40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 26 eur

Ako kŕmiť mačku? Užitočné pravidlá pri kŕmení týchto zvierat

Ako kŕmiť mačku? Je to veľmi ťažká otázka nielen pre človeka, ktorý sa o ňu práve začal starať. Výživa zvieraťa sa musí prispôsobiť vývojovej fáze, t.j. životnému štádiu, zdraviu, plemenu a úrovni aktivity. Správna strava je nevyhnutná preto, aby sa vaša mačka cítila dobre.

Okolo témy kŕmenia mačiek vzniklo veľa mýtov. Ak si nie ste istí, či svojho miláčika dobre kŕmite, obráťte sa na výživového poradcu alebo veterinára. Má odborné vedomosti o vyváženej strave zvierat zodpovedajúce ich potrebám. Mačky môžu byť kŕmené hotovým jedlom alebo pomocou BARF, ale neskúsení chovatelia môžu mať problémy s odhadom vhodného zloženia. Preto sa odporúčajú hotové krmivá.


Výživa zvieraťa sa musí prispôsobiť vývojovej fáze, tj životnej etape, zdraviu, plemenu a aktivite. Mačiatka by mali byť na materskom mlieku, kým nebudú mať asi mesiac, a potom ich postupne prevádzať na tuhú stravu - kompletnú mäsovú stravu.

Ako kŕmiť malé mačiatko?

Od narodenia až do prvých štyroch týždňov života sa za najlepšie a jediné jedlo, ktoré by malo mačiatko dostať je materské mlieko. Jeho zloženie mu poskytne primeranú ochranu pred zdraviu škodlivými mikroorganizmami. Je to vďaka protilátkam v ňom obsiahnutým, ktoré formujú imunitný systém mačiatok. V odôvodnených prípadoch (veľký počet mačiatok vo vrhu, nedostatočné množstvo vyprodukovaného mlieka) však môže špecialista odporučiť mláďatkám podávať umelé mlieko. Vďaka zloženiu, ktoré je má zloženie blízke materskému mlieku sú neoceniteľné pri kŕmení malého mačiatka bez matky.

Ako nakŕmiť malé mačiatko umelým mliekom? Je vhodné ho kŕmiť injekčnou striekačkou alebo špeciálnou fľašou. Jedlo by malo mať rovnakú teplotu ako telesná teplota. Malo by byť pripravené v pomere 1:2 (1 odmerka prípravku na 2 odmerky vody). Množstvo a veľkosť porcií sa líši podľa veku zvieraťa. Postupom času sa porcia množstvo porcií zmenšuje, ale dáva sa vo väčšej dávke.


Ako kŕmiť mačku po prvom mesiaci života?

Po dosiahnutí prvého mesiaca môžu byť malé mačky pomaly odstavované. Mali by ste začať s obohacovaním ich stravy. Výber krmiva je vecou preferencie mačky a majiteľa. Ak sú kvalitné, s vysokým obsahom mäsa a zodpovedajú veku domáceho miláčika (vývojovej fáze), dodajú mu potrebné živiny. Najdôležitejšími z nich sú živočíšne. Je to stavebný materiál tela. Dobré krmivo pre mačiatka obsahuje aj minerály ako vápnik, železo, fosfor, zinok a horčík, ktoré pomáhajú budovať silné zuby a kosti. Pokiaľ ide o komerčné krmivo pre domáce zvieratá, je vhodné používať mokré krmivo. Neodporúča sa kŕmiť mačky suchým krmivom. Aj keď sa tieto zvieratá zdráhajú piť vodu, ich majitelia musia pamätať na to, aby k nej mali neustály prístup. Dobrým spôsobom na zväčšenie jej príjmu je pridať do jedla trochu vody. Ak má majiteľ dostatočné vedomosti alebo spolupracuje s výživovým poradcom, môže byť mačke zavedená strava BARF .Zmena jedálnička mačky na iné potraviny by sa mala uskutočňovať postupne.


Odporúča sa kŕmiť mačku vlhkým krmivom bez prídavku zŕn. Jedla by malo byť čo najviac, ale cez deň málo. Optimum je 3-4.

Ako správne kŕmiť mačku s rôznymi chorobami?

Zdravotný stav je veľmi dôležitým aspektom, ktorý by sa mal brať do úvahy pri príprave jedálnička mačiek. V ponuke obchodov s chovateľskými potrebami je možné nájsť krmivo pre mačky, ktoré bojujú s rôznymi chorobami alebo sú po zákroku, ako je kastrácia. Podľa niektorých špecialistov však najlepším riešením je rovnaká výživa ako v prípade zdravých mačiek - dôležité je vyvážené krmivo s obsahom mäsa. Je rozhodne potrebné pamätať na to, aby ste zdravým ako aj chorým zvieratám nepodávali krmivo s obilninami.


Ako často a v akom množstve kŕmiť mačku?

Ako často kŕmiť mačku? Odporúčajú sa 3–4 porcie denne. Neodporúča sa, aby mali stály prístup k miske s jedlom. Zvyčajne nie sú schopné sa samé živiť a jesť toľko, koľko potrebujú. Benevolencia pokiaľ ide o frekvenciu jedál sa môže skončiť veľmi zle. Okrem toho dbáme o to, aby mačka lovila jedlo. Preto je dobré najskôr sa s ňou pohrať s udicou a až potom podávať jedlo. Vďaka tomu mačka využíva svoj lovecký inštinkt. Neustály prístup k jedlu tomuto neprospieva.

Pokiaľ ide o porciu, najlepšie je dodržiavať odporúčania výrobcu na obale krmiva. Ak si však všimneme, že mačka chudne, je možné mierne zväčšiť porciu. To isté platí pre kŕmenie veľmi aktívnych mačiek, ktoré potrebujú viac energie. Keď navyše dávame mačkám pochúťky, zahrňme ich do energetickej spotreby.


Olga Dubská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok