40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Vedeli ste, že okná a balkóny môžu byť pre vašu mačku smrteľne nebezpečné?

Naše milované mačky sú dravce, čo znamená, že aj keď zvyčajne ležia bezstarostne na parapete, nedokážeme predvídať ich správanie, ak za oknom uvidia preletieť vtáka či obyčajnú muchu. V týchto situáciách je už veľakrát neskoro.

Preto by sme vám v dnešnom článku radi povedali, prečo je správne zabezpečenie okien a balkónov veľmi dôležité.

Prečo sú otvorené okná smrteľnou pascou pre vašu mačku?

Aj keď váš miláčik celý život lenivo leží na parapete a pri otvorenom okne nejaví žiadne známky záujmu, nemáte vplyv na to, či sa raz pri pohľade na letiaceho vrabca nespustia jeho lovecké inštinkty.

Môže sa potom ukázať, že lenivý domased sa rozhodne vyraziť do divočiny, za dobrodružstvom!

Uviaznutie mačky medzi rámom okna je pre ňu veľmi stresujúca udalosť, ktorá často končí zdravotným postihnutím (ochrnutie končatín, zlomeniny, parézy), prípadne smrťou v dôsledku poranenia miechy alebo udusenia.

Ako môžete zabezpečiť otvorené okná?

Výklopné okná je možné zabezpečiť ochrannými mriežkami, ktoré sú nalepené alebo priskrutkované k bočným rámom okien. Tiež sa oplatí nainštalovať mriežku na hornú časť okna, ak je medzi oknom a stropom dostatok miesta na to, aby mačka mohla vyskočiť.

Mriežky si môžete zakúpiť online, aj v našom online zoo obchode. Zvyčajne majú bielu farbu, vďaka čomu sú po inštalácii prakticky neviditeľné.

Náklady na jednu mriežku zvyčajne nepresahujú 10 €. To je teda prijateľná cena za bezpečnosť našich miláčikov a určite oveľa nižšia ako následné prípadné náklady na ošetrenie postihnutia.

Takto vyzerá okno po inštalácii ochranných mriežok:

Takto vyzerá okno po inštalácii ochranných mriežok.

Mačka vždy dopadne na štyri?Kot nie spada na cztery łapy. Należy zabezpieczyć okna i balkony siatkami.

V detstve sme asi často počúvali, že o mačku sa nemusíme báť, pretože vždy dopadne na štyri labky. Realita nie je taká optimistická – mnoho mačiek prišlo o život pádom z nezabezpečeného balkóna. Ako k tomu vôbec došlo?

Ako sme už spomínali, mačku poháňa inštinkt dravca, ktorého nedokáže ovládať, a tak jej stačí, keď uvidí zaujímavý predmet lovu a bez dlhého rozmýšľania sa k nemu vyrúti. Treba dodať, že jej bude jedno, či skočí z prízemia alebo z 9. poschodia. Vrabec jej predsa nemôže uletieť!

Mačky absolútne nepristávajú "na štyroch". Pád z balkóna má za následok vážne zranenia a vo veľa prípadoch dokonca smrť. Ak sa mačke nejakým zázrakom napriek pádu podarí prežiť, často o chvíľu zomiera alebo ju čaká dlhá a bolestivá rekonvalescencia, ktorá však nezaručuje, že sa ešte niekedy vráti do plnej kondície.

Riskovať zdravie a život nášho priateľa sa neoplatí, balkón sa oplatí zabezpečiť ochrannou sieťou!

Môžete si ju nainštalovať sami, pomocou mnohých návodov dostupných na internete, alebo využiť pomoc profesionálnej firmy.

Dbajme na bezpečnosť našich milovaných mačiek, aby nás mohli sprevádzať dlhé roky!

Pozri aj: Ako jednoducho svojpomocne vyrobiť škrabadlo pre mačky?

Na škrabadle leží hnedá mačka.

Mária Magiera