40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Dysplázia bedrového kĺbu u zvierat. Príčiny, prevencia a liečba

Väčšina dysplázie bedrového kĺbu sa spája len s nemeckými ovčiakmi, ale plemenné predispozície sa nachádzajú aj u mnohých iných veľkých plemien psov, ako sú rotvajlery, novofundlandské psy, labradory a iné, ktoré sa vyznačujú intenzívnym rastom v šteňacom veku. To samozrejme neznamená, že prípady dysplázie sa nevyskytnú u malých plemien (napr. francúzsky buldog) a krížencov. Hoci sa o tom hovorí len zriedka, týmto bolestivým ochorením trpia aj mačky. Vyskytuje sa najmä u mačiek Maine Coons, Devon Rex, siamských a himalájskych mačiek, perzských, habešských a bengálskych mačiek. Ako teda ochrániť nášho miláčika pred utrpením spojeným s dyspláziou bedrového kĺbu? Na začiatok stručne rozoberiem podstatu tejto choroby.

Čo je dysplázia bedrového kĺbu?

Dysplázia bedrového kĺbu je abnormálny vývoj bedrového kĺbu počas obdobia rastu zvieraťa. Priamou príčinou ochorenia je oslabenie a uvoľnenie kĺbového puzdra a stabilizačných väzov a svalov. Výsledkom je nesúlad v kĺbe a posunutie hlavy stehennej kosti vzhľadom na panvové acetabulum. Vo väčšine prípadov dochádza k obojstrannej subluxácii alebo dislokácii bedrových kĺbov. Pri absencii liečby máme do činenia s chronickými zápalmi kĺbov a ich postupnou degeneráciou. Postupom času si všímame príznaky vyplývajúce z bolesti v oblasti bedier. Často je to krívanie, stuhnutosť končatín, problémy so vstávaním po odpočinku. S progresiou ochorenia sa pes pohybuje čoraz menej a pri chôdzi s výraznými zmenami sa odráža od zadných končatín ako králik. Niekedy je pes vyslovene nepokojný a bolesť signalizuje škrípaním, najmä pri vstávaní.


Psy veľkých plemien sú oveľa náchylnejšie na ochorenia kĺbov a dyspláziu bedrového kĺbu.

Aké sú príčiny dysplázie?

Hlavným dôvodom vzniku tohto ochorenia je genetická predispozícia, preto je také dôležité testovať zvieratá, najmä predisponované plemená, pred rozmnožovaním. O vývoji ochorenia však nerozhodujú chybné gény. Odhaduje sa, že 30 % z toho je spôsobených faktormi prostredia, ako je intenzita pohybu počas rastu, obezita alebo nesprávna výživa. Od prvých týždňov života zohráva správna výživa veľmi dôležitú úlohu. Najlepšie funguje kvalitné kompletné krmivo (v prípade veľkých a obrích plemien sa oplatí siahnuť po zmesiach prispôsobených špeciálne pre ne). Častou chybou je presvedčenie, že ani dobré jedlo nepokryje celú potrebu správneho vývoja kostí, v takýchto situáciách majitelia dopĺňajú veľké množstvá prípravkov s vysokým obsahom vápnika. To ovplyvňuje intenzívny vývoj kostí, zatiaľ čo svaly a väzy s nimi nedokážu držať krok. To má za následok nesprávnu stabilizáciu bedrových kĺbov a predisponuje k ich dysplastickým zmenám. Ďalšou chybou je prekrmovanie našich miláčikov, ktoré je nebezpečné najmä v období rastu. Nadváha a obezita sú jedným z najčastejších faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú vývoj kĺbov u šteniatok a mačiatok. Množstvo pohybu by malo byť mierne. Ak ho pes prijíma málo, môže to prispieť k spomínanej obezite, ale intenzívne cvičenie najmä do 6. mesiaca života sa neodporúča kvôli riziku preťažovania kĺbov. Šteniatko by malo veľa chodiť, najlepšie však na vodítku. Dôrazne neodporúčam intenzívny tréning počas rastu našich miláčikov. V prípade mačiek sú predisponované aj obézne a vnútorné mačky.

Prevencia a liečba dysplázie u zvierat

Ak máme plemeno, u ktorého je riziko dysplázie obzvlášť vysoké, oplatí sa vykonať profylaktický röntgen bedrových kĺbov už v 3. mesiaci života. Vyšetrenie by mal vykonávať kvalifikovaný veterinárny lekár, pretože jeho správny výkon patrí k technicky najnáročnejším a vo svojej praxi sa často stretávam so stanovením diagnóz na základe RTG snímok, ktoré nie sú vhodné pre dyspláziu bedrového kĺbu. Čím skôr sa zmeny zachytia, tým účinnejšie sa dá degeneratívnym zmenám predchádzať. Treba pamätať na to, že najmä v takom mladom veku môžu byť malé zmeny pri klinickom vyšetrení úplne nezistiteľné, zatiaľ čo röntgen ich môže odhaliť. V závislosti od stupňa zistených zmien sa odporúča konzervatívna liečba alebo chirurgická intervencia. V prípade miernej dysplázie sa odporúča udržanie štíhlej postavy, prípadné cvičenie doma a za účasti fyzioterapeuta, suplementácia na zvýšenie množstva synoviálnej tekutiny a v prípade potreby podávanie liekov proti bolesti na zlepšenie kvality života. Väčšina týchto metód je však určená pre zvieratá s takými malými zmenami, že nevykazujú klinické príznaky. Ak sa diagnostikujú závažnejšie prípady dysplázie bedrového kĺbu, je potrebná chirurgická intervencia. Existuje mnoho operačných metód, ktoré výrazne podporujú správne uloženie bedrového kĺbu a relatívne obmedzujú tvorbu degeneratívnych zmien. Výber konkrétnej metódy do značnej miery závisí od veku psa, stupňa dislokácie kĺbu a stupňa deštrukcie kĺbových plôch. Každý chirurgický zákrok by mal vykonávať skúsený ortopéd, aby výsledky liečby boli čo najlepšie a voľba operačnej metódy bola pre daný prípad najoptimálnejšia.

Pamätajte, že dysplázia bedrového kĺbu nie je rozsudkom smrti. Jeho rýchla detekcia a liečba zvyčajne prináša uspokojivé výsledky a nášmu miláčikovi umožňuje dlhý život bez bolesti.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Dorota Joskovjaková

Aby sa zabránilo rozvoju dysplázie bedrového kĺbu, mala by sa zaviesť profylaxia.