40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mačacie značkovanie terénu - kedy a prečo to mačky robia? Ako reagovať?

Označenie priestoru, predmetov, ľudí a zvierat je pre mačky veľmi dôležité. Mačky radi značkujú močom, ale aj pazúrmi a olizovaním. Kým poslednú formu majitelia vnímajú najčastejšie pozitívne, ďalšie dve sa im väčšinou už tak nepozdávajú. Čo sa deje pri značkovaní terénu? Ako sa s tým vysporiadať?

Pri značkovaní sa feromóny a pachy zanechávajú na rôznych predmetoch, niekedy aj na iných jedincoch. V závislosti od situácie môže byť toto správanie spôsobené mnohými dôvodmi. Vo všeobecnosti mačky označujú oblasti/predmety, aby sa cítili bezpečne a pokojne a aby signalizovali svoju prítomnosť, najmä ak v dome žijú iné mačky.

Mačka so zdvihnutým chvostom cíti pachy na zemi.

Ktoré mačky značkujú terén?

Značenie močom je činnosť, ktorú najčastejšie vykonávajú nekastrovaní kocúry. Toto správanie je pravdepodobnejšie, ak v dome žije viac ako jedna mačka. Čím viac sociálneho napätia a podobného správania u iných mačiek, tým častejšie sa mačky rozhodnú značkovať močom. Potrebu značkovania močom môže vyvolať aj kontakt s inými mačkami, a to aj vizuálny (pohľad cez sklo), sluchový (iná mačka vokalizuje vonku), zmeny v prostredí mačky, odstraňovanie pachových stôp po intenzívnom upratovaní bytu, pocit stresu, hladu, nudy, nedostatku kontaktu s majiteľom, atď.

Toto je veľmi charakteristické správanie, ktoré je ľahké rozpoznať, ak bežne pozorujete svoje zvieratá. Mačka sa priblíži k vybranému predmetu (najčastejšie sú to okenné rámy, dvere, rohy, závesy, miesta, kde sa v dome pretínajú mačacie cesty, predmety bohaté na pachy a feromóny, miesta, kde sedia ľudia alebo zvieratá), oňuchá ho a omočí ho. Po označení môže mačka oňuchať novú zmenu pachu alebo jednoducho odísť.

Aké sú rozdiely medzi značkovaním oblasti a močením?

Močenie treba odlíšiť od značkovania močom. V prvom prípade sa zviera pri močení hrbí, množstvo moču je zvyčajne veľké, volí skôr horizontálne ako vertikálne povrchy, väčšinou sa snaží moč zahrabať a podstielka sa nepoužíva alebo sa používa len príležitostne (pri značkovaní, mačka bežne používa podstielku). Je to dôležité, pretože problémy s močením alebo značkovaním môžu mať smutné pozadie, napríklad dôvod choroby. Bdelé pozorovanie okolností, za ktorých vaša mačka močí na nežiaduce miesta, uľahčí rozlíšenie medzi týmito stavmi. Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, čo sa deje s vašou mačkou, mali by ste ju vziať k veterinárovi, popísať všetky príznaky a správanie vášho domáceho maznáčika. Je lepšie poradiť sa s veterinárom ohľadom mačky, ktorá značkuje len z dôvodov špeciálneho správania, ako ignorovať výrazné patologické zmeny, ktoré, ak sa neliečia, môžu viesť až k smrti mačky.

Ak je značenie močom spôsobené výchovnými dôvodmi, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť na zlepšenie pohody vašej mačky a vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam doma.

Čierna mačka leží na koberci.

Čo by sme mali robiť, ak naša mačka rada značkuje oblasť?

V prvom rade by ste mali zvážiť, či sú splnené všetky potreby mačky. Mačka by mala mať vlastný pelech pre mačky (ak máte viac mačiek, je potrebný aspoň jeden pre každú mačku), pravidelne čistený pohlcovačmi pachu, umiestnený na mieste, kde sa mačka cíti bezpečne a nie je pozorovaná iným zvieraťom. Okrem toho musí byť mačke poskytnuté miesto na odpočinok, najlepšie umiestnené vyššie, kde môže relaxovať v samote alebo pozorovať okolie. Ak je v dome viac mačiek, každá z nich by sa mala vedieť izolovať od ostatných. Mačke sa oplatí zaobstarať vhodné škrabadlá, kde si môže voľne škrabkať pazúrikmi, za čo ju treba aj pochváliť a odmeniť, napríklad maškrtami pre mačky.

Za značkovanie močom by ste mačku nemali trestať, pretože to oslabuje váš vzťah. V dôsledku toho môže mačka značkovať v neprítomnosti majiteľa, a to problém nerieši. Mali by ste však mačke zabrániť v prístupe na kontaminované miesta a tiež môžete obmedziť priestor pohybu mačky na jednu miestnosť, kde sa bude cítiť bezpečne a nebude ju treba neustále značkovať. Dodatočne je možné použiť feromonoterapiu pomocou špeciálnych difúzorov alebo feromónových sprejov. V prípade nekastrovaných zvierat možno po konzultácii s veterinárnym lekárom zvážiť operáciu. To však nezaručuje vyriešenie problému a bez ohľadu na rozhodnutie mačky by ste mali pozorovať a zaznamenávať akékoľvek zmeny v správaní. V zložitých prípadoch by ste sa mali poradiť s odborníkom na správanie zvierat.

Texty na blogu nepredstavujú lekársku radu a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Mačka sama doma. Ako pripraviť mačku, ak majitelia plánujú dovolenku alebo budú dlhšie preč?

Marta Mišiaková