40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Chov čistokrvných psov - ako ho nastaviť a ako vybrať toho najlepšieho psíka?

Pojem chovateľstvo pozná každý, no väčšine ľudí, najmä tým, ktorí si kupujú psa prvýkrát, sa môže zdať svet chovateľov uzavretý a hermetický. Povieme vám, ako hľadať šteniatka v chovateľských staniciach a kde získať informácie a názory na chovateľské stanice.

Aký je chov čistokrvných psov, aké požiadavky musia spĺňať a aké pravidlá treba dodržiavať, aby si kupujúci šteniatok z množiarne mohli byť istí, že budú zdravé a vyrastú z nich psy zodpovedajúce štandardu plemena?

Chov psov border kolie.

Ako založiť chovnú farmu pre psov?

Na Slovensku musia byť chovateľské stanice registrované a chovatelia musia patriť do Slovenského kynologického klubu. Ako zaregistrovať množiareň psov? Ak si plánujeme zriadiť psiu množiareň, musíme sa najskôr stať členom Kynologického klubu, následne túto organizáciu požiadame o chovateľskú prezývku a zaplatíme príslušný poplatok.

Ak máme psov, ktorí spĺňajú podmienky chovnosti, musíme ich aj prihlásiť. Najdôležitejšie je mať sučku z dobrej množiarne, krycieho psa - môžete mať aj vlastného, alebo si ho môžete "požičať" z inej množiarne.

Chov samojeda.

Oplatí sa mať psiu množiareň?

Vlastniť psiu množiareň je skvelá aktivita pre milovníkov psov, no zároveň veľmi náročná a zdĺhavá. Chovateľ musí mať rozsiahle znalosti o plemene, starostlivosti oň a napokon o gravidite sučky a vývoji šteniat. Okrem toho musí neustále sledovať zdravotný stav chovných psov, preto je častým návštevníkom veterinárnej ambulancie – aj keď sú potrebné len preventívne opatrenia.

Zahŕňa to účasť na výstavách a výcvik psov. Nie sú to povinné činnosti, ale šteniatka po titulovaných rodičoch dosahujú oveľa vyššie ceny a chov je predsa aj zisková činnosť.

Chov čistokrvných psov a zisky

Keď už hovoríme o ziskoch, bohužiaľ nie sú také veľkolepé, ako by sme si mysleli. Ak vezmete do úvahy čas starostlivosti o psov, výdavky na ich zdravie, výživu a výstavy - konečný zisk z predaja šteniatok nie je okázalý. Ide teda skôr o podnikateľský nápad len pre tých, ktorí z toho budú mať skutočne uspokojenie a radosť, pričom zisk považujú za dodatočný zisk.

Chov poľovných psov.

Ako skontrolovať chov psov?

Ak plánujeme kúpu šteniatka, oplatí sa opýtať majiteľa na názov chovnej prezývky a overiť si ju v databáze kynologického klubu. Môžete ísť osobne do najbližšej pobočky, zavolať alebo poslať dopyt online.

Prečo sa to oplatí robiť? Kynologický klub zistí, či daný chov spĺňa podmienky pre dané plemeno uvedené v FCI - Medzinárodnej kynologickej federácii. Psy evidované v kynologickom klube sa navyše musia podrobovať pravidelným skúškam - máme právo požadovať od chovateľa takéto skúšky - ak odmietne, bude to signál, že so zdravotným stavom psov nie je všetko tak, ako má byť .

Skôr ako si šteniatko kúpime, preverme si podmienky, v akých sú množiarne vedené. Registrovaní zvyčajne spĺňajú určité štandardy starostlivosti o psov a vrhy, ale nikdy nezaškodí skontrolovať! Ak máte pochybnosti o kvalite života psov v chovateľskej stanici, oplatí sa problém nahlásiť kynologickému klubu, ktorý určite preverí, či nedochádza k ohrozeniu dobrých životných podmienok zvierat.

Čierna listina chovu psov?

Takýto zoznam by mal obsahovať tak chovateľské stanice, ktoré nie sú žiadnym spôsobom registrované, ako aj tie, ktoré sú registrované v „pseudo“ asociáciách, fankluboch či asociáciách. To je veľmi zavádzajúce pre tých, ktorí o svete chovateľov netušia a veľmi ľahko sa nechajú očariť sloganmi o čistokrvných psoch s „papiermi“. Žiaľ, certifikáty od takýchto združení sa často nezakladajú na realite a v podstate stále riskujeme, že kúpime psa z chovateľskej stanice, ktorá nespĺňa chovateľské štandardy.

Pamätajte, že založenie množiarne psov bez preukazu pôvodu a následný predaj takýchto šteniatok je nezákonné! Takéto praktiky by mali byť oznámené daňovým úradom, polícii a organizáciám na ochranu zvierat.

Chov afganských chrtov.

Prečo sa neoplatí kupovať psa bez preukazu pôvodu?

Dôvodov je prinajmenšom niekoľko. Prvým dôvodom je, že len vtedy si môžeme byť istí, že kupujeme šteniatko daného plemena. Vďaka tomu bude dospelý pes zodpovedať štandardu plemena. Druhým, dôležitejším dôvodom je, že takéto psy sa zvyčajne tešia lepšiemu zdraviu. Rozmnožovanie je bezpečnejšie, psy sú pod veterinárnym dohľadom. Fenky majú určitý počet vrhov, takže šteniatka sa vyvíjajú bezpečne a zdravo. Tretím dôvodom je zodpovednosť za život a zdravie tisícok psov v pseudochovateľských staniciach. Pokiaľ budú ľudia ochotní takéto zvieratá kupovať, táto neetická a na zisk orientovaná prax bude pokračovať.

Pozri aj: Ako správne vychovať psa, aby bol dobrým spoločníkom?

Natália Baková