40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako naučiť psa spať v búde? Praktické rady

Búda - poznáme ju väčšinou ako drevený domček pre psa. Búda pre psy je často neodmysliteľnou súčasťou záhrad príbytkov, kde žije psík. Prečítajte si, či je búda v domácnosti vždy potrebné a ako na ňu navyknúť psa.

Búda na záhrade je často pre psa to isté ako pre nás garáž pre autá. Občas však v garáži nehľadáme iba auto (ale ako napríklad sklad funguje výborne), preto sa môže stávať, že aj psa v búde stretneme len málokedy. Mnohí majitelia sa preto stále usilovne snažia nájsť odpoveď na otázku – ako naučíme psa navštevovať búdu čo najčastejšie?

Labrador a border kólia vo vchode do búdy.

Búda pre psa - miesto pokoja?

Predtým, než budete hľadať odpoveď na otázku, ako navyknúť psa chodiť do búdy čo najčastejšie, stojí za zamyslenie, prečo vôbec nám je doma potrebná búda. Spravidla sa umiestňuje do záhrady v nádeji, že tam bude náš psík tráviť čo najviac času, namiesto toho, aby sedel na záhradnej sedačke alebo pod stolom na terase. Ale ako veľmi dobre vieme, pes spravidla miluje byť tam, kde je jeho majiteľ! A veru spoločnosť ľudí mu nenahradí ani tá najkrajšia búda na svete. Preto je chybné očakávať, že pes bude chcieť často tráviť čas sám. Oplatí sa však naučiť psíka, že búda je miestom na oddych a pokoj. Taktiež je potrebné naučiť ho zostať v búde, keď to majiteľ zavelí (napríklad keď prídu domov hostia).

Umiestnite búdu na atraktívne miesto!

Ak má búda fungovať ako psie útočisko, musí byť umiestnená tam, kde sa psíkovi páči – nie naopak! To napríklad znamená, že psík by mal mať z búdy dobrý výhľad na zvyšok záhrady a jej návštevníkov. Zároveň by búda nemala byť umiestnená na priamom slnku alebo v prievane. V skratke, búda by to mala byť pre psa pohodlné a zaujímavé miesto na oddych.

Pes vo farebnej búde s hračkami.

Nech sa psovi páči nové miesto

Predtým, ako začneme od nášho psa vyžadovať pobyt v búde, je potrebné, aby si pes toto miesto spojil s príjemným pocitom. Ako to dosiahnuť? Odmeňovanie za skvelé správanie maškrtami pre psy funguje najlepšie, ako vždy! Nechajte psíka spoznať a oňuchať búdu a keď vojde dnu alebo si spokojne ľahne, nachystajte si maškrty pre psy! Tento spôsob odmeny používajte niekoľko týždňov, aby mal pes príjemné spojenie s pobytom v búde. Psíkovi môžete na čas pobytu v búde darovať aj novú hračku pre psy, s ktorou sa bude hrať len tam. Zaručene to zvýši atraktivitu tohto miesta.

Niektorí majitelia odporúčajú tráviť čas so psom v búde zo začiatku spoznávania nového miesta. Veľmi dobre vieme, že s majiteľom je vždy ľahšie prekonávať nové výzvy a strachy, ktoré sú často len v psej hlave. A čo by sme predsa neurobili pre svojho štvornohého kamaráta, všakže!

Ako naučiť psa vstúpiť do búdy? Pomôžte si známou vôňou!

Psy majú oveľa lepší čuch ako my, čo v prípade novej búdy môže byť prekážkou. Psy vo vnútri cítia pachy, ktoré nepoznajú a nepáčia sa im. Problémom môže to byť vôňa farby či laku, ako aj napríklad pach cudzích mačiek, ktoré radi potajomky spia v psej búde v neprítomnosti majiteľa. Avšak, psí talent na rozpoznávanie pachov sa môžeme využiť vo svoj prospech a dať psovi do búdy niečo, čo bude voňať známou vôňou. Môže fungovať napríklad starý pelech pre psy, alebo niečo s našou vôňou - deka alebo uterák. Umožní to psíkovi cítiť sa v novej búde bezpečnejšie! Ak chcete ešte viac povzbudiť psa, aby vstúpil do búdy, oplatí sa dať dovnútra ňuchaciu podložku plnú maškŕt pre psy!

Dieťa sedí vo vchode do psej búdy.


Búda má byť miestom odpočinku, nikdy nie trestom!

Na pobyt v búde by mal mať psík príjemné asociácie. Tento pobyt si môže spojiť tým, že vždy, keď do búdy zavíta nájde tam maškrty pre psy, hračky pre psy a vytúžený relax. Pes by mal vedieť, že sa tam môže schovať, keď potrebuje byť osamote, alebo keď mu je zima alebo teplo. Psík potrebuje veriť, že v búde sa mu nikdy nič zlé nestane! Je absolútne zakázané psa v búde trestať, alebo horšie, priviazať ho k nej (hoci aj cvičným lanom)! Ak chceme, aby pes navštevoval búdu rád a ochotne, musí tak urobiť z vlastnej vôle.

Pes ležiaci alebo spiaci v búde by nemal byť rušený. Ak pes vidí, že búda je len jeho priestor, kde ho nič neohrozuje, je pravdepodobnejšie, že v nej bude naozaj chcieť tráviť viac času. Ak je k tomu umiestnená na správnom mieste, psík nebude nikdy sám, pretože bude mať výhľad na záhradu plnú ostatných členov domácnosti či hostí.

Nie každému psovi sa bude búda páčiť!

Je potrebné spomenúť, že nie každému psovi sa bude páčiť ležať v búde - najmä ak sa snažíme na to navyknúť dospelého psa. Môže sa tiež stať, že ju pes bude využívať len v naozaj výnimočných situáciách. Napríklad tam bude občas tráviť iba noc (ak spí vonku) a cez deň sa jej bude oblúkom vyhýbať. Ak uvidíme, že pes sa búdy nebojí, ale nerád v nej trávi čas, stojí za to skúsiť zmeniť jej polohu. Môže sa stať, že viditeľnosť záhrady a iných atrakcií je pre psíka príliš malá. Za zváženie stojí aj fakt, či je samotná búda dostatočne veľká a pohodlná – možno je v nej psíkovi príliš tesno alebo mu nevyhovuje substrát/podložka. Ak nezaberie žiadna z vyššie uvedených rád, nakoniec budeme musieť prijať fakt, že náš pes nemá rád pobyt v búde a pokúsiť sa mu vymyslieť iné miesto, kde sa bude môcť cítiť pohodlne a nerušene. Niekedy stačí, keď postavíme pelech pre psy na terasu! Všetko príslušenstvo pre psie bývanie nájdete v našom zoo obchode.

Natália Baková

Pozri aj: Ako svojpomocne vyrobiť búdu pre psa? Spôsob obloženia a izolácie psej búdy