40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Kocúr alebo mačka - ako zistiť ich pohlavie a aké sú medzi nimi hlavné rozdiely?

Kocúr alebo mačka? Otázka pohlavia domáceho maznáčika je často nastolená predtým, než sa rozhodne o jeho adopcii. Koniec koncov, spôsob ich správania do značnej miery súvisí s ich pohlavím. Napriek výchove a socializácii existujú v génoch povahové vlastnosti, ktoré môžu byť viac či menej žiaduce.

Pohlavie mačky je pre väčšinu ľudí, ktorí sa rozhodnú kúpiť toto zviera, dosť dôležitou otázkou. Verí sa, že sexuálny dimorfizmus sa prejavuje jak v osobnosti, tak aj v vzhľade mačiek. Otázkou je, ako zistiť, či je to mačka alebo kocúr? Riadiť by sa malo najmä vzhľadom genitálií. Ak si nie ste istí, je dobré požiadať o radu veterinára. Odborník rozptýli všetky pochybnosti.

Mačka alebo mačiatko? Samce sú zvyčajne väčšie a masívnejšie ako samice.


Ako rozoznám, či je to mačka alebo kocúr? Stavba genitálií

Mačka alebo kocúr? Ako zistiť pohlavie zvieraťa, ktoré stretneme? V prvom rade kontrolou vzhľadu jeho genitourinárneho systému, ktorý je pod chvostom. U samíc sa nachádza v tesnej blízkosti konečníka. Odborníci tvrdia, že vyzerá ako bodkočiarka (;) - análny otvor a vagína ako malá zvislá štrbina. V prípade samcov sa genitourinárny systém a konečník nespojujú, ale sú jasne oddelené. Prirovnávajú ho k dvojbodke (:) - oválne medzery, medzi ktorými je výčnelok - semenníky kocúra. Rozpoznávanie pohlavia mačky tieto interpunkčné znamienka sa považujú za najjednoduchšie vizuálne znaky, ktoré medzi nimi určujú rozdiely.

Mačky nie vždy dovolia nazrieť vidieť im pod chvost. Ak narazíte na odpor zvieraťa, je dobré požiadať o pomoc niekoho iného. Pohlavie je možné kontrolovať rozptýlením zvieraťa hrou alebo škrabaním. Ako rozoznať, či je to mačka alebo kocúr? Odborník je schopný rozlíšiť mačku od kocúra aj niekoľko hodín po jej narodení. Ľudia nezainteresovaní v tejto téme potrebujú aspoň niekoľko dní. Ak si domov vezmete dospelú mačku, genitálie sú dobre už viditeľné a nebudú žiadne obavy.


Mačka alebo kocúr? Vzhľad zvieraťa

Okrem vzhľadu genitálií sa mačky rozlišujú aj podľa vonkajšieho vzhľadu, pokiaľ ide o zrelý exemplár. Najprv veľkosť. Samce spravidla dosahujú väčšie rozmery než samice, ktoré sú štíhlejšie. Rozdiel vo veľkosti medzi mačkou a kocúrom je najvýraznejší u zástupcov veľkých plemien. Dôležitá je tiež srsť. Väčšinou sa nevyskytujú žiadne samce, ktoré majú korytnačinové sfarbenie, t.j. majú trojfarebný kabát. Tento typ farby je vyhradený pre samice. Prečo? Súvisí to s genetikou a dedičnosťou génu zodpovedného za ryšavú farbu (orange). Tento gén sa nachádza v chromozóme X, ktorý môže tiež obsahovať gén non-orange. Keď sa stretnú (XX), vytvorí sa trojfarebné sfarbenie. V prípade samcov s chromozómami X a Y to nie je prirodzene možné.

Existujú však výnimky, za ktoré sú zodpovedné mutácie. Existujú situácie, keď má samec jeden chromozóm Y a dva chromozómy X. Vtedy môže mať trojfarebné sfarbenie, ale takáto mutácia tiež spôsobuje vysokú pravdepodobnosť neplodnosti. Ak je mačka s chromozómovým oblekom XXY schopná reprodukcie, nemožno jej dovoliť mať mláďa kvôli vnímaniu tejto mutácie ako genetickej chyby. Ako teda spoznať samca podľa sfarbenia? Ak je mačka ryšavá, môžete si byť približne na 80% istí, že je to samec.


Samičky možno nájsť s korytnačím sfarbením, zatiaľ čo samce sú červené. Diagnóza pohlavia mačky môže byť zverená veterinárnemu lekárovi.


Mačka alebo kocúr - existujú nejaké povahové rozdiely?

Verí sa, že pohlavie mačiek súvisí s ich dispozíciou. Pri tejto téme sa môžete stretnúť s dvoma protirečivými názormi - s jedným, že mačky sú menej agresívne, oveľa ľahšie sa vychovávajú, sú zvedavejšie, ochotnejšie sa hrajú a hladia a sú nežnejšie než samce. Druhý hovorí, že samice sú povýšenecké a je ľahšie ich rozrušiť. Pravdou však je, že povaha je predovšetkým osobným problémom, na ktorý môže mať vplyv plemeno, ale predovšetkým výchova a socializácia v mladosti.

Osobnosť mačky však môže byť známa iba v prípade čistokrvných jedincov, ktorí majú špecifický vzor, aj to len čiastočne. Chovateľ by mal predstaviť povahové vlastnosti rodičov domáceho maznáčika. Nie je možné úplne určiť, ako sa zviera bude správať. V prípade mačky domácej je to vždy neznáme. Malo by sa však pamätať na to, že povaha mačky je do značnej miery formovaná v procese socializácie a výchovy. Vďaka nim môžete zmierniť vlastnosti, ktoré sa majiteľovi nepáčia, a zvýrazniť požadované.


Mačka alebo kocúr - čo vybrať?

Pohlavie určuje rozsah služieb, ktoré bude potrebné využiť u veterinára. Ako problém je tu obzvlášť často uvádzaná kastrácia a sterilizácia. Zákrok u kocúrov je lacnejší. Priemerné náklady na zákrok u samcov sú asi 20 EUR a u samíc je to dokonca trikrát viac. Ak mačiatko nie je kastrované, mala by sa vziať do úvahy pravdepodobnosť rozšírenia rodiny mačky a potreba starostlivosti o niekoľko mačiatok. Za zmienku tiež stojí, že u kocúrov po kastrácii je otázka stravy dôležitejšia než u mačiek, pretože vykazujú zvýšený sklon k priberaniu.

Je potrebné spomenúť vplyv kastrácie a sterilizácie mačiek na ich správanie. Neošetrené zvieratá bez ohľadu na pohlavie sú náladové a môžu si značiť oblasť svojim močom. Toto je úplne prirodzené správanie, aj keď je pre majiteľa býva nepríjemné. Pach mačacieho moču je mimoriadne silný a je ťažké ho odstrániť. Okrem toho si tieto zvieratá môžu organizovať niekoľkodňové vychádzky. V prípade nekastrovaných mačiek je pozornosť upriamená aj na náladové správanie súvisiace s hormónmi. Kastrácia a sterilizácia sa odporúča pre mačky, ktoré nie sú určené na chov.

Hovorí sa tiež, že citlivosť na alergiu je ovplyvnená pohlavím mačky. Kocúry, najmä tie, ktoré nie sú kastrované, produkujú viac alergénov než samice. Majú tiež silnejšie pracujúce mazové žľazy. Koniec koncov, srsť mačky nie je zodpovedná za príznaky alergie, ale bielkovina obsiahnutá v sekrétoch. Samice sú preto menším alergénom.

Je lepšia mačka alebo kocúr, ak plánujete založiť chovateľskú stanicu? V tomto prípade je odpoveď jednoduchá. Ľudia, ktorí sa rozhodli chovať čistokrvné mačky, sa budú môcť zaregistrovať a začať s chovom, iba ak budú mať samicu. Samec, dokonca ani ten s rodokmeňom, nedáva právo založiť chovateľskú stanicu. Pohlavie mačky tu má veľký význam.Olga Dubská