40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo mačky mňaukajú a čo znamená mačacia reč?

Mňaukanie mačky nie je iba nezmyselný hluk. Je to komplexný repertoár zvukov (s rôznymi tónmi, frekvenciami a intenzitou), ktorý mačky používajú takmer výlučne pri kontakte s ľuďmi.

Pri pozorovaní dospelých mačiek je možné si všimnúť, že medzi sebou „hovoria“ pomocou rôznych zvukov, pričom mňaukanie je veľmi zriedkavé. Mňaučia mačiatka, aby zavolali svoju matku. Môžete tiež počuť špecifické, hlasné mňaukanie mačky v ruji, ktoré signalizuje samcom, že je pripravená na rozmnožovanie. V iných prípadoch mačky medzi sebou komunikujú syčaním, vrčaním, prskaním, piskotom, pomňaukávaním a pradením. Mňaukanie si pravdepodobne „vypracovali“ počas tisícročí vývoja, odkedy si ich ľudia udomácnili. Mačky mňaukajú, aby komunikovali so svojimi majiteľmi.

Mňaukanie mačky môže znamenať túžbu po pozornosti, ale aj dôležité potreby - smäd, hlad, bolesť a nepohodlie. Mali by sme sa vždy uistiť, že mačka nepotrebuje našu pomoc.

Čo znamená mňaukanie mačky?

Mňaukanie mačiek bolo často predmetom vedeckého výskumu. Poukázali na to, že domestikovaní predátori vydávajú úplne iné zvuky ako zvuky voľne žijúci - zvuky s frekvenciou veľmi podobnou detskému plaču. Možno sa domnievať, že mačky sa naučili mňaukať sledovaním reakcií ľudí v ich okolí. Plač detí je zvuk, na ktorý človek inštinktívne reaguje so živým záujmom. Prebúdza ochranné inštinkty, čo domestikované mačky očakávajú od ľudí mňaukaním.

Mňaučanie mačiek je veľmi individuálna záležitosť, ktorá závisí do istej miery od plemena, ale hlavne od predispozícii jednotlivca. Rovnako ako ľudia, aj niektoré mačky sú veľmi „zhovorčivé“, zatiaľ čo iné zvyčajne mlčia. Majiteľ viacerých mačiek si veľmi ľahko všimne, že každé z nich má svoj vlastný špecifický repertoár používaných zvukov v závislosti od okolností. Toto je ďalší dôkaz tézy, že mačky mňaukajú z konkrétneho dôvodu.

Mačky mňaukajú hlavne pri jednaní s ľuďmi. S inými zvieratami používajú skôr iné signály ako mňau.

Čo znamená mňaukanie mačiek?

Dôvody prečo mačka mňaučí, môžete uhádnuť vďaka starostlivému pozorovaniu vášho miláčika. Dôležitosť vokalizácie mačiek možno zvyčajne odvodiť z jej kontextu. Napríklad mačky mňaukajú:

· pozdravujú majiteľa - týmto spôsobom vyjadrujú radosť z jeho návratu;

· chcú upútať pozornosť - napríklad hľadajú fyzický kontakt (hladenie) alebo sa nudia a očakávajú hru;

· pýtajú si jedlo - zvyčajne sa motajú okolo svojej misy alebo bežia za svojim pánom, keď ide do kuchyne;

· chcete sa dostať za zatvorené dvere - výjsť von, vojsť do skrine, do druhej miestnosti atď .;

· komunikujú, že sa deje niečo, čo ich trápi alebo s čím nesúhlasia - napríklad keď majú špinavú toaletu alebo keď niekto sedí na ich obľúbenom kresle.

Určite je dobré všímať si mňaukanie mačky, pretože to môže byť veľmi dôležitý signál. Stáva sa, že zvuky, ktoré vydáva domáce zviera, sú iba formou nadviazania kontaktu alebo reakcie na interakciu s majiteľom. Mačky, ktoré mňaukajú bez zjavného dôvodu, však často signalizujú utrpenie. Obzvlášť znepokojujúca by mala byť zmena súčasného repertoáru zvukov mačiek. Zvláštne mňaukanie mačky, ktorá bola zvyčajne „tichá“, môže byť známkou choroby.

Ako odradiť mačku od mňaukania?

Mňaukanie mačiek je normálne a tento faktor je potrebné zohľadniť pred prinesením zvieraťa do vášho domova. Avšak neustále mňaukanie vášho miláčika sa napriek tomu môže stať problémom. Niektorí majitelia sa sťažujú, že ich mačka hlasno mňauká uprostred noci alebo počas rodinnej večere. Tento problém sa nikdy nesmie riešiť potrestaním zvieraťa za nežiaduce správanie. Pamätajte, že mňaukanie je informácia a mali by ste zistiť príčinu. Mačka môže naznačovať bolesť alebo nedostatok vody v miske a vtedy si situácia vyžaduje adekvátnu reakciu majiteľa. Ak zviera iba vyžaduje pozornosť alebo jedlo, je potrebné upokojiť jeho potreby, až keď je pokojné. Ak svoj cieľ dosiahne po sérii hlasného mňaukania, tento nástroj s najväčšou pravdepodobnosťou použije znovu.


Anna Dobroňová