40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mainská mývalia mačka - charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia mačiek)

Národné plemeno Kanady a jedna z najstarších známych a najväčších domácich mačiek - Mainská mývalia mačka. O pôvode tohto plemena existuje veľa legiend, ale jedna vec je istá - všetko sa začalo v Severnej Amerike.

Jedna z teórií hovorí, že tieto mačky sú výsledkom kríženia miestnych divých mačiek s Angormi alebo Peržanmi, ktoré na lode priniesol kapitán Coon. Podľa druhej z nich Maine Coons pochádzajú z nórskych lesných mačiek. Najstaršia legenda sa týka domácich mačiek z Maine krížených s medvedíkmi čistotnými. (ang. Racoon, populárne coon). Odtiaľ pochádza aj názov plemena. Dnes je známe, že z biologického hľadiska takýto genetický prenos nie je a nebol možný.

Tieto polodlhosrsté mačky sú orientálneho typu. Podnebie, v ktorom žili, ich vytvarovalo do tejto podoby. Kruté zimy, vysoké vrstvy snehu a polodivoké oblasti eliminovali najslabších a chorých jedincov a umožnili novým generáciám rásť do sily a odolnosti.

Strieborná mainská mývalia.

Mainská mývalia mačka postava

Sú to veľmi veľké, masívne mačky. Ich srsť dodatočne zvyšuje dojem dôstojného držania tela. Hmotnosť samca mainskej mývalej mačky sa môže pohybovať od 4,8 kg až dokonca 11 kgzatiaľ čo samičky3,5 - 8 kg. Dĺžka ich tela spolu s chvostom dosahuje 1 meter. Údaje sa týkajú dospelých jedincov.

Hlava je stredne veľká, široká a hranatá. Spolu s veľkými, mierne naklonenými ušami končiacimi štetinami vytvára veľký, ale súvislý celok s veľkým telom. Oči týchto mačiek sú šikmo umiestnené a oválne. Zelené, zlaté alebo medenej farby. Fúzy sú veľmi dlhé, jedny z najdlhších u domácich mačiek - držiteľ rekordu mal fúzy 16,5 cm! Lebka a pysk u Maine Coon by to mali byť dve samostatné časti. Papuľa mainských mývalích mačiek je veľmi zreteľná a vankúše s fúzami sú silne výrazné, veľké a vypuklé. Je zaujímavé, že na čele majú viditeľné písmeno M. Hrudník je široký, trup svalnatý a mohutný. Nohy sú stredne dlhé, v podrepe, končiace veľkými, okrúhlymi labkami. Oblasti medzi vankúšikmi sú veľmi chlpaté. Chvost je dlhý a veľmi nadýchaný.

Srsť je hustá, hodvábna a voľne opadajúca. Dlhšia na krku, bruchu a stehnách, kde vytvára tzv. golier a nohavice. Všetky typy sfarbenia tohto plemena sú povolené felinologickou organizáciou, ale najobľúbenejšia farba je hnedá - tabby.

Takáto stavba tela pomohla tomuto plemenu prežiť v zložitých klimatických podmienkach. Silnou oporou boli široké labky, vďaka ktorým sa mačky ľahšie pohybovali v snehu. Chlpatý chvost tvoriaci vejár poskytoval rovnováhu a za chladných nocí zakrýval a zahrieval telá mainských mývaléch mačiek.


Dospelý mainský mýval.

Starostlivosť o mainské mývalie mačky

Mainská mývalia mačka má všetky tri typy srsti- vrchná, spodná a prechodná. Táto štruktúra kožušiny je náchylná na zamotanie a vyžaduje si pravidelné česanie kefkou najlepšie po pár dňoch. Preto je dobré naučiť svoju mačku na takúto starostlivosť už od útleho veku a po každom takomto ošetrení odmeňte svojho miláčika pochúťkou alebo iným nežným prejavom. Najlepšie je česať ich kovovým hrebeňom s dlhými a úzko umiestnenými zubami. To vám umožní dosiahnuť až po korienky srsti a rozčesať ich od samotnej pokožky, nielen z vrchu. V období zvýšeného pĺznutia sa odporúča použiť trimer alebo hrebeň na vyčesanie prebytočnej podsady a odumretých vlasov. Samotný zákrok by mal prebiehať v príjemnej atmosfére, bez trhania alebo „ťahania mačiek“. Počas starostlivosti by sa mala venovať osobitná pozornosť miestam: pod pazuchami, v slabinách, na tzv. nohaviciach a za ušami, kde sa srsť najviac zamotáva. Česaniu chvosta by sa malo venovať viac času - vlasy tam dorastajú pomalšie a každý vytrhnutý alebo poškodený chumáč srsti môže zanechať plešaté a redšie miesta.

Mačky tohto plemena majú nepremokavú srsť, takže ich kúpanie je dosť ťažké. Bez odporúčania veterinára alebo silného znečistenia mačky látkami, ktoré by sa nemali konzumovať, by sme sa o takéto úkony nemali pokúšať. V prípade potreby je možné použiť suchý šampón čo je určite menej stresujúca metóda pre obe strany.

Dlhá a hustá srsť prispieva k častejšej tvorbe bezoárov, teda nestrávených, zhutnených vlasových gúľ, ktoré sa tvoria pri každodennom umývaní. Pri správnom stravovaní a dobre fungujúcom tráviacom systéme sa mačka lepšie vyrovná s ich vylučovaním. Je dobré teda pri týchto polodlhosrstým mačkám dbať o najlepšiu stravu - Krmivo pre Mainskú mývaliu mačku by malo byť zložené z mäsa, mokré, s prídavkom vnútorností a živočíšneho tuku, ktoré posilní tráviaci systém a upraví vylučovanie trichobezoárov.

Kvalitná strava tiež uľahčí kontrolu telesnej hmotnosti vášho domáceho miláčika. Každý kilogram navyše preťažuje kosti a kĺby týchto mačiek, takže by ste nemali domácemu miláčikovi dovoliť, aby začal nekontrolovane priberať.

Keď uvažujete o kúpe mainskej mývalej mačky, mali by ste mať na pamäti náklady na jej údržbu. Musíme uznať, že ako jedno z najväčších plemien mačiek Maine Coons tiež veľa zje. Jedlo by malo byť kvalitné, mäsité - takáto výživa umožní mačke sa rýchlejšie nasýtiť, ale stále bude konzumovať väčšie množstvo potravy denne než menšie mačky. Mali by ste pamätať aj na pravidelné kontroly srdca. Ak sa rozhodnete pre mainskú mývaliu mačku musíte jej poskytnúť vhodné miesto na poškriabanie a škrabadlo pre Maine Coon by malo byť pevné, vysoké a stabilné. Mačka by sa mala počas škrabania voľne natiahnuť, takže výška samotných stávok je minimálne 1,5 m.

Mačací záchod pre mainskú mývaliu mačku by mal byť veľmi veľký, aby sa v ňom mohla ľahko otočiť a celá zmestiť. Viac o tom, aký je najlepší záchod pre mačky sme napísali na blogu.

Mainská mývalia na vodítku.

Zdravie mainských mývalích mačiek

Pri kúpe mačiatka sa oplatí zaujímať o genetiku jeho rodičov a prístup k týmto údajom a informáciám je možné získať iba v prípade legálneho chovu. Takéto vedomosti a vedomý prístup minimalizujú výber mačiatka s genetickou predispozíciou k chorobám, ako aj riziko neskoršieho výskytu týchto chorôb.

Mainské mývalie mačky sú kvôli svojej veľkosti vystavené dysplázii bedrového kĺbu. Ďalej môžu mať genetickú predispozíciu k HCM - hypertrofická kardiomyopatia. Je to závažná srdcová chyba, ktorá môže postihnúť mladé aj staršie mačky. Bohužiaľ, pomerne často postihuje mainské mývalie mačky, preto je nevyhnutné podstúpiť srdcové testy už u mačiatka a po prvom roku života mačky by sa takéto testy mali robiť každý rok. Toto plemeno je tiež náchylné na polycystické (cystické) ochorenie obličiek, ktoré sa nedá liečiť. Je to vážne a zradné ochorenie, ktoré spočiatku neukazuje žiadne príznaky, kým neprerastie do zlyhania obličiek. Ochorenie, na ktoré má plemeno predispozíciu, je juvenilná gingivitída. Je to nepríjemné ochorenie a ak sa nelieči, môže prejsť do chronickej formy a sprevádzať vašu mačku aj v dospelosti.

Mainské mývalie mačky majú genetickú predispozíciu na intususcepciu, ktorá je život ohrozujúca, ak nie je liečená rýchlo, vrátane chirurgického zákroku. Intususcepcia je stav, pri ktorom jedna časť čreva vstupuje do lúmenu druhej. Najčastejšie postihuje mačky do 1 a nad 6 rokov.

Priemerná dĺžka života mainskej mývalej mačky je cca 14 až 18 rokov Okrem genetických porúch, na ktoré sú náchylné, majú tieto mačky pomerne silnú imunitu a pri správnej starostlivosti príliš často neochorie. Malo by sa však pamätať na to, že ich zdravie vo veľkej miere závisí od zdroja pôvodu - kvality chovateľskej stanice, kde sa narodili. Cena mainskej mývalej mačky, ktorá nie je určená na ďalší chov, sa začína od 200 do 500 EUR a závisí od počtu titulov získaných predkami, potenciálu mačiatka a provincie. Chovateľskú stanicu pre mainské mývalie mačky by sme mali dobre skontrolovať a mali by ste ju niekoľkokrát navštíviť pred rozhodnutím o kúpe.

Dve dospelé šedé mainské mývalie.

Povaha mainské mývalí kočky

Tieto obrovské mačky majú anjelskú dušu. Vyznačujú sa trpezlivosťou a pevným putom so svojim opatrovateľom. Milujú spoločnosť a hostí, takže sú ideálne pre domácnosti s malými deťmi, psami, mačkami a inými druhmi zvierat. Netrápi ich nadmerný hluk ani hluk domácnosti, ale rady na seba upútavajú pozornosť. Majú tendenciu dominovať nad ostatnými, a preto si vyžadujú dôslednú výchovu od mačiatka.

Nemajú príliš v láske výšky a skoky. Nepohrdnú však ani návštevou stromu, škrabadla alebo mačacej dráhe zavesenej na stene, rozhodne však dávajú prednosť hrám a naháňačkám na zemi. Svoju psiu povahu prejavujú tiež tým, že majú rady - prechádzky na vôdzke alebo aportovanie, ktoré je najlepšou formou trávenia času so svojím majiteľom. Ľahko sa prispôsobujú zmenám v prostredí, dokážu sa naučiť cestovať, vďaka čomu sa z nich môžu stať ostrieľaní cestovatelia.

Mainské mývalie mačky sú pomerne tiché zvieratá, nemajú v povahe hlasné a neustále mňaukanie. Zvuk, ktorý vydávajú, pripomína skôr cvrlikanie.


Dve mačiatka mainskej mývalie.

Mainské mývalie mačky sú jedinečné mačky. Môžete u nich vyhľadať celý rad vlastností. Milujú rovnako pohladenie, hry, naháňačky ako aj sladké leňošenie na slnku. Ich psia povaha a pripútanosť k svojim majiteľom im dodáva kúzlo. Je to jedno z najpopulárnejších plemien domácich mačiek.Mainská mývalia mačka.

Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok