40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Kocúrnik obyčajný – ako vlastne funguje na mačkách?

Myslím, že všetci poznáme scénu z filmu "Shrek", kde je Kocúr v čižmách zatknutý za prechovávanie zelenej rastlinky - kocúrnika obyčajného. Naozaj by sa mal považovať za drogu?

Trochu vedeckejším spôsobom sa pokúsim vysvetliť mechanizmus účinku tejto rastliny na mačky.

Začnime základmi:

Účinok kocúrnika obyčajného na mačky je známy už od roku 1700. Dlhý čas.

Funguje na domáce aj divoké mačky, ako sú levy, tigre a pantery. Ľudia ho používali ako mierne sedatívum a liek proti bolesti. Samotná rastlina pochádza z rovnakej skupiny ako mäta.

Čo sa stane s mačkou po užití tejto rastliny?

Typicky sa mačky v prítomnosti tejto látky dostávajú do stavu eufórie, ktorý sa podobá správaniu samíc počas ruje. Začnú sa váľať, vtierať si mačaciu srsť a vokalizovať.

Približne 70% populácie dospelých mačiek je citlivých na túto rastlinu.

Ide o geneticky zdedený vzťah. Populáciu dospelých mačiek som spomenul preto, že mačiatka na ňu nereagujú pred dosiahnutím pohlavnej dospelosti (t.j. do cca 6-8 týždňov veku). Účinok samotnej látky trvá do 10 minút, potom sú mačky na ňu necitlivé asi hodinu. Prečo? Poďme sa na to pozrieť bližšie!

Za tento efekt je zodpovedný nepetalaktón, ktorý je hlavnou zložkou esenciálnych olejov získaných z tejto rastliny. Názov látky pochádza z kombinácie latinského názvu tejto rastliny, Nepeta spp., s laktónom, skupinou chemických zlúčenín.

Nepetalaktón má vplyv aj na... hmyz. Niektorí z nich ho poznajú ako feromón, ktorý priťahuje hmyz k rastline. Ale pretože niektoré jedia rastliny, druhy Nepeta môžu syntetizovať aj nepetalaktóny, ktoré do určitej miery pôsobia ako odpudzovače hmyzu (napr. muchy a komáre).

Ale vráťme sa k mačkám.

Presný mechanizmus účinku stále nie je úplne objasnený, ale vieme, že nepetalaktón vstupuje do tela cez nosnú sliznicu a viaže sa tam na špecifické receptory. To stimuluje neuróny a iniciuje reakciu, ktorej konečným bodom je stimulácia oblastí mozgu - najmä čuchového bulbu - oblasti v prednom mozgu zodpovednej za spracovanie pachov. To vedie k aktivácii ďalších oblastí v mozgu, vrátane amygdaly, ktorá je zodpovedná za emocionálne reakcie, a hypotalamu, ktorý je zodpovedný za behaviorálnu reakciu na špecifické podnety.

Takáto stimulácia vyššie uvedených oblastí mozgu spôsobuje, že u mačiek pozorujeme príznaky intoxikácie a eufórie. Prečo sa táto reakcia podobá správaniu samíc v ruji (a mačiek v blízkosti mačiek v ruji)? Pretože reakcia silne súvisí so sexuálnou zrelosťou a predpokladá sa, že mačacia tráva spúšťa rovnaké alebo veľmi podobné dráhy ako feromóny vylučované počas reprodukčného obdobia.

Prečo účinok kocúrnika obyčajného trvá asi desať minút a potom sa mačky stanú necitlivé na jeho účinky asi hodinu?

Súvisí to s časom, ktorý neurónom trvá, kým znovu vybudujú svoju schopnosť prenášať nervové signály.

Nie všetky mačky reagujú na túto rastlinu. Ide o geneticky podmienenú a autozomálne dedičnú vlastnosť, čo znamená, že ak má jeden z rodičov gén, ktorý určuje reakciu na tento podnet, prenesie sa na potomstvo, takže obaja mačací rodičia musia byť zbavení génu zodpovedného za reakciu na rastlinu, aby mačka naň nereagovala.

Ako som už spomínal, kocúrnik má rovnaký účinok u veľkých mačiek, no u ľudí sa používa na zmiernenie bolesti, pôsobí aj upokojujúco a proti kŕčom, ale nevyvoláva v nás eufóriu. Prečo nie?

Pretože na feromóny reagujeme úplne inak. Na základe čoho? Na základe vône! Ale o tom viac pri inej príležitosti :)

Je teda kocúrnik obyčajný bezpečný pre mačky?

Z medicínskeho hľadiska - asi áno, pretože mačacie telá si vyvinú mechanizmus, ktorý zabráni nadmernej stimulácii mačacou trávou.

Jedinou zostávajúcou otázkou je, či je legálne vlastniť kocúrnik obyčajný pre vlastnú potrebu...

S pozdravom, Aďa Vavrínková

Pozri aj: Zvracanie u mačky - ako liečiť a predchádzať mu?

Adriana Vavrínková