40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Dogfrisbee – videli ste už lietajúce psy? Ako viesť dogfrisbee tréning krok za krokom?

Dogfrisbee je jedným z najpôsobivejších psích športov. Prečítajte si, ako sa pripraviť na výcvik a ako si overiť, či je to vhodný šport pre každého psa.

Pôsobivé hody a ešte pôsobivejšie skoky psov do veľkých výšok, aby chytili letiaci disk. Každý, kto aspoň raz uvidí naživo predstavenie „Dogfrisbee“, chce vyskúšať frisbee aj s vlastným psom. Je to zábava pre všetkých? Čo by ste si mali pamätať pri začatí tréningu?

Austrálsky ovčiak chytá počas tréningu frisbee.

Čo je to dogfrisbee?

Dogfrisbee je čoraz obľúbenejší psí šport, pri ktorom pes chytá hodený disk. Príslušný disk hodí psovod a úlohou psa je chytiť ho a priniesť psovodovi. Tento šport sa od bežného aportovania odlišuje predovšetkým vhodnou technikou. V dogfrisbee nie sú dôležité len schopnosti psa aportovať – dôležitá je aj jeho forma a obratnosť. Veľmi dôležité sú aj schopnosti psovoda, ktorý musí byť presný a zložený. Tu je úspech tímu pes-človek výsledkom dobrého porozumenia a úzkej spolupráce.

Je dogfrisbee pre každého?

Aj keď je dogfrisbee v poslednej dobe veľmi módna aktivita a chce ju vyskúšať takmer každý, treba jednoznačne povedať, že to nie je šport pre každého psa. Nezáleží síce na plemene – dogfrisbee môže cvičiť aj kríženec, ale pes musí byť vo veľmi dobrej fyzickej kondícii a primeranej príprave, keďže tento šport môže byť náchylný na zranenia. Súťaží vo frisbee sa najčastejšie zúčastňujú austrálske ovčiaky a border kólie.

Ako začať s tréningom dogfrisbee?

Skôr ako začneme s akýmkoľvek tréningom, je na zváženie, či je to naozaj dobrý šport pre nášho psa. Ak je pes obézny alebo má problémy s kĺbmi, určite sa dogfrisbee oplatí vynechať. Ak však v našom psovi vidíme potenciál, odporúčame ísť na profesionálny frisbee tréning. Takéto stretnutia sa z času na čas organizujú v každom veľkom meste. Účasťou na výcviku budeme mať istotu, že nášmu psovi pri takomto výcviku neublíži. Navyše, tréner bude môcť priebežne korigovať spôsob vhadzovania disku a aj my sa niečo nové priučíme.

Dalmatín chytá frisbee v lete, keď preskakuje svojho majiteľa.

Ak však chceme dogfrisbee vyskúšať sami, oplatí sa začať prehliadkou psa. Najlepšie je zájsť k veterinárovi na RTG bedrových kĺbov, lakťov, zápästia a chrbtice, aby sme sa uistili, že náš pes je určite fit. Tiež stojí za to vedieť, že sa neodporúča začať trénovať u psov, ktorí ešte rastú - frisbee môže cvičiť iba plne vyvinutý pes.

Ak vylúčime nejaké ochorenia, môžeme začať psa privykať na disk. Na začiatok stojí za to jednoducho hodiť psom disk a povzbudiť ich, aby aportovali. Nehádžte ho príliš vysoko - ešte bude čas na veľkolepé skoky. Na začiatok sa neoplatí zvyšovať latku sebe a psovi príliš vysoko. Pes potrebuje čas, aby sa naučil správne skákať a doskakovať. Príliš vysoké hody na samom začiatku, ktoré nútia psa skákať, predstavujú vysoké riziko zranenia. Je dobré si zapamätať, že najlepšie výsledky dosahujú tí, ktorí si so psom najlepšie rozumejú – preto frisbee tréning nie sú len hody a skoky – je to každodenná práca so psom a budovanie dôvery. Zdokonaľovanie techniky hodov a skokov je len zlomok tréningu.

Aké disciplíny psieho frisbee poznáme?

Ako vo väčšine športov, aj tu máme dočinenia s viacerými disciplínami. V závislosti od disciplíny, ktorú trénujeme, bude tréning vyzerať inak. Medzi najobľúbenejšie disciplíny patria:

Longdistance

- psovod vykoná hod čo najdlhšie.

Freestyle

- zahŕňa psovoda, ktorý vykonáva rôzne techniky hádzania a pes predvádza rôzne chvaty. Počas show pár predstavuje choreografiu pripravenú na hudbu.

Time Trial

- zahŕňa vykonanie dvoch 20-metrových hodov (samozrejme chytených psom) v priebehu nie dlhšom ako 60 sekúnd. Dvojica, ktorá súťaž dokončí čo najrýchlejšie, vyhráva.

Dog Dartbee

- zahŕňa hádzanie disku na terč namaľovaný na tráve tak, aby pes chytil disk v príslušnej koncovej zóne.

Border kólia skáče svojmu majiteľovi na chrbát, aby chytila disk počas tréningu frisbee.

Kde trénovať dogfrisbee?

V prvom rade stojí za to vedieť, že túto aktivitu je možné trénovať len na mäkkých povrchoch - ideálna je tráva. Je absolútne zakázané trénovať na asfalte alebo betóne! Iba mäkký povrch je bezpečný pre kĺby vášho psa! Pred tréningom je potrebné skontrolovať priestor – či tam nie sú jamy, kamene alebo sklo. Tiež by ste nemali trénovať na mokrej tráve, blate či snehu – pes bežiaci po takomto povrchu sa môže pošmyknúť.

Čo hodiť na dogfrisbee?

Na tento účel sú najvhodnejšie profesionálne frisbee - vhodnej veľkosti a hmotnosti pre konkrétneho psa. Na začiatok sa oplatí zaobstarať si ľahký, bezpečný termoplastový frisbee, aby ste si overili, či je tento šport pre vás. Namiesto kotúča si na začiatok môžete kúpiť aj iné hádzacie hračky, napríklad loptičky. Naučiť sa aportovať akýkoľvek predmet je dobrý úvod do dogfrisbee.

Ako zistíme, či je tento šport pre nás? Pes, ktorého baví chytať disk, bude veľmi dobre spolupracovať. Rozhodne nie každý pes chytí povestného "chrobáka". Ale predovšetkým to musí byť potešenie pre oboch a najlepší spôsob, ako spolu tráviť čas.

Pozri aj: Naučiť psa aportovať – dokáže aportovať každý pes?Natália Baková