40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mačka sama doma. Ako pripraviť mačku, ak majitelia plánujú dovolenku alebo budú dlhšie preč?

Mačka sama doma

Prázdniny sú v plnom prúde a mnohí z nás majú naplánovaný dlhší výlet. Čo však robiť s mačkou počas našej neprítomnosti? Nechať ju doma v starostlivosti rodiny alebo priateľov, zabezpečiť pobyt v hoteli pre zvieratá alebo si ju vziať so sebou? Mačky sú zvieratá, ktoré sú veľmi citlivé na stres spojený s odlúčením od majiteľa, a taktiež aj na zmenu miesta pobytu a prepravu. Aký typ starostlivosti o mačku počas našej dovolenky bude pre ňu optimálny?

Uvoľnená, sivovlasá mačka leží na skutočnom mačacom tróne

Catsitter - mačací opatrovateľ

Ak máme takú možnosť, zvyčajne je najlepším riešením nechať mačku doma s rodinou alebo priateľmi. V poslednej dobe je čoraz populárnejšie najať mačacieho opatrovateľa - catsittera. Na sociálnych sieťach existujú špeciálne stránky a skupiny. Takáto starostlivosť je vhodná, ale najlepšie je zvoliť si skúsených ľudí, ktorí vedia zaobchádzať so zvieratami. Týmto spôsobom uchránime domáceho miláčika od stresu spojenom s novým miestom a prepravou a náš domáci miláčik sa bude cítiť najlepšie na svojom vlastnom území. Jedinou nevýhodou je zmena opatrovateľa, ale toto je pre mačku stále najoptimálnejší spôsob, ako stráviť našu dovolenku. Opatrovník by mal navštevovať nášho domáceho maznáčika minimálne raz denne, aby mu vždy zabezpečil čerstvú vodu, jedlo a čistotu v záchode. Samozrejme, doma by sme mali mať dostatočné zásoby krmiva a podstielky a opatrovník by mal mať prístup k zdravotnému preukazu mačky. Je dobré tiež nechať adresu veterinára, ku ktorému patrí náš domáci miláčik, ako aj najbližšiu 24-hodinovú veterinárnu pohotovosť. Najlepšou možnosťou by bolo, keby opatrovník zostal s mačkou počas našej neprítomnosti, čo dáva mačke väčší pocit bezpečia. Pokiaľ nemáme niekoho známeho, ktorý by našu mačku mohol často navštevovať, môžeme využiť hotely pre mačky, ale toto je najstresujúcejšia možnosť. V hoteli sa mačka nachádza na cudzom miestne plnom vôní množstva zvierat a jej opatrovatelia sú pre ňu úplne cudzí. Z tohto dôvodu by mal byť hotel poslednou možnosťou, ak nie sú možné iné spôsoby.

Keď necháte mačku doma s dochádzajúcim opatrovateľom, najlepšie je nechať jej veľké množstvo bezpečných hračiek. Uistite sa, že sú všetky miesta zabezpečené, ako napríklad: okná, sporáky, šatníky atď.

Chystáte sa na dovolenku s mačkou?

Ak sa rozhodneme ísť so svojím miláčikom, v prvom rade si musíme zvoliť miesto, ktoré je priateľské k mačkám a zvieratám. Pred odchodom je potrebné sa s hostiteľom dohodnúť na podrobnostiach a uistiť sa, že náš maznáčik nebude nikomu prekážať. Prázdninová výbavička pre mačku by mala obsahovať niekoľko potrebných predmetov, ako napríklad: záchod so zásobami podstielky, krmivo, ktoré pozná a má rada, poriadne vodítko s postrojom alebo obojkom a adresárom (ktorý musí mať stále), je dobré tiež vziať si škrabadlo (aby mačka v mieste našej dovolenky nespôsobila väčšie škody), mali by ste mať pri sebe zdravotný preukaz mačky a v prípade zahraničných ciest pas s platným očkovaním.

Mačka v klietke leží, bojí sa. Fold mačka.

Mačka v aute

Počas dovolenky s mačkou je pre ňu najstresujúcejšia samotná preprava, preto vám neodporúčam brať mačku autom na veľmi dlhé cesty. Ak však nemáme inú možnosť, preprava mačky sa musí uskutočniť v prepravke zodpovedajúcom veľkosti mačky, ktorý zabezpečí väčšiu bezpečnosť počas cesty. Je to tiež záruka bezpečnosti pre cestujúcich v automobile. Mali by ste robiť časté zastávky, počas ktorých dáte mačke vodu a vezmete ju na krátku prechádzku (aby sme upokojili nervy mačky a postarali sa o jej fyziologické potreby). Rozhodne neodporúčam kŕmiť mačku počas cestovania alebo jej prekrmovanie krátko pred odchodom, aby sme predchádzali nepríjemným pocitom v bruchu počas jazdy a zvracaniu. Samozrejme, ak máme pred sebou dlhšiu cestu odporúča sa ľahké jedlo. Ak je preprava pre vášho domáceho maznáčika veľmi stresujúca, môžete použiť sedatíva. K dispozícii sú silné účinné látky, ktoré sa môžu podať tesne pred cestou. Mierne upokojujúce lieky však fungujú lepšie, pretože zvyčajne je potrebné začať s ich podávaním niekoľko dní pred plánovanou dovolenkou. U mačky nespôsobujú malátnosť ani spánok, iba zmierňujú stresové pocity a samotná mačka zostáva pri plnom vedomí a môže počas jazdy ovládať svoje vlastné telo. Podanie akýchkoľvek takýchto látok by malo byť konzultované s veterinárom. V žiadnom prípade nemôžete podať lieky určené pre ľudí alebo lieky predpísané pre iné druhy zvierat.

Ak náš domáci miláčik zle znáša pobyt na nových miestach, bude zrejme potrebné využiť tento typ opatrení po celú dobu našej dovolenky. Otázkou však je či to stojí za stres mačky? Ak vieme, že naša mačka nemá rada takéto zmeny, tak by sme jej to nemali robiť .

Cez prázdniny bude naša mačka tráviť väčšinu času v mieste nášho ubytovania, ale je dobré ju brať na prechádzky, ktoré jej v porovnaní so sedením v cudzích miestnostiach poskytnú určitú rozmanitosť. Môžete sa tiež zásobiť obľúbenými hračkami svojho miláčika, aby z nudy nepoškodil príliš veľa vecí, napr. nábytok. Majte na pamätí, že mačka môže počas dovolenky ochorieť, preto vždy dobré mať pri sebe jej zdravotnú knihu, vďaka ktorej bude mať vyšetrujúci veterinár prehľad o doterajšom liečení, zákrokoch a prevencii infekčných a parazitárnych chorôb.

Pamätajte, že strata mačky mimo miesta bydliska je veľmi nebezpečná. V neznámej oblasti môže mačka v panike a strese vybehnúť dopredu a schovať sa v najtemnejšom kúte. Keď ešte cíti známu vôňu, môže behať kilometre po trase a hľadať miesto, ktoré pozná.

Každý pozná svoju mačku a veľmi dobre vie, či ide o gaučový typ alebo cestovateľa. Je dobré naplánovať našu dovolenku tak, aby sme brali do úvahy preferencie nášho domáceho miláčika. Vďaka tomu si môžeme vychutnať poriadny odpočinok bez obáv o našich malých štvornohých zverencov.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok