40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ruja u psa - ako vyzerá a ako zvládať jej príznaky

Ruja u psa je obdobie asi 3 týždňov reprodukčného cyklu. Počas tohto obdobia u sučky môže dôjsť k oplodneniu. V jej tele a správaní dochádza k zmenám. S ohľadom na zdravie zvieraťa a vedomé plánovanie prípadných vrhov, by ste počas ruje mali svojho miláčika pozorne sledovať.

Charakteristickým príznakom psa v ruji (alebo háraní) je vaginálne krvácanie. Nie je to však to isté ako menštruácia u žien. Ruja je jediný čas, kedy je sučka schopná reprodukcie.

Cieczka je jediný čas, kedy je žena schopná reprodukcie.

Kedy dôjde k prvej ruji u psa?

Ruja u psia je známkou dosiahnutia sexuálnej zrelosti. Prvá ruja sa zvyčajne vyskytuje medzi 6. a 12. mesiacom života sučky. U malých plemien sa ruja objavuje najskôr a u väčších psov dokonca až vo veku 20 - 24 mesiacov. Ak u sučky k ruji nedôjde do dvoch rokov, je to považované za známku patológie a vyžaduje si to konzultáciu u veterinára. U zdravých psov sa ruja vyskytuje po celý život, ale intervaly ruje sa môžu s vekom predlžovať.

Ako dlho trvá ruja psa a ako často to býva?

Ruja sa u psa vyskytuje každých 6-7 mesiacov. U väčších plemien to môže byť až rok. Na druhej strane, u malých psov sa ruja vyskytuje až 3 krát ročne.

Ruja trvá 3-4 týždne. Prípady, ktoré sú predĺžené alebo príliš zriedkavé, sú indikáciou pre návštevu veterinára. Je dobré vedieť, že sučky niekedy majú tzv. tichú ruju, teda takmer bez príznakov. Vtedy napríklad nedochádza ku krvácaniu. To však neznamená, že nemôže dôjsť k oplodneniu. Pri podozrení na tento druh ruje u psa buďte rovnako ostražití ako v prípade ruje s príznakmi.

Charakteristickým príznakom psa v horúčave (alebo v horúčave) je vaginálne krvácanie.

Príznaky ruje u psa

Príznaky ruje u psa súvisia s ďalšími jej fázami. Prvou je fáza pred rujou trvá 7-10 dní (lat. proestrus). Je to spojené s viditeľnými zmenami - vulva sučky je opuchnutá, prekrvená a z pošvy vychádza tmavý, krvavý s výtok. V tejto fáze dozrievajú Graafove folikuly a maternica sa pripravuje na príjem oplodnených vajíčok. Sučka už vzbudzuje záujem u psov, ale zatiaľ ich k sebe nepripúšťa. Môže byť apatická, stratiť chuť do jedla. Veľmi často močí (kvôli produkcii feromónov, ktoré informujú samcov o pripravenosti sučky na reprodukciu) a olizuje si rozkrok.

Pravá ruja (lat. estrus) je to 9-dňová fáza, v ktorej sučka niekoľkokrát ovuluje. Je pripravená na oplodnenie. Jej vulva je trochu ochabnutá a vaginálny výtok redší, najskôr bledoružový a potom mliečny. V tejto fáze ruje je zviera zvyčajne rozrušené - vyžaduje pohladenie, charakteristicky ohýba chrbát a dvíha chvost, je tiež otvorená na samcov. Ak majiteľ plánuje reprodukciu svojho miláčika, je vhodný čas na párenie.

Fáza zahniezďovanie (lat. metestrus) je čas, keď sa môže vajíčko oplodniť. Telo sučky prechádza ďalšími zmenami. Dochádza k intenzívnej produkcii progesterónu, ktorého úlohou je podpora vývoja plodu. Vaginálny výtok môže opäť stmavnúť, opuch vulvy zmizne. Príznaky ruje zmiznú do 1-5 dní. Kým nebude trvať ďalší estrus, nastáva obdobie bez ruje (lat anestrus), počas ktorého sú hladiny hormónov stabilné a sučka nemôže otehotnieť.

Ako postupovať počas ruje psa?

Ak sučka nie je určená na reprodukciu, tak ruja je obdobím, keď majiteľ musí dbať o to, aby nedošlo k oplodneniu. Počas prechádzok držte sučku na vodítku, zamerajte svoju pozornosť na hru, vyhýbajte sa miestam navštevovaným inými majiteľmi psov. Ak sa váš pes hrá počas ruje na záhrade, nesmie zostať bez dozoru. Účinný spôsob, ako zabrániť nežiaducej gravidite, je kastrácia po ktorej je sučka sterilná.

Udržanie čistoty v dome počas ruje psa môže byť problém. Vaginálne krvácanie znamená zašpinené koberce, nábytok. Riešením môže byť zásobenie vášho domáceho maznáčika špeciálnymi nohavičkami s vymeniteľnými vložkami. Sučka by ich však nemala nosiť stále, pretože by jej to bránilo v udržiavaní čistej oblasti vulvy, čo by mohlo viesť k infekcii.


Anna Dobroňová

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok