40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Chovateľská klietka pre psa, ktorú si vybrať?

Je klietka pre psa doma dobrý nápad? Je toto riešenie len pre agresívnych psov? Slúži psovi alebo len majiteľom? Nakoniec, akú by ste si mali vybrať, aby čo najlepšie plnila svoju úlohu?

Položkou, ktorá sa na výbavovom lístku šteniatka objavuje čoraz častejšie, je chovateľská klietka pre psov. A to aj pokiaľ ide o veľkých psov, ktoré sú považované za nebezpečné, ako sú amstaffovia alebo pitbulli, ako aj o malých, jemných maltézčanov alebo yorkov. Ich základnou funkciou je obmedzovať psíkovi priestor doma, no klietka pomáha nielen majiteľom - ak sa správne zavedie, môže sa stať obľúbeným miestom odpočinku psíka.

Klietka pre psa by mala byť dostatočne veľká, aby sa v nej pes mohol voľne pohybovať, otáčať a stáť. Musí to byť pre psa pohodlné a bezpečné miesto.

Prečo chovateľská klietka pre šteniatko?

Ešte pred pár rokmi by len máloktorému majiteľovi napadlo chovať svojho psa v klietke. Škrečok, papagáj - áno - ale pes? Veď to je rodinný priateľ! Chovateľské klietky sa vtedy dali nájsť len medzi chovateľmi, ktorí boli nútení oddeľovať jednotlivé psy. Klietka je prirodzene spojená s otroctvom, preto sa prirodzene obávame, či je to naozaj to najlepšie riešenie pre nášho štvornohého kamaráta. Keď sa však pozrieme na svet psími očami, vidíme, že vhodná klietka vytvára pre psa bezpečné miesto - obmedzené, známe, uzavreté pred potenciálne nebezpečným svetom - hneď to znie lepšie, však?

Šteniatko, ktoré spočiatku „býva“ v klietke v novom domove, lepšie znáša separačnú úzkosť, rýchlo sa naučí udržiavať hygienu a už od začiatku má pocit bezpečného miesta. Aby sa to však stalo, musíte najskôr uspokojiť všetky druhové a behaviorálne potreby psa a až potom ho poslať späť do klietky. V opačnom prípade sa pes bude cítiť frustrovaný z uzavretosti a neschopnosti ich splniť. Pre majiteľa je klietka výborným riešením, ako sa vyhnúť škodám, ktoré môže spôsobiť šteniatko doma. Podľa psích behavioristov je zavedenie chovateľskej klietky do bytu bezpečným riešením pre všetkých psov – a v mnohých prípadoch aj cestou k odstráneniu mnohých problémov so správaním.

Ako pomôcť psovi navyknúť si na klietku?

Od samého začiatku by ste sa mali uistiť, že klietka má pre vášho psa pozitívne asociácie. Po zakúpení klietky nechajte psa zvyknúť si na ňu. Strechu a steny môžete prikryť dekou, čím vytvoríte útulné, mierne zatemnené miesto. Ideálne je, keď sa pes rozhodne zostať v klietke – a nie je do nej nútený. Keď vidíme, že je pes pri zatváraní dvierok nervózny, doprajte mu trochu viac času. Prvých pár dní odmeňte pobyt v klietke maškrtami pre psov, psíka môžete v klietke aj nakŕmiť kvalitným krmivom pre psov alebo mu do nej dať jeho obľúbené hračky. Nikdy sa nemôže stať, že zatvoríte vášho psa do klietky „za trest“. Ak je to možné, klietku zatvárajte len v prípade potreby a po zvyšok času nechajte psa voľne vchádzať a opúšťať klietku.

Pes by si nemal spájať klietku s trestom. Mali by ste ho s ňou pokojne zoznámiť a zakaždým ho odmeniť.

Chovateľská klietka - útočisko pre psa

Chovateľská klietka - ak je pre psa správne asociovaná - je najčastejšie jeho obľúbeným miestom doma! Ako bezpečné útočisko – stáva sa úkrytom pred „nebezpečným“ vysávačom, otravnými deťmi, či desivou búrkou. Tým, že psíkovi dáme klietku, dávame mu priestor len pre seba, kde sa nikdy nič zlé nemôže stať. Ideálne miesto na oddych po dlhej prechádzke, športe alebo počas choroby. A presne takéto použitie klietky pre psa je to správne!

Ktorú chovateľskú klietku si mám vybrať?

Pri výbere klietky pre psa musíte brať do úvahy veľkosť psa. Musí byť dostatočne veľká, aby pes mohol voľne sedieť a stáť. Pri výbere klietky pre šteniatko dbajte na to, aby bol v klietke z jednej strany priestor na pelech a z druhej na podložky na čistenie.

Pri kúpe klietky musíte brať do úvahy aj to, či ju budete využívať len doma, alebo si ju napríklad vezmete so sebou na cesty – na dovolenky, športové súťaže či výstavy. Potom sme limitovaní veľkosťou kufra a je dobré, aby klietka nebola príliš ťažká – niekto ju predsa bude musieť prenášať.

Klietka pre psa môže byť kovová alebo plastová. Môžete si vybrať z rôznych veľkostí klietok.

Kovová alebo plastová chovateľská klietka?

Kovové a plastové klietky sú najobľúbenejšie. Obidve sú pre malých aj veľkých psov, ale častejšie je, že majitelia veľkých silných psov volia kovové a pre malého psa je často dostačujúca aj tá plastová. Tiež stojí za to vedieť, že kovové klietky sú považované za jeden z najbezpečnejších spôsobov prepravy psa v aute - plastová klietka takúto bezpečnosť neposkytuje. Pri výbere sa oplatí prihliadať aj na temperament psa – ten s deštruktívnymi sklonmi plastovú klietku rýchlo zničí.

Pozri aj: Ako naučiť psa spať v búde? Praktické rady

Natália Baková