40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Vhodný mačací záchod - aký veľký, kam ho umiestniť a ako často ho čistiť?

Záchod je základným a povinným vybavením v dome, kde žije mačka. Je to toaleta aj miesto, kde sa mačka musí cítiť bezpečne. Z tohto dôvodu kladú mačky veľký dôraz na výber záchodu a jej podstielky. Ako vybrať ten najlepší záchod pre mačky? Kde umiestniť záchod a ako často ho čistiť? Každý majiteľ mačky by mal vedieť čo jeho mačka potrebuje.

Problémy s vyprázdňovaním mačiek sa dnes stali skutočným morom. Súvisí to so spôsobom života - zlá výživa mačiek a málo pohybu, ale aj s nevhodným používaním záchodov. Nevhodná veľkosť, tvar, dispozícia, náplň, ktorá mačke nepasuje, príliš zriedkavé čistenie, príliš častá dezinfekcia - to všetko môže spôsobiť, že sa mačka vyprázdni mimo záchod.

Mačka leží v kartónovej krabici.

Typy záchodov pre mačky:

Záchod z plastu a keramiky

materiál, z ktorého je mačací záchod vyrobený, má svoje klady ale aj zápory. Drvivá väčšina dostupných boxov je vyrobená z plastu, ale ich kvalita je rôzna. Zvyčajne plastové záchody môžete zohnať za niekoľko málo eur, čo umožňuje ich častú výmenu a nemusíte mať žiadne obavy z ich dostupnosti. Sú najrozšírenejšie a vyskytujú sa vo všetkých tvaroch, rozmeroch, vzoroch a veľkostiach. Sú ľahké, takže ich kamkoľvek ľahko premiestnite. Plastové toalety pre mačky sa môžu ľahko poškriabať, vzniknú praskliny v ktorých sa radi vytvárajú mikroorganizmy a preto je v plastových záchodoch tak dôležitá pravidelná hygiena a dôkladná dezinfekcia. Jednými z najkrajších a najzaujímavejších plastových záchodov pre mačky sú Curver záchody.

Keramické záchody je to novinka, ktorú vymysleli Poliaci a ktorá už získava celý svet. Keramická toaleta je najhygienickejšia, ľahko sa čistí a dezinfikuje. Tieto záchody sú ťažké a odolné, ale nie odolné proti pádu. Neabsorbujú pachy a sú odolné voči poškriabaniu. Veľkou výhodou debničky na podstielku je jej ekologická priaznivosť, navyše krásne vyzerá a je tak trochu dekoráciou miestnosti. Nevýhodou je jej vysoká cena.

otvorený záchod

najfyziologickejší záchod pre mačky. Počas vyprázdňovania sa mačka môže voľne rozhliadať a pozorovať okolie. Z otvorených záchodov sa môže viac šíriť zápach a podstielka môže byť mimo záchodu. Proti zápachu pomôže častá výmena a čistenie záchodu a rohož pomôže s rozhádzanou podstielkou.

krytý záchod (uzatvárateľný záchod))

veľmi praktické a pohodlné z pohľadu chovateľa mačky. Minimalizuje roznášanie podstielky po byte a tiež zabráni vysypávaniu počas zahrabávania. Do krytých záchodov môžete namontovať uhlíkové filtre, ktoré znižujú nepríjemný zápach. Mačky, ktoré predtým používali otvorené záchody na vyprázdňovanie, sa môžu vystrašiť a vyhýbať sa im pri prvom kontakte s krytou toaletou. Preto sa odporúča najprv použiť toaletu bez viečka, aby sa mačka odvážila do nej vstúpiť, postupne môžete dávať kryt bližšie a nakoniec toaletu úplne zakryť. Tiež je dobré zo záchodu odmontovať dvere tie mačkám robia problém pri vstupe do vnútra. Takisto obmedzujú ich videnie a nepríjemne sa zachytávajú od ich srsť a chrbát. Po ich odstránení by sa mačka mala rýchlejšie odvážiť a používať ho.

Preosievací záchod

môže byť otvorený aj zatvorený. Takéto záchody na výkaly majú sitko nad dnom. Procesom preosievania dosiahnete, že nečistoty ostanú v sitku ktoré zo sita vysypete do koša a piesok prepadne do spodnej nádoby. Preosievacie záchody sa neodporúčajú pre mačky so zažívacími problémami (riedka stolica alebo malé výkaly). Do preosievacích záchodov sa odporúča používať hrudkujúce stelivo.

Samočistiaca toaleta pre mačky

je to najnovší typ záchodu. Sú mechanizované a špeciálny rotor sa prehrabáva v stelive, čím preosieva odpad. Odpad sa zhromažďuje v ďalšej nádobe, z ktorej ho majiteľ môže vysypať. Nádoba do ktorej sa výkaly premiestňujú je pomerne veľká, takže tam môžu ostať dlho čo je pre mačku nepríjemné z hľadiska zápachu, ale aj nebezpečné z hľadiska tvorby baktérií a parazitov ktoré sa môžu ďalej vyvíjať. Takéto záchody sa odporúčajú iba pre stabilné a behaviorálne zdravé mačky. Samočistiace záchody sú tiež hlučné a pre mačacie uši môžu byť mätúce.

Mačka sedí v kartónovej krabici.

Veľkosť záchodu pre mačky - závisí od veku a plemena mačky

Mačiatko vzhľadom na svoje malé rozmery nepotrebuje veľmi veľký záchod. Vzhľadom k tomu, že mačiatka rýchlo rastú bude potrebné záchod po čase vymeniť za väčší. Aký veľký záchod pre mačky by ste si teda mali zvoliť? Mačka by sa vo vnútri mala vedieť voľne otáčať, urobiť niekoľko krokov dopredu a dozadu. Dĺžka záchodu nesmie byť kratšia ako samotná mačka, a ak sa jedná o krytú toaletu, kryt by sa nemal dotýkať hlavy mačky.

Pri výbere záchodu pre mačiatka a staršie mačky stojí za zváženie, aby mala nižšie strany, najmä pri vchode. Najmä staršie mačky môžu mať ťažkosti s prechodom cez vysoké prahy. Je to spojené so stareckými zmenami, bolesťami kĺbov, chrbtice a reumatizmom. Bolesť budú spájať so samotným záchodom a preto sa mu môže začať vyhýbať.

Pre veľké plemená mačiek sú pripravené špeciálne väčšie toalety, jedná sa o záchody xxl, napr. mainská mývalia mačka alebo pre britskú mačku. Veľké mačky pri príliš malom záchode môžu do neho dokonca nechtiac netrafiť, a potrebu vykonať mimo neho. Kryté toalety tento problém trochu zmierňujú, avšak vtedy môžu byť steny toalety stále špinavé.

V domoch s viac než jednou mačkou sa odporúča, aby bol počet toaliet rovnaký ako počet mačiek, prípadne o jeden viac. Pravidlo +1 je obzvlášť dôležité v bytoch s 2 až 3 mačkami, pri väčšom počte môžete pozorovať vzťah mačiek a umiestniť toľko záchodov, koľko umožňujú podmienky. Pamätajte, že vždy je lepšie mať o jeden záchod viac než menej.

Mačiatko sa chce hrať na gauči.

Umiestnenie toalety- kam umiestniť toaletu pre mačky?

Po výbere veľkosti toalety a jej naplnenia je ďalšou vecou správne umiestnenie. Záchod je pre mačky hygienickou záležitosťou a je zrejmé, že by v nej mal byť pokoj a pohoda

Toaleta pre mačky by mala byť umiestnená na málo frekventovanom, odľahlom a pokojnom mieste. Neodporúča sa umiestňovať toalety do:

• predsiene - kde je veľa nových vôní, neustály pohyb a zvuky

• pod televízorom / rádiom / sušičkou / práčkou / inými hlasnými spotrebičmi

• v prechodnom mieste

• v blízkosti kuchyne - z hygienických dôvodov a na mieste, kde mačka konzumuje jedlo


Z hygienických dôvodov by sa nemal umiestňovať ani vedľa misiek s jedlom alebo vodou. Po jedle alebo pití mačky inštinktívne odchádzajú a hľadajú vzdialené miesto, aby sa postarali o svoje fyziologické potreby. Umiestnenie záchodu príliš blízko k miskám s jedlom alebo vodou môže znížiť chuť do jedla, smädu alebo mačka môže prestať používať záchod a vyprázdňovať sa mimo neho.

Podstielka pre mačky by mala byť na pokojnom a odľahlom mieste.

Hygiena záchodu - ako sa o neho starať a ako často meniť stelivo v toalete?

Toalety potrebujú pravidelnú starostlivosť a čistenie. V závislosti od materiálu sa frekvencia čistenia mierne líši. Keramické debničky sú veľmi odolné proti tvorbe škrabancov, v ktorých môžu rásť baktérie, a taktiež nebudú absorbovať pachy. Štandardné, plastové toalety pre mačky by sa mali minimálne raz mesačne úplne umyť horúcou vodou a vydezinfikovať, napríklad liehom, peroxidom vodíka alebo vriacou vodou.

Pri väčšom počte mačiek by sa to malo praktikovať častejšie. Umývanie toalety musí vždy začínať odstránením zvyšného steliva.

V prípade, že si všimnete nečistotu na stenách toalety alebo na spodnej časti záchodu, je potrebné proces čistenia vykonať čím skôr. Mačky majú oveľa citlivejší čuch ako ľudia, všetky pachy cítia intenzívnejšie, najmä tie nepríjemné.

Majte na pamäti, že aj častá výmena steliva v mačacej toalete môže spôsobiť škodu rovnako ako aj jej nepravidelné čistenie. Napríklad týždenná výmena naruší pocit bezpečia mačky a stratí svoje pachové stopy. Výkaly a moč mačky v sebe nesú dôležité informácie, ktoré môžu mačky prečítať pri čuchaní. Zostávajú na zvyšku steliva, a to aj po odstránení nečistôt zo záchodu, ale umývanie a dezinfekcia ich už ničí. V závislosti od frekvencie používania záchodov a počtu mačiek v domácnosti sa môže čas na úplné čistenie líšiť, štandardný čas je však asi mesiac.

Stelivo do záchodu závisí od preferencií mačky a jej chovateľa. Môžete si vybrať drevené, bentonitové, silikónové alebo pieskové. Najdôležitejšie je však jeho množstvo. Pre mačku je prirodzené po vyprázdnení exkrementy hlboko zahrabať. Minimálna výška steliva sa odhaduje na 5 cm. Majte na pamäti, že niektoré mačky budú mať radšej väčšie množstvo a iné menšie. Nečistoty by sa mali meniť každý deň, tak často, ako je to možné, aby bolo stelivo čisté a pripravené na použitie. Pri malom množstve podstielky ju môžete dosypať, alebo ak sa blíži konečný termín na čistenie podstielky - trochu to urýchlite a podstielku nasypte do čistej toalety.

Ak vidíme, že podstielka mačke nepasuje, mali by sme ju zmeniť. Príliš tvrdá bolí a podráždi labky mačky, čo môže mať za následok to, že mačka ciká na posteľ, t.j. na mäkký a jemný povrch.

Ak zistíte, že vaša mačka nie je ochotná používať toaletu, mali by ste čo najskôr vylúčiť zdravotné problémy. Po vyšetreniach a eliminácii chorôb môžete skúsiť zmeniť podstielku alebo miesto toalety. Starostlivosť o poriadok a hygienu mačacej toalety zlepšuje pohodlie nielen ich života, ale aj všetkých členov domácnosti.


Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok