40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mačací jazyk - prečo je drsný?

Chuť u mačiek nie je najdôležitejšia. Samotný jazyk je však dokonalým nástrojom vďaka svojim háčikom a Jacobsonovmu orgánu, ktoré dopĺňajú chuťové vnímanie mačiek.

Pravdepodobne poznáte zvuk šúchania, keď sa vaša mačka umýva, alebo jemné brúsenie, keď vám olizuje ruku. Viete, odkiaľ pochádza?

Mačka olizuje mužovi ruku.

Mačací jazyk

Mačací jazyk sa podieľa na procese žuvania, jedenia, trávenia, pitia, ale aj starostlivosti o srsť. Je pokrytý asi 30 papilami, zakrivenými výbežkami, ktoré vytvárajú efekt drsného jazyka. Kreatínové háčiky sú tvrdé ako klince a ich priemerná dĺžka je približne 2 mm. Nachádzajú sa hlavne v strednej časti jazyka.

Zaujímavé je, že tieto háčiky majú aj tigre.

Mačací jazyk tiež poskytuje informácie o zdravotnom stave mačky. Všetky choroby v ústnej dutine mačky spôsobujú zmeny pohybov jazyka a jeho polohy. Keď mačka slintá a vyplazuje jazyk, je to signál na okamžitú návštevu veterinára. Je spôsobená silnou bolesťou a môže byť spôsobená zápalom ďasien, zubnými problémami, eróziou, tráviacimi ťažkosťami, ale aj otravou, napríklad rastlinami nebezpečnými pre mačky.

Mačka sa sama čistí svojim vyplazeným jazykom.

Prečo má mačka drsný hrubý jazyk?

Nie je to bez dôvodu, že jazyk mačky je pokrytý zakrivenými výčnelkami. Tieto háčiky dopĺňajú jazyk, vďaka čomu slúži ako strúhadlo, hrebeň a vyťahovač. Mozolnaté výrastky umožňujú vašej mačke:

  • ľahšie nasávanie vody vďaka zníženému povrchovému napätiu
  • dôkladné mletie potravín
  • česanie srsti a starostlivosť o ňu
  • zachytávanie mŕtvych vlasov
  • odstránenie nečistôt a parazitov zo srsti

Pamätajte, že pozitívne aspekty háčikov s mačacím jazykom môžu tiež spôsobiť určité problémy. Dozadu zahnuté výstupky zabraňujú stiahnutiu zachytenej srsti a mačka ju môže iba prehltnúť. Preto je potrebné mačke zabezpečiť prístup k tráve, ktorá jej umožní zbaviť sa chlpov a zabráni jej zaneseniu. Ak máte polodlhosrstú alebo dlhosrstú mačku, mali by ste jej pomôcť s česaním srsti. Mačací jazyk je úžasný, ale nedokáže sa dostať cez jej hustú a dlhú srsť, aby si ho dôkladne vyčesala.

Pozornosť sa oplatí venovať aj všetkým hračkám pre mačky, ako aj dekoráciám v byte – stuhy, ozdoby. Akonáhle mačka olizuje voľné predmety, nebude ich môcť vypľuť. V prípade stužiek alebo pierok to predstavuje hrozbu pre zdravie a život domáceho maznáčika.

Mačka zíva a ukazuje jazyk s háčikmi.

Mačacie chute

Chuť nie je u mačiek najrozvinutejším zmyslom. Mačacie jazyky majú asi 5-krát menej chuťových pohárikov ako psy a 20-krát menej ako ľudia. Chuťové poháriky sa nachádzajú na niektorých papilách a sústreďujú sa hlavne na zadnej a bočnej strane jazyka. Hoci väčšina mačiek dokáže rozoznať 4 chute – slanú, kyslú, horkú a sladkú – uprednostňujú len prvé 3. Niektoré mačky chuť sladkého vôbec nepoznajú. Aj keď mačiatka prijímajú laktózu v materskom mlieku (ktoré má sladkú chuť), po prechode na pevnú stravu sa mačky vyhýbajú sladkým jedlám. A je to tak správne, pretože takéto produkty spôsobujú tráviace ťažkosti a samotné mlieko je hlavnou príčinou hnačky u mačiek.

Počas flehmenovho reflexu mačka zdvihne hornú peru a privedie vzduch do Jacobsonovho orgánu.

Jacobsonov orgán

Tiež známy ako vomeronazálny orgán. Pozostáva z dvoch polí so slepými koncami. Nachádza sa na dne nosnej dutiny a otvára sa v hornej časti úst, hneď za hornými rezákmi mačky. Je viditeľná malá bodka, ktorá môže byť zamenená s pigmentáciou alebo dokonca kliešťom. Tento orgán sa nachádza aj u iných zvierat, vrátane tigrov alebo koňov.

Jacobsonov orgán objavil a opísal pred viac ako 200 rokmi dánsky lekár, od ktorého dostal svoje meno.

Jacobsonov orgán vyvoláva charakteristickú reakciu - flehmenov reflex. Zahŕňa zdvihnutie hornej pery, čiastočné otvorenie úst a zobrazenie predných zubov. Táto grimasa uľahčuje prívod vzduchu a prenos zapáchajúcich molekúl do vomeronazálneho orgánu. To je niekedy sprevádzané olizovaním mačky - najčastejšie vtedy, keď je vzduch suchý - pretože to uľahčuje a rýchlejšie "ochutnáva pachy".

Vomeronazálny orgán pomáha mačke spracovávať informácie o iných mačkách a miestach na základe pachov. Takéto údaje mačke ukazujú, akého pohlavia bola prechádzajúca mačka, v akej fáze života sa nachádzala, či pre mačku predstavuje hrozbu alebo je naopak priateľská. Tento orgán úzko súvisí so sexuálnym pudom a sexuálnou aktivitou. Flehmenov reflex je najsilnejší u nekastrovaných samcov.

Pozri aj: Gingivitída u mačky - príčiny, príznaky, liečba a prevencia

Karolína Luščíková