40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo robiť, keď pes chrápe?

Predstavte si, že idete konečne spať po veľmi dlhom dni v práci. Prikryjete sa mäkkou perinkou, v pozadí vám hrá upokojujúca hudba a váš milovaný pes vám leží pri nohách. Príjemne vás objíma a zahrieva vaše studené nohy. Vaše viečka sú stále ťažké. Zavriete oči. Unášate sa v sne a... zrazu vás privíta hlasné, pravidelné chrápanie vášho domáceho maznáčika! Poznáte tento scenár? Ak áno, určite si prečítajte tento článok, v ktorom sa bližšie pozrieme na psie chrápanie. Spolu preskúmame príčiny a nájdeme riešenia na hlasné chrápanie a v neposlednom rade dodáme nádej všetkým, ospalým majiteľom uchrápaných psíkov!

Beagle spí na posteli.

Psie chrápanie

Hneď na začiatku si rozlíšime dva druhy chrápania: chrápanie z dôvodu ochorenia a chrápanie, ktoré nenaznačuje zdravotné problémy. Nemajte obavy, druhý typ chrápania je oveľa bežnejší! Ak teda váš pes v noci robí humbug, nemusíte sa obávať a môžete pokojne spať (no, možno nie úplne).

Chrápanie nie je choroba, no v niektorých prípadoch môže byť príznakom zdravotných problémov. V tomto prípade by ste mali okamžite ísť k lekárovi, aby zistil príčinu problému.

Ako viete, či chrápanie vášho psa je znakom zdravotných problémov? Jednoducho, pozorujte zmeny správania svojho priateľa. Veď vy ho predsa poznáte najlepšie! Nižšie je uvedených niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú psie chrápanie počas spánku. Oboznámte sa s nimi, určite vám pomôžu lepšie pochopiť nočné pochody vášho domáceho miláčika.

Prečo pes chrápe?

Existuje niekoľko hlavných faktorov, ktoré spôsobujú, že pes počas spánku chrápe. Tu sú najčastejšie z nich:

1. Chrápanie psov v závislosti od ich plemena

Každý pes môže chrápať, ale existujú plemená, u ktorých je chrápanie bohužiaľ najbežnejšie najmä kvôli štruktúre ich úst. Ide o mopsov, pekinézov, psov šhi-tzu, boxerov či anglických buldogov.

2. Chrápanie psov spôsobené obezitou

Niektorý zo psov (napr. labradory) môžu využiť každú chvíľu na to, aby sa vkradli do kuchyne a uchmatli niečo z kuchynskej linky alebo (čo je horšie) z odpadkového koša. Kradnutie jedla domácim miláčikom a kŕmenie psa medzi pravidelnými jedlami často vedie k obezite a obezita neskôr vedie k chrápaniu. Pozorujte, či váš pes chrápe viac v obdobiach, keď priberá! Ak áno – zmeňte mu jedálniček, doprajte mu viac pohybu a nepríjemnosti spojené s chrápaním zmiznú alebo budú menej intenzívne!

Pohyb – ďalšia dôležitá vec pri chudnutí. Ak váš miláčik pribral a viac chrápe – doprajme mu poriadnu dávku pohybu! Nemusíte s ním hneď chodiť na kilometrové prechádzky (aj keď so strednými a veľkými psami sa odporúčajú). Pomôcť si môžeme hračkami pre psy! Hračky pre psy sú skvelou zábavou a budičom väčšieho pohybu aj u lenivejších zvierat.

Šarpej.

3. Chrápanie psov spôsobené alergiami

Príčinou chrápania u psa môže byť aj alergia, napríklad na prach, peľ, cigaretový dym alebo čistiace prostriedky. Alergia vedie k zúženiu dýchacích ciest, čo následne spôsobuje chrápanie. Ak vezmete svojho psa na miesto, kde je väčšia koncentrácia možných alergénov, dávajte pozor na jeho reakciu. Ak sa po takýchto skúsenostiach objaví alebo zhorší chrápanie, potom môže byť príčinou nočného chrápania a vašich bezsenných nocí alergia!

Odporúčame tiež používať čistiace prostriedky na báze prírodných zložiek. Takéto opatrenia slúžia nám aj našim psom, pretože sú rozhodne menej invazívne vzhľadom k zdraviu.

4. Chrápanie psov spôsobené prechladnutím

Príčinou ťažkostí s dýchaním, ktoré vedú k chrápaniu, môže byť aj infekcia, prechladnutie spôsobujúce zápal slizníc, nádcha, alebo zväčšené mandle, ktoré tlakom na priedušnicu znižujú prúdenie vzduchu. Chrápanie môže signalizovať aj tracheitídu alebo zápal pľúc či psí kašeľ. Napriek tomu je v takýchto prípadoch chrápanie vždy sprevádzané aj ďalšími príznakmi: horúčkou, apatiou alebo slabosťou.

5. Zaseknutá hračka v nose, polypy a nádory

Ak váš pes vášnivo trhá hračky a rád obhrýza rôzne predmety, môže sa stať, že mu nejaká väčšia či menšia časť hračky uviazne v dýchacích cestách, konkrétne v nose. V takejto situácii nežiaduci úlomok prirodzene bráni voľnému prúdeniu vzduchu. Ak po energickej hre, po ktorej sú na podlahe rozhryzené látky, kožušiny, plyšové zvieratá, váš pes začne chrápať - mali by ste pre istotu navštíviť veterinára a skontrolovať, či sa v dýchacom trakte vášho chlpáčika nenachádza nejaké cudzie teleso.

Častou reakciou na cudzie teleso v nose je aj kýchanie, trenie nosa labkami, dokonca aj horúčka. Tento stav je životu ohrozujúci a vyžaduje si okamžitú veterinárnu starostlivosť. Pre psov, ktorí milujú žuvanie, boli vytvorené bezpečné maškrty pre psy! Nájdete ich aj v našom zoo obchode!

Vášmu miláčikovi môžu v nose uviaznuť aj kúsky ostrej šišky, jedlo alebo steblo voňavej trávy. Tieto cudzie telesá taktiež prispievajú k chrápaniu vášho psa! Ďalej, chrápanie spôsobujú aj nádory a polypy! Niektoré z nich môžu byť nebezpečné a preto si vždy vyžadujú naliehavú lekársku pomoc.

6. Chrápanie psov vzhľadom na ich vek

Zdravý pes chrápe, pretože počas spánku sa svaly hrdla uvoľňujú a mäkké podnebie a uzdička sa chvejú a niekedy sa dotýkajú základne jazyka. U psích seniorov je svalová relaxácia intenzívnejšia a aj to môže byť častou a prirodzenou príčinou chrápania! Je to hlavný dôvod, prečo staršie psy chrápu častejšie ako mladšie.

Žena sedí s miniatúrnym pudlíkom.

Ako zastaviť chrápanie psa?!

Chrápanie nie je choroba, a preto sa bohužiaľ nedá liečiť. Ak je pes zdravý, stačí sa postarať o to, aby mal pohodlný pelech pre psy prispôsobený jeho veľkosti. Dôležité je, aby sa na pelech zmestilo celé jeho telo vrátane hlavy. Pokrčená poloha v pelechu môže chrápanie iba zhoršiť. Chrápanie podporuje aj poloha na bruchu, pri ktorej jazyk klesá smerom k hrdlu.

Ak váš maznáčik vydáva nočné zvuky, jemne ho prinúťte, aby zmenil svoju polohu. Dôležitý je aj čistý a čerstvý vzduch, preto by ste mali spálňu pred spaním vyvetrať. Čistota vzduchu a posteľnej bielizne je dôležitá najmä pre alergikov. Posledná vec je dbať na správnu hmotnosť, množstvo pohybu a stravu psa!

Ak váš pes hlasno a pravidelne chrápe, navštívte pre istotu veterinára. Pre psov z brachycefalickej skupiny je röntgen test nutnosťou.

Chrápanie psa - príčina choroby?

Keď však zistíme, že príčinou chrápania môžu byť aj iné nepríjemnosti – mali by ste prípad starostlivo preskúmať, a nasadiť psíkovi liečbu, aby ste mu čo najskôr pomohli! Kedy by nás malo chrápanie trápiť? Keď sa k nej pridružia ďalšie príznaky: už spomínaná nádcha, chronická nádcha, horúčka, kýchanie, trenie nosa labkami, apatia či zvracanie.

Ak budete pozorne sledovať zdravotný stav svojho psa - všimnete si, či je všetko v poriadku a či je potrebný zásah lekára. Samostatnou témou je aj veterinárna starostlivosť o tzv. brachycefalické psy, u ktorých sa často chrápanie vyskytuje aj počas dňa.

Pozri aj: Ako spoznať prechladnutie u psa? Zdravotná prevencia


Dominika Tarnacka