40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

IBD (Inflammatory Bowel Disease) u psov a mačiek

Čo je IBD?

IBD alebo zápalové ochorenie čriev je ochorenie, ktoré môže postihnúť psov aj mačky. IBD sa môže nazývať aj idiopatická enteritída. Môže postihnúť ktorúkoľvek časť čreva, teda tenké aj hrubé črevo. V súčasnosti neexistuje jasná definícia tohto ochorenia. Predpokladá sa, že príčinou môžu byť abnormálne imunitné reakcie v črevách. Tieto reakcie sa vyskytujú ako odpoveď na potravinové alebo bakteriálne antigény, ktoré sa objavia v gastrointestinálnom trakte.


Mačka a pes spolu odpočívajú na podložke.

Aké sú príznaky zápalového ochorenia čriev?

Ochorenie sa môže prejaviť rôznymi gastrointestinálnymi príznakmi. Najčastejšie sú chronické hnačky. Okrem toho môže dôjsť k strate hmotnosti napriek normálnej defekácii. V závislosti od postihnutej oblasti čriev sa môže pozorovať aj zvracanie. Bohužiaľ, existuje oveľa viac chorôb, ktoré môžu spôsobiť takéto príznaky, takže v každom prípade hnačky, vracania, smútku, apatie, nedostatku chuti do jedla, chudnutia - mali by ste okamžite vyhľadať pomoc veterinárneho lekára. Alarmujúcim príznakom by mala byť aj zmena kvality výkalov – výskyt hlienu, krvi, zmena farby. Podobné príznaky môžu sprevádzať zápal žalúdka, alergické reakcie na potraviny, prítomnosť parazitov alebo nádorov. Preto by ste sa nemali pokúšať diagnostikovať, čo vášho domáceho maznáčika trápi sami, ale zájdite na tento účel k špecialistovi.

Diagnóza zápalového ochorenia čriev nie je jednoduchá. Ako idiopatické ochorenie sa diagnostikuje vylúčením iných ochorení. Lekár najskôr vylúči iné možné príčiny klinických príznakov. To zahŕňa uskutočnenie rozhovoru s majiteľom, vykonanie úplného klinického vyšetrenia a potrebných dodatočných testov. Môže ísť napríklad o vyšetrenie krvi alebo fekálne parazitologické vyšetrenie. Potom sa môže rozhodnúť o vykonaní biopsie črevnej sliznice, aby sa určilo, aké histopatologické zmeny sa tam nachádzajú. Samozrejme, na vykonanie tohto testu musí byť pacient anestetizovaný, takže si vyžaduje predchádzajúcu lekársku konzultáciu.


Mačiatko olizuje dospelého psa. Aby boli šťastní, mali by mať kontrolovaný zdravotný stav.

Ako sa IBD lieči? Aký je život zvieraťa s týmto ochorením?

V závislosti od závažnosti ochorenia a jeho presného typu sa liečba môže líšiť. Často to začína eliminačnou diétou. Ide o diétu, pri ktorej sa zavádza nový, doteraz nepoužitý zdroj bielkovín, alebo sa namiesto neho používa hydrolyzovaný proteín. Ide o zníženie závažnosti zápalovej reakcie v čreve. Niekedy však len zmena stravovania nestačí. Okrem zmeny stravy môže vzniknúť potreba aj farmakologickej liečby antibiotikami či protizápalovými liekmi z rôznych skupín. Veterinár, ktorý analyzuje prípad konkrétneho pacienta, rozhodne, aké kroky treba podniknúť.

Prognóza pre psov a mačky s IBD tiež nie je vždy rovnaká. Vo všeobecnosti bude prognóza lepšia, ak sa ochorenie zistí v počiatočnom štádiu, po tom, čo majiteľ spozoruje prvé príznaky. Preto je také dôležité dbať na pohodu zvieraťa a na prítomnosť symptómov, ako je hnačka, vracanie alebo strata chuti do jedla. Liečba je priaznivejšia, ak pacient ešte nie je chorobou zdevastovaný. V opačnom prípade môže byť prognóza oveľa horšia.

Samotná liečba spočívajúca v nasadení špecializovanej diéty alebo liekov môže trvať aj do konca života zvieraťa. Zviera by preto malo byť pod neustálou pravidelnou kontrolou ošetrujúceho veterinárneho lekára.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Marta Mišáková