40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 26 eur

Šteklidlá pre mačky

Rybárske prúty pre mačky sú jednou z najčastejšie nakupovanou a využívanou hračkou pre mačky. Môžete si vybrať z extra dlhých, teleskopických, kratších prútov s príveskom alebo prútov s farebným perím. Existujú aj iné prúty zavesené buď na povrázku, alebo na gumičke.

Hra s mačkou by mala byť neoddeliteľnou súčasťou dňa. Zlepšuje spoločný vzťah medzi mačkou a chovateľom, stará sa o zdravý stav mačky, predchádza nadváhe a nude mačky, čo zase znižuje riziko malátnosti a následne depresie. Správne vedená hra pre mačku zvyšuje jej sebavedomie, takže je nenahraditeľná u úzkostných mačiek.

Pri výbere hračky pre mačku by ste mali vziať do úvahy jej preferencie. Každá mačka preferuje iný vlastný pach, textúru, veľkosť špičky prútu a svoju farbu. Na trhu môžete získať:

· prúty pre mačky s drevenou tyčou

· prúty pre mačky s plastovou rukoväťou

· prúty pre mačky s mäkkou hračkou

· prúty pre mačky s predĺžením - gumičkou alebo šnúrkou,

· prúty pre mačky bez predĺženia - násada a záchytný prvok

Pri rozhodovaní o hračke s drevenou rukoväťou dávajte pozor, aby ste s ním mačku nezasiahli, čo by mohlo mať za následok znechutenie a zranenia. Teleskopické prúty so špeciálnymi špičkami, najčastejšie pohyblivým perím, sú najdrahšie, ale najodolnejšie, pretože si môžete kúpiť prívesok prút a ľahko ho vymeniť.

Prúty s predĺžením sa odporúčajú najmä pre nových členov rodiny, hostí a mačky, ktoré sú len krotké a boja sa. Takéto pohyblivé prúty im tiež umožňujú lepšie napodobňovať skutočný lov, takže sú oveľa obľúbenejšie.

Ako sa hrať s mačkou?

Najlepšia zábava s mačkou sa skladá z niekoľkých pevných prvkov a je spojená s celým loveckým reťazcom (hra - kŕmenie - umývanie - toalety - hra - odpočinok). Pamätajte, že mačka ako predátor potrebuje stimuláciu k útoku. Prvá fáza hry spočíva v nájdení obete. Pre mačku je to vlastne najdôležitejšia fáza, pretože umožňuje odhadnúť šancu chytiť hračku a rozhodnúť sa, či je vôbec realistická. Ďalšou fázou je prenasledovanie, ktoré by nemalo byť príliš dlhé. Mačky preferujú kratšie a častejšie útoky a chytanie prvkov. 2-3 kolá, viac či menej 5-10 minút, sú hodnotou, ktorá vašej mačke umožní unaviť sa, ale predovšetkým získať z behu uspokojenie. Po behu by mačka mala hračku uchopiť a byť s ňou na chvíľu schopná jesť, až skončí konzumáciou jedla alebo občerstvenia. Potom začneme znovu s fázami, od prvej.

Hra s mačkou by mala napodobňovať pohyby potenciálnej obete, tj. hrátky vo vzduchu - napodobňovať pohyby muchy, vtáka alebo mory, zatiaľ čo na zemi predstiera, že sú myši alebo malé obojživelníky. Pohyb rybárskej udice by nemal byť monotónny, užitočné sú tiež nové prvky nastavenia iba pri hre s mačkou, napríklad vankúš, lepenka atď. Diverzifikujú prostredie mačky a zvýšia atraktivitu hry. Mačacie prúty by sa mali čas od času alebo striedavo meniť a v súčasnosti nepoužívaný by mal byť schovaný.

Každá mačka reaguje na hračky inak. Niektoré dávajú prednosť hre na zemi, iné vo vzduchu. V závislosti na stave, veku a zdravotnom stave mačky môže byť doba hrania dlhšia alebo kratšia. Intenzita hry by mala byť regulovaná a hra mačky by mala byť často menená, aby sa diverzifikovala.

Ako vyrobiť prút pre mačky?

Vyrobiť hračku pre mačku nevyžaduje veľa peňazí ani času. Problém však nastáva pri výbere jednotlivých prvkov prútu - musí byť pre zviera úplne bezpečné a v prípade nárazu musí byť tiež jemné. Chovateľ sa musí uistiť, že prút je vyrobený pevne a že všetko príslušenstvo je správne pripevnené.

Ako jadro prútu môžete použiť napríklad zostávajúce hračku alebo kúpiť tenký a dlhý kus dreva alebo plastu. Pri rozhodovaní o špičke rybárskej udice pre mačky môžete popustiť uzdu svojej fantázii, ale majte na pamäti bezpečnosť vašej mačky. Stojí za zváženie preferencie materiálu, aké farby a tvary má rád, či už dáva prednosť jemnému periu, malým myšiam alebo veľkým a chlpatým guličkám. Špička prútu na rybársky prút možné nastriekať catnipom alebo valeriánou, podľa toho, čo sa vašej mačke páči viac. Ak zvolíme dlhý teleskopický rybársky prút pre mačky, môže byť špička zavesená na povrázku alebo elastická a pevne pripevnená stopka. Kratšie hračky tento prvok nepotrebujú, špičku možno hneď nasadiť na prútik.

Hračky pre domácich majstrov majú takú výhodu oproti kupujúcim, že je vyrábame spoločne za prítomnosti mačky. Už pri tvorbe si môžete všimnúť jeho preferencií a zodpovedajúcim spôsobom upraviť takú mačacie palicu. Všetky tieto práce zbližujú chovateľa a mačku a zároveň poskytujú veľa radosti a zábavy, najmä deťom.

U ručne vyrábaných hračiek pre mačky by ste však mali byť pri hre oveľa ostražitejší a tiež častejšie kontrolovať ich stav a v prípade potreby opotrebované prvky okamžite vymeniť.