40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Koľko životov má mačka? Zistite, odkiaľ pochádza mýtus o 9 životoch mačky

Mačka je mimoriadne zviera, uctievané od staroveku, niekedy dokonca považované za magickú bytosť! Niet divu, že s mačkami súvisí množstvo mýtov a povier. Najpopulárnejší je mýtus o živote mačiek, ktorá môže mať podľa legiend až 9 životov! Ako to naozaj je?

O mačkách koluje pomerne veľa mýtov. Čierna mačka prináša smolu, sen o bielej mačke prináša šťastie, mačka umývajúca sa za ušami zvestuje prichádzajúci dážď, v Normandii videnie korytnačej mačky predpovedá nečakanú smrť a v Írsku sa verí, že zabitie mačky znamená 17 rokov nešťastia. Čo sa týka samotnej mačky, dva najobľúbenejšie mýty sú, že mačka vždy dopadne na štyri nohy a že má 7 alebo dokonca 9 životov.

Mýtus o 9 životoch mačky pravdepodobne pochádza z dávnych čias.

Odkiaľ pochádza mýtus, že mačka má 9 životov?

Ako pri väčšine mýtov a legiend, je ťažké nájsť jediný spoľahlivý zdroj, no táto povera môže mať svoj pôvod v starovekom Egypte, kde boli mačky považované za božstvá. Súvislosť s 9 životmi mačky mohla vyplývať z toho, že boh Atum Ra – predstavený v podobe mačky – bol symbolizovaný číslom deväť. Mýtus o 7 životoch má tiež silné spojenie s numerológiou - 7 je magické, šťastné číslo - a šťastie musí rozhodne sprevádzať mačky, ktoré sa často vyhýbajú pádu chodením po úzkych plotoch alebo rímsach.

Nebezpečenstvo pre mačky – dopadne vždy na štyri?

Mačky, žiaľ, aj napriek svojej veľkej obratnosti nepadajú vždy na všetky štyri a utrpia aj vážne zranenia vyplývajúce z pádov z veľkých výšok. Preto je potrebné zabezpečiť balkóny sieťkami a okná bezpečnostnými mrežami, aby sa mačka nezasekla v otvorenom okne alebo nevyskočila z balkóna.

Aké ďalšie nebezpečenstvá čakajú na mačky?

• Jedovaté rastliny

• Chemické látky – podlahové tekutiny, ktoré môžu mačky olizovať zo svojich labiek alebo záchodových blokov, ak sa mačka náhodou napije vody zo záchoda. Uistite sa, že vaša mačka nemá prístup k pracím práškom alebo liekom, ktoré môže zo zvedavosti ochutnať.

• Káble – mačky sa s nimi bohužiaľ niekedy rady hrajú a dokonca ich aj žuvajú – preto je dôležité, aby boli chránené – najlepšie plastovými krytmi.

• Niektoré potravinárske výrobky – napríklad: čokoláda, rybie kosti, cibuľa, káva či soľ – môžu spôsobiť vážnu otravu!

• Oheň – nenechávajte mačku samu v miestnosti s krbom alebo horiacimi sviečkami. Nikdy si nemôžete byť istí, či váš miláčik bude chcieť náhle vbehnúť do ohňa, napríklad po muche, alebo či ho bude zaujímať plameň sviečky. Najlepšie je, ak krb nie je otvorený, ale chránený sklom alebo roštom.

• Práčka – žiaľ, toto je často vybrané miesto pre mačací spánok, preto by ste mali mať dvierka na práčke vždy zatvorené a pred zapnutím sa ubezpečiť, že vo vnútri nie je žiadna mačka!

• Prírodné prostredie – nenechávajte mačku doma bez dozoru! Autá, iné zvieratá, parazity a choroby – to sú len niektoré z hrozieb, ktorým musí mačka vonku čeliť. Preto, ak chceme mačke poskytnúť atrakcie vonku, môžeme ju zobrať na prechádzku na vôdzke pre mačky. Toto je čoraz bežnejší pohľad a dokazuje zodpovednosť a veľkú lásku majiteľa k mačke.

Najdlhšie žijúca mačka mala 38 rokov.

Koľko životov má teda mačka?

Na rozdiel od legiend a mýtov má mačka (bohužiaľ) len jeden život. Preto stojí za to zabezpečiť, aby tento jeden život bol čo najdlhší! Ako? V prvom rade starostlivosťou o jej zdravie, stravou a obmedzovaním prípadných hrozieb.

Ako dlho môže mačka žiť? V priemere sa mačky dožívajú 12 až 20 rokov – v závislosti od plemena, veľkosti a životného štýlu.

Kto bola najdlhšie žijúca mačka?

Rekordérom v tejto kategórii je americká mačka Creme Puff, ktorá sa dožila 38 rokov a 3 dni. Jej majiteľ mal buď šťastie na dlhoveké mačky, alebo im dokázal vytvoriť čo najlepšie podmienky na život, pretože aj jeho druhá mačka sa dožila mimoriadne dlho, až 34 rokov.

Najdlhšie žijúce plemeno mačiek je balijská mačka, ktorá sa môže dožiť v priemere 22 rokov a ruské a siamské mačky – mačky týchto plemien sa môžu dožiť až 20 rokov.

Dlhý život si môžu užívať aj mačičky na strechách a neplemenné mačky – tým, že majú k dispozícii väčší genofond, sa zvyčajne tešia lepšiemu zdraviu a sú menej ohrozené genetickými chorobami typickými pre konkrétne plemená.

Pozri aj: Vedeli ste, že okná a balkóny môžu byť pre vašu mačku smrteľne nebezpečné?

Natália Baková