40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Gingivitída u mačky - príčiny, príznaky, liečba a prevencia

Zápal ďasien u mačky je spočiatku bez jednoznačných objavov. Majiteľ by mal spozornieť pri nechuti do jedla alebo nepríjemnom zápachu z pyšteka. Ak si všimne u mačky červené ďasná, mal by s ňou okamžite ísť k veterinárovi.

Ochorenie ďasien postihuje približne 75% mačiek po treťom roku života. Tieto ochorenia môžu mať rôzne príčiny a majiteľ nie je schopný ich rozvoju zabrániť vo všetkých prípadoch. Vďaka správnej prevencii a stálej veterinárnej starostlivosti sa však komplikáciám súvisiacim so zápalom ďasien mačky dá vyhnúť.


Ochorenie ďasien postihuje približne 75% mačiek po troch rokoch života. Tieto ochorenia môžu mať rôzne príčiny a ošetrovateľ nie je schopný zabrániť ich rozvoju vo všetkých prípadoch.

  Príčiny zápalu ďasien u mačky

  Najbežnejšou príčinou ochorenia chrupu u mačiek je tvorba povlaku. Tvorba zubného kameňa vedie k postupnému oddeľovaniu ďasien od zubných krčkov. Potom môžu zvyšky potravy spadnúť do vreciek a spôsobiť zápal. Môže byť tiež spôsobený baktériami žijúcimi v zubnom kameni.

  Ďalšou príčinou ochorenia ďasien u mačiek môže byť imunodeficiencia spôsobená systémovým ochorením napríklad cukrovka, FeLV alebo FIV. Zápal v ústnej dutine je tiež primárnym príznakom autoimunitných ochorení ako je plazmocytová gingivitída a odontoplastická erózia krčka.

  Okrem toho problémy s mačacími ďasnami môže spôsobiť stres alebo chyby v strave.

  Príznaky zápalu ďasien u mačiek

  Zápal ďasien u mačiek nemusí spočiatku mať zjavné príznaky. V počiatočných štádiách možno zvyčajne vidieť u mačky začervenané ďasná v mieste kde priliehajú k zubom. Dlhodobý zápal vedie k opuchu ďasien a zápalovým zmenám v iných častiach ústnej dutiny. S postupom rozvoju choroby sa môžu vytvárať bolestivé afty. Ďasná postupne ustupujú a odkrývajú korene zubov.

  Majiteľ by mal byť znepokojený príznakmi spojenými s gingivitídou, ako sú:

  · nepríjemný zápach z úst domáceho miláčika,

  · nadmerné slintanie,

  · vynechanie každodennej toalety (t.j. olizovanie),

  · pitie väčšieho množstva vody ako predtým,

  · nechuť k jedlu alebo zjavné problémy s prežuvaním jedla,

  · krvácanie z ústnej dutiny.

  Zápal ďasien u mačiek nemusí spočiatku vykazovať zjavné príznaky. V počiatočných štádiách zvyčajne uvidíte začervenané ďasná okolo zubov vašej mačky.

Zápal ďasien u mačky môže mať veľa vážnych následkov. Neliečený vedie k paradentóze, kývaniu až strate zubov. Zmenšená chuť do jedla spojená s bolesťou pri jedle vedie k podvýžive. Patogény, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine sa dostávajú do tela domáceho miláčika a môžu spôsobiť vážne choroby, ako napríklad poškodenie obličiek, pečene alebo pľúc.

Liečba mačacieho zápalu ďasien

Liečba paradentózy u mačiek závisí od príčiny, ktorá ju spôsobila. Veterinár preto musí zviera podrobne vyšetriť. Diagnózu je možné stanoviť na základe rozhovoru s majiteľom, vizuálnej kontroly pysku mačky a röntgenového vyšetrenia ústnej dutiny. Lekár môže nariadiť aj ďalšie vyšetrenia, napríklad krvný obraz.

Ak je príčinou ochorenia zubný kameň, je nevyhnutné ho odstrániť (obvykle so scalerom). Niekedy by sa tiež mali počas vyšetrenia vytrhať choré zuby alebo vyčistiť abscesy na ďasnách. Ďalšia liečba po extrakcii zuba spočíva na podaní antibiotík a podávaní protizápalových a analgetických látok.

Ak je zápal ďasien spôsobený systémovými ochoreniami, je nevyhnutná kauzálna liečba. Zvieraťu by sa mali tiež podať prípravky na zvýšenie imunity a zmierniť jeho utrpenie vhodnými liekmi proti bolesti.

Autoimunitná gingivitída u mačiek vyžaduje špecifickú liečbu. Terapia musí byť upravená individuálne (často steroidnými liekmi) a obvykle trvá po celý život zvieraťa. Jediným riešením je niekedy vytrhnúť všetky zuby. Týmto štvornohým pacientom sa neskôr v živote darí, môžu však jesť iba mäkké a mokré jedlo.

Aby ste zabránili zápalu ďasien u vašej mačky, je v prvom rade dôležité dodržiavať správnu ústnu hygienu a zabezpečiť správnu výživu.

Prevencia ochorenia ďasien u mačiek

Aby ste zabránili zápalu ďasien u vašej mačky, je v prvom rade dôležité dodržiavať správnu ústnu hygienu a zabezpečiť správnu výživu. Je možné im umývať zuby, aj keď v prípade týchto štvornožcov je zvyčajne jednoduchšie použiť špeciálne pasty a gély, ktoré obsahujú antiseptické zložky. Na trhu sú k dispozícii aj špeciálne bavlnené podložky alebo utierky na utieranie mačacích zubov. Zvieraťu je možné podať aj pochúťky, ktoré majú zlepšiť ústnu hygienu mačiek a sú zdrojom látok, ktoré zlepšujú imunitu. Tieto typy výrobkov sú dostupné v našom internetovom obchode.

Správna strava je taká, ktorá poskytuje vášmu miláčikovi všetky potrebné živiny. Pozitívne ovplyvňuje jeho celkové zdravie a podporuje fungovanie imunitného systému.

Laura Buganská