každé zviera, aj myši môžu ochorieť. Vystavená je najmä alergiám, nachladnutiu, rakovine, kokcidióze, mykoplazmóze či nadmernému rastu zubov. Myši sú tiež prenášačmi parazitov, ako sú pásomnice alebo háďatká. Ak sa teda náš miláčik začne správať inak ako zvyčajne, vždy sa oplatí poradiť sa s veterinárom.

Pozri aj: Morča Skinny - charakteristika, starostlivosť, zdravie (morské prasiatko Skinny)