40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Alergie u psov a mačiek. Či existujú iba potravinové?

Čo je to vlastne alergia?

Jedná sa o nadmernú a abnormálnu reakciu imunitného systému na molekuly životného prostredia, alebo na molekuly, ktoré sú obsiahnuté v potravinách, ktoré u väčšiny zvierat nespôsobujú príznaky ochorenia. Akútne alergické reakcie môžu byť spôsobené bodnutím hmyzom, alebo liekmi.

Na druhej strane, chronické alergické reakcie spôsobujú dlhšie alebo opakujúce sa príznaky, ktoré sú ťažké pre zviera, rovnako ako pre jeho majiteľa. To môže výrazne znížiť kvalitu života psa alebo mačky. Najčastejšími typmi chronicky pretrvávajúcich alergických reakcií u psov a mačiek sú potravinové alergie, kožné alergie a respiračné alergie.

Medzi kožnými alergiami je potrebné spomenúť atopickú dermatitídu. Toto ochorenie sa objavuje sezónne alebo trvá po celý rok. Môže byť vyvolané peľom, plesňou, lupinami, prachom, uhryznutím blchou alebo iným hmyzom a inými environmentálnymi podnetmi.

Respiračné alergie postihujú hlavne mačky a v tomto prípade hovoríme o mačacej astme. Mačky sú obzvlášť citlivé na alergény obsiahnuté vo vzduchu.

Potravinové alergie sú spôsobené predovšetkým ... mäsovými bielkovinami. Potom mliečne výrobky, vajcia a ďalšie potraviny. Zaujímavé je, že alergia na obilniny je ojedinelá.

Čierny labrador, ležiaci s hlavou položenou na predných nohách a hľadiaci do diaľky.

Príznaky alergickej reakcie:

Vyrážka.

Najčastejšie sa objavuje v oblasti tváre, na ušiach, medzi prstami, na spodnej strane chvosta a na bruchu.

Astma.

Mačky reagujú kašľaním a kýchaním na alergény, ktoré sa môžu dostať spolu so vzduchom do dýchacích ciest.

Slzenie a kýchanie .

Objavuje sa ako u psov, tak aj u mačiek.

Symptómy z tráviacej sústavy .

Môžu to byť zvracanie, hnačka a problémy s perianálními žľazami.

Svrbenie.

U psov i mačiek môžu spôsobiť škriabanie, trenie, neustále lízanie, čo vedie k následnému podráždeniu a zhoršeniu príznakov, rán na koži a sekundárnych infekcií.

Pes so slziacimi očami. Môže to byť príznak prechladnutia, choroby alebo alergie u vášho psa.

Diagnostika:

Po prvé, návšteva lekára. Lekár bude analyzovať históriu a príznaky, ktoré si majiteľ všimol. Vyšetrí kožu a vylúči ďalšie príčiny takého stavu. Lekár môže tiež odporučiť ďalšie vyšetrenia, ako krvný test alebo kožný test, ktoré vám umožnia lepšie diagnostikovať príčinu. Môže tiež odporučiť alergické testy, ale pamätajte si, že nie sú 100% presné.

Zmena stravy.

Ak váš lekár má podozrenie na potravinovú alergiu, môže predpísať špeciálnu diétu, ktorá vám umožní minimalizovať problém. Niekedy vylučovacia diéta trvá dlhú dobu a prvé účinky sa objavia až po 3 týždňoch. Treba sa vyzbrojiť trpezlivosťou! A čo je najdôležitejšie, prísne dodržiavajte odporúčania lekára a nepridávajte samostatne ďalšie veci do stravy.

Po konzultácii s veterinárom a po vykonaní vyšetrení, veterinár môže navrhnúť prechod na kŕmenie špeciálnym krmivom pre alergické psy. Takému rozhodnutiu by malo vždy predchádzať dôkladné vyšetrenie.

Liečba.

Existuje niekoľko možností terapie. O liečbe rozhoduje vždy veterinár po vykonaní testov. Dôležité pri výbere liekov je nielen liečba samotná alergia, ale celkový stav zvieraťa.

Možné terapie sú:

- vyhýbanie sa alergénom. Pokiaľ je možné iba odstrániť alergén z prostredia alebo stravy zvieraťa.

- lieky starej generácie, ktoré sú dobré v núdzových stavoch, ale pri dlhodobom užívaní majú vedľajšie účinky.

- nová generácia liekov, ktorá dáva dobrý účinok, ale má menej vedľajších účinkov. Bohužiaľ táto terapia nie je vhodná pre všetkých pacientov.

- najnovšia terapia. Polieha na blokovaní molekúl v organizme, ktoré sú zodpovedné za svrbenie.

Mourovatá mačka je zahrabaná v obliečkach. Jedno oko je hrdzavé. Ako zistiť alergiu u mačky?

Texty na blogu nie sú lekárskym poradenstvom a nie sú náhradou za návštevu veterinára .