40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo je dobrovoľníctvo v útulku pre zvieratá? Najdôležitejšie informácie o dobrovoľníctve

Jednou z najušľachtilejších foriem pomoci zvieratám bez domova je dobrovoľníctvo v útulku. Prečítajte si, kto sa môže stať dobrovoľníkom, ako sa prihlásiť do útulku a čo to obnáša.

Pomáhať je v ľudskej povahe – tí, ktorí milujú zvieratá, chcú často dať niečo zo seba tým, ktorí sú v najhoršej situácii – bezdomovcom. Pravdepodobne existujú rôzne dôvody, prečo sa niekto chce stať dobrovoľníkom, ale my vám povieme, ako tento nápad zrealizovať.

Šteniatka v útulku sa snažia prehrýzť cez mriežku.

Chcem sa stať dobrovoľníkom v útulku – ako na to?

Rozhodnutie padlo – chceme pomáhať v útulku. Kde by sme mali začať? Je to dôležité, pretože každý útulok má svoje vlastné predpisy a systém náboru kandidátov. Dobrovoľníci sú často dôležitým pilierom práce útulku, preto ide často o pomerne veľkú organizáciu – s vlastnou štruktúrou manažérov, rozdelením do skupín zaoberajúcich sa rôznymi úlohami, často s harmonogramom a veľkým rozsahom povinností.

Ak teda nájdete vhodný útulok, väčšinou nájdete na stránke záložku s kontaktnými údajmi koordinátora dobrovoľníkov a podrobnými informáciami.

Od akého veku môžete byť dobrovoľníkom? V predpisoch je najčastejšie stanovený vek 18 rokov. S tým je spojená veľká zodpovednosť – preto môžu maloletí v niektorých prípadoch pomôcť, ale zvyčajne v obmedzenej miere.

Dobrovoľníctvo je tvrdá práca – nielen venčenie psov!

Predtým, ako sa rozhodnete prihlásiť sa ako dobrovoľník, je dôležité, aby ste sa oboznámili s úlohami, ktoré na dobrovoľníkov čakajú. V závislosti od útulku môže byť zoznam úloh veľmi odlišný – od venčenia psov, hier s mačkami, cez prácu so zvieratami, socializáciu, čistenie klietok, kŕmenie zvierat, pomoc pri organizovaní adopcií a končiac pomocou pri organizovaní napr. fotografie zvierat pre webovú stránku a sociálne médiá.

Mnohé útulky vyžadujú vyhlásenie, že dobrovoľník bude k dispozícii niekoľko mesiacov, dostupnosť na určitý počet hodín týždenne a podpísanie zmluvy.

Vzhľadom na to, že ide o neplatenú prácu, nároky kladené na dobrovoľníkov môžu byť skutočne enormné. Stojí za to sa s nimi zoznámiť, aby ste tento krásny čin podnikli s plným vedomím.

Mačka s kupírovaným uchom v útulku.

Ako napísať motivačný list pre dobrovoľníctvo v útulku?

Máte radi psov a mačky a preto chcete pomôcť? Je to jasné. To píšu všetci, takže určite nestačí, že vás vyberú za dobrovoľníka. Čo je teda najlepšie zahrnúť do takéhoto listu? Okrem skutočných, súkromných motivácií (úprimnosť sa vždy cení) sa oplatí ukázať, že ste si plne vedomý množstva práce, ktorá na dobrovoľníka čaká a opísať, ako chcete byť v útulku skutočne užitočný. Rovnako ako pri uchádzaní sa o akúkoľvek inú prácu. Nenechajte sa zmiasť tým, že dobrovoľníctvo je väčšinou bezplatné – dobrovoľníkov je zvyčajne toľko, že nábor sa príliš nelíši od výberu uchádzačov o zamestnanie. Preto stojí za to zdôrazniť svoje silné stránky a považovať účasť na nábore za vážnu výzvu.

Personalisti často zápasia s tým, že kandidáti sami nevedia, do čoho sa hlásia. Preto je nevyhnutné pozorne si prečítať predpisy a všetky informácie na webovej stránke.

Aké sú výhody byť dobrovoľníkom?

Dobrovoľníctvo je tvrdá práca – to treba ešte raz zdôrazniť. Osud zvierat často leží na pleciach dobrovoľníkov, bez nich by mnohé útulky neprežili. Pretože na starostlivosť o zvieratá v útulkoch je zvyčajne potrebných viac ľudí, ako má útulok zamestnancov – a ich počet musí byť vždy obmedzený, aby sa znížili náklady. Preto je bezplatná pomoc dobrovoľníkov na nezaplatenie. Finančné výhody preto väčšinou neprichádzajú do úvahy. Oplatí sa to teda? Pre ľudí, ktorí sú citliví na dobré životné podmienky zvierat - určite! Sú hodnoty, ktoré sa nedajú premeniť na peniaze – čas, odhodlanie a energia sú často tie najkrajšie dary. Na oplátku môžete dostať niečo viac ako peniaze – pocit naplnenia, pomoc, dobrý skutok. A ak k tomu pridáme vieru, že dobro sa vracia s pomstou, dobrovoľníctvo sa stáva dokonalým nástrojom na dosiahnutie šťastného života.

Ale to nie je všetko! Byť dobrovoľníkom je aj výborná škola života a príležitosť získať jedinečné skúsenosti, ktoré môžu byť cenné aj v profesionálnom živote. Pri uchádzaní sa o prácu aj pri práci – zmysel pre zodpovednosť a povinnosť je cennou vlastnosťou v každej oblasti.

Na záver ešte stojí za zmienku, že dobrovoľníctvo zvyčajne spája skvelých ľudí, ktorí majú podobné vlastnosti a záujmy – a to je ideálna pôda na budovanie skvelých priateľstiev, ktoré trvajú dlho po skončení dobrovoľníctva.

Pozri aj: Stratený pes - čo robiť? Ako napísať inzerát?

Natália Baková