40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako spoznať prechladnutie u psa? Zdravotná prevencia

Prechladnutie psov je pomerne časté. Niekedy je to však také jemné a pes príznaky skrýva, že majiteľ o infekcii nevie.

V závislosti od imunity psa, reakcie ošetrovateľa a liečby môže byť prechladnutie krátkou a miernou epizódou, alebo sa môže rozvinúť do závažnejšieho ochorenia. Preto je také dôležité pozorovať svojho psa a poznať jeho správanie.

Papillon so slziacimi očami.

Studený pes

Pes môže prechladnúť kedykoľvek počas roka. Najčastejšie sa to týka jesenného a zimného obdobia, kedy pomerne prudko klesá teplota a časté sú výdatné zrážky.

Veľkú úlohu v prevencii infekcií zohráva prevencia a silná imunita. Je to predovšetkým kvôli správnej výžive psa. Jeho strava by mala byť plná mäsa a odvodených produktov, s malým množstvom sacharidov. Dôležité sú vitamíny, mikro a makro prvky. V období nízkych teplôt môžete psa navyše posilniť nenasýtenými mastnými kyselinami, prítomnými napríklad v rybom tuku (olej z treščej pečene). Viac o správnej strave sa dočítate v sekcii výživa psov.

Ďalším dôležitým aspektom je starostlivosť o tepelný komfort psa. Bezprostredne po kúpaní nemôžete ísť so psom von, oplatí sa zaobstarať oblečenie pre psov. Obľubu si získavajú psie bundy, ktoré sa ľahko obliekajú a neobmedzujú psa v pohybe. Posteľ pre psa by nemala byť v prievane. Pravidelne by sa mali vykonávať aj testy krvi a stolice, aby sa včas zistili odchýlky od normy.

Je tiež potrebné pripomenúť, že pes môže počas pobytu s chorými opatrovníkmi prechladnúť. Ak máte nádchu alebo chrípku, venujte svojmu miláčikovi zvýšenú opatrnosť. Najdôležitejšia je tu hygiena a nekýchanie, kašľanie na psa.


Príznaky prechladnutia u psov

Prechladnutý pes je často oveľa letargickejší ako zvyčajne a medzi klasické príznaky prechladnutia patrí kašeľ a kýchanie psa. Typickým príznakom je únik tekutín z očí a nosa. Hrdlo je podráždené, čo spôsobuje, že zviera stráca chuť jesť, pretože časté prehĺtanie aktivuje bolesť. V tomto období sa oplatí podávať konzervy pre psov, aby tvrdé kúsky jedla nedráždili pažerák.

Najčastejšie príznaky prechladnutia psa:

  • kýchanie
  • výtok z nosa
  • vodnaté oči
  • letargia
  • žiadna chuť do jedla
  • neochota hrať a chodiť
  • kašeľ, chrapot
  • časté prehĺtanie slín
  • častejšie močenie

Časté močenie môže byť príznakom následkov prechladnutia, t.j. cystitídy u psa. Je to dôsledok bakteriálnej alebo plesňovej infekcie.

Pes dostane olej z tresčej pečene priamo do úst.

Prechladnutie psa - liečba

Ako sme už spomínali, najdôležitejšia je prevencia a správna strava pre psa. Vysoký obsah bielkovín, bohatý na mäso a vitamíny. Kŕmením vášho psa prispôsobeným jeho potrebám bude odolnejší voči prechladnutiu. Po konzultácii s veterinárnym lekárom môžete zvážiť podanie vitamínového komplexu alebo tekutého oleja z tresčej pečene svojmu psovi.

Nezabúdajte na pravidelnú hydratáciu a snažte sa vyhnúť tomu, aby ste psovi dávali piť studenú vodu, je lepšie, aby bola mierne teplá a prevarená.

Nádchu u psa treba konzultovať s lekárom, ktorý odporučí vhodné lieky a špecifiká, ktoré zvýšia imunitu a znížia zápaly. Napriek tomu sa odporúča postarať sa o svojho domáceho maznáčika domácimi prostriedkami, ale len ako doplnok k hlavnej liečbe indikovanej veterinárnym lekárom. Môžete použiť inhaláciu vody v kombinácii s bylinnými infúziami, ktoré znižujú nepríjemný výtok z nosa.

O hygienu vášho psa sa oplatí starať sa počas celého roka, podávať mu kvalitné krmivo a doplnky. Vďaka tomu sa pes pri prechladnutí zotaví oveľa rýchlejšie a dokonca ochorenie bude bez príznakov. Domáce zviera, ktoré je v dobrej fyzickej kondícii, pravidelne behá a chodí na prechádzky, je samo o sebe imúnne voči chorobám. Jediným účinným domácim liekom na prechladnutie u psa je preto starostlivosť o jeho zdravie počas celého roka.

Nádcha u psa, zvýšená teplota je znakom toho, že pes môže mať príznaky infekcie dýchacích ciest alebo prechladnutia. Stojí za to pozorovať vášho domáceho maznáčika a hlásiť akékoľvek nezvyčajné príznaky lekárovi, ktorý odporučí ďalšiu liečbu. Starajme sa o zdravie domácich miláčikov nielen počas choroby, ale najmä denne preventívne.

Prečítajte si viac o psom kašli a nádche.Lida Pieczulis