40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Naučiť psa aportovať – dokáže aportovať každý pes?

Aportovanie je jednou z najčastejších zručností, ktoré chceme psov naučiť. Hneď ako sa naučia sedieť na požiadanie, zostaňte alebo dajte labku. Ako naučiť psa aportovať čo najskôr, hodí sa na to každý pes a sú psy, ktoré sa učia rýchlejšie?

Naučiť psa základné povely ako sadni, zostaň, podaj labku alebo aport je veľmi dobrá prax, ako stráviť pekný čas so svojím psom a dokonale učí bežne chápanú poslušnosť. Prečítajte si, ako by malo učenie vyzerať, aby prinášalo rýchle výsledky a bolo potešením pre psa aj pre psovoda.

Pes prináša frisbee.

Po prvé, odmeny!

Predtým, než sa pustíme do akéhokoľvek cvičenia so psom, stojí za to si raz a navždy pripomenúť, že na tréning so psom vždy potrebujeme povestnú mrkvu – nikdy nie palicu! Pes sa najefektívnejšie učí pri pozitívnom výcviku, kedy využívame odmeny – v tomto prípade väčšinou maškrty. Odmena zachováva pozitívne správanie a umožňuje vám vybudovať puto medzi psom a opatrovníkom a toto puto zase prinúti psa pracovať – neskôr ani nie tak pre maškrty, ale pre spokojnosť opatrovníka a pochvalu. . Práca so psom je jedným z najsilnejších faktorov pri budovaní priateľstva so psom. Drvivá väčšina psov miluje prácu!

Ako naučiť psa aportovať?

Teoreticky je to veľmi jednoduché. Psy sa často inštinktívne rozbehnú po odhodený predmet – šteniatka sa s radosťou rozbehnú po hodenej šnúrke či lane, horšie je to s vracaním predmetov. A tu sú zvyčajne dve možnosti. Niektorí psy, ktorí sa radi hrajú na aport, sa predmetu radi vzdajú, len čo si uvedomia, že ho majiteľ znova hodí a zábava bude pokračovať. Pre týchto psov je odmenou už len to, že môžu bežať po predmet.

Druhá skupina psov sa k predmetu správa ako k odmene, preto ho nechce vrátiť. Ak vidíme, že náš pes namiesto toho, aby vrátil loptičku, kotúč alebo inú hračku na hádzanie pre psov (https://fera.sk/zabawkidorzutaniadlapsa/), beží opačným smerom – v žiadnom prípade ho neprenasledujeme! Pes potom vycíti, že táto loptička je naozaj niečo cenné, a to nehovoríme o hraní tagu. V takom prípade by ste psa mali zavolať a ponúknuť mu výmenu za inú odmenu – najlepšie hodnotnejšiu – väčšinou tu pamlsok funguje perfektne. Takáto výmena sa musí psovi vyplatiť! Často sa tiež stáva, že pes sa loptičky nechce vzdať, ale položí ju na zem, aby mal voľnú tlamu na maškrtu – pri strážení lopty. V takejto situácii - stojí za to mať druhú. Aportovaný predmet psovi nenútime - po určitom čase sa naučí, že mu nejde o predmet samotný, ale o spoločnú zábavu. Pri hádzaní sa oplatí upevniť si slovný povel – v tomto prípade najčastejšie „aport“, ale môže to byť akýkoľvek povel – napríklad „prines“ – dôležité je, aby znamenal vždy to isté.

Pes donesie fľašu z vody.

Môže byť každý pes vycvičený na aportovanie?

Áno, ale niektoré vyžadujú viac trpezlivosti ako iné. Ako pri každom inom psom triku, cvik robí majstra. Žiaľ, niekedy aj učenie tých najjednoduchších povelov premôže psa aj majiteľa – najčastejšie je vinníkom netrpezlivosť. Niektorým psom stačí pár opakovaní, niektorí bohužiaľ vyžadujú hodiny tréningu. Kľúčovú rolu tu môže zohrať odmena – nečakajte, že sa pes uspokojí s výmenou loptičky za malú maškrtu. Nezabudnite tiež odmeniť KAŽDÝ KRÁT, keď hodíte loptičku na začiatku. Nečakajme, že ak pes náhodou niekoľkokrát vráti loptičku na pamlsok, už „rozumie“ pravidlám hry a my ho už nemusíme odmeňovať. Pes je veľmi sebecké, múdre zviera – veď nikto nemá rád prácu zadarmo!

Aportovanie psov

Hoci takmer každý pes môže byť vycvičený na aportovanie, existujú psy, ktorí sú na to takmer stvorení, pretože milujú aportovanie! Sú to väčšinou poľovnícke psy, ktorých úlohou počas poľovačky bolo priniesť postrelenú, drobnú zver. Takéto psy majú aportovanie v krvi. Ak sa nevenujú lovu, môžu sa venovať aj aportovaniu. Psy zaradené do skupiny retrieverov sa zvyčajne vyznačujú výnimočnou ochotou spolupracovať s človekom - dokonale sa ocitnú v úlohe strážneho alebo záchranárskeho psa. Najčastejšie sa považujú za inteligentných a jemných rodinných psov.

Medzi plemená, ktoré sú najviac ochotné aportovať, patria predovšetkým retrievery, teda skupina psov okrem iného so slovom retriever v názve. Zlatý retriever, Labradorský retriever, Chesapeake Bay Retriever, Curly Coated Retriever, Flat Coated Retriever a Nova Scotia Retriever.

Pes prináša tenisovú loptičku.

Retriever - dokonalý pes?

Psy z aportovacej skupiny - najmä zlatí a labradori - sú už roky v popredí ideálnych rodinných psov. A v skutočnosti sa obe plemená vyznačujú jemnosťou, sebaovládaním a ochotou hrať sa s ľuďmi, takže ako rodinní priatelia budú dokonalí. Malo by sa však pamätať na to, že každý pes musí uspokojiť svoje potreby - inak sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. V prípade retrieverov ide najmä o potrebu pohybu – pes, ktorý nebude vybehnutý, môže spôsobiť škody v dome či záhrade. Títo psi budú tiež vyžadovať ... zábavu! Nebuďte preto prekvapení, ak prinesú všetky svoje hračky jednu po druhej, aby podporili hádzanie. Za malú pozornosť sa vám však odvďačia nesmiernou vďakou a radosťou vpísanou v ich tvári!


Natália Baková