40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Canicross, teda beh so psom

Canicross je šport, ktorý zahŕňa beh so psom na vodítku s tlmičom. Takéto profesionálne vodítko sa môže natiahnuť až na dva metre. Canicross pochádza zo skupiny športov so psím záprahom, rozdiel je však v tom, že v tomto prípade sa beží po neoranom teréne. Šport je vo svete čoraz populárnejší a pre psa je to aj skvelý druh aktivity.

Canicross s huskym.

Ako začať s canicrossom?

Canicross spočíva v tom, že pes vedie svojho majiteľa pomocou špeciálneho vodítka. Ide o druh činnosti, pri ktorej je dôležitá spolupráca a súlad medzi duom človeka a psa. Ak teda chceme začať naše dobrodružstvo, mali by sme nášho miláčika, ktorý musí mať tento druh činnosti rád a na vodítku sa cítiť pohodlne, najskôr poriadne pripraviť. Ak váš miláčik spočiatku nemôže behať s vodítkom, ktoré má tlmič nárazov, môžete skúsiť tréning na bežnom vodítku. Až po určitom čase, keď sa domáce zviera cíti pohodlne, prejdeme na profesionálne vybavenie. Cvičenie canicrossu si vyžaduje udržiavanie pomerne veľkej disciplíny. Pes by mal reagovať na základné povely a sledovať trasu, po ktorej prebehne.

Aké plemeno psa je vhodné na canicross?

Môže sa tohto typu súťaže zúčastniť každý pes? Canicross je relatívne nový šport, neexistujú žiadne špeciálne pokyny okrem telesnej hmotnosti psa. Canicrossový pes musí vážiť viac ako 12 kilogramov, aby za sebou mohol ťahať človeka. Každý pes môže robiť canicross, ale niektoré plemená sú na to jednoducho predisponované. To neznamená, že ostatné psy sa s týmto typom činnosti nedokážu vyrovnať. Canicross najčastejšie predvádza labrador alebo husky. Tieto plemená sú silné a pomerne veľké, takže môžu človeka ľahko stiahnuť. Okrem toho husky patrí do skupiny saňových psov, ktoré sú na tento druh činnosti zvyknuté.

Najčastejšími účastníkmi canicrossových súťaží sú:

  • dalmatínci,
  • husky,
  • bígle,
  • aljašský malamuti,
  • border kólie,
  • chrti.

Husky počas canicrossu.

Uvedené plemená sú navrhnuté tak, aby súťažili, sú aktívne a silné, vďaka čomu je celý proces učenia takýchto psov oveľa rýchlejší a efektívnejší. Canicross sa však dokážu naučiť aj iné plemená, len môžu potrebovať trochu viac času na zvládnutie základných povelov. Navyše, malé plemená často nedokážu fyzicky držať krok s ľuďmi. Hovoríme hlavne o plemenách ako jazvečík, maltézáčik či mops. Musíme to mať na pamäti a starať sa o pohodlie našich miláčikov a nenútiť ich k takémuto športu.

Medzi základné vlastnosti, ktoré by mal mať canicrossový pes, patrí:

  • sila,
  • fyzická a kondičná vytrvalosť,
  • ochota behať,
  • pes by mal prevziať úlohu vodcu, nie všetkým psom vyhovuje vedenie a velenie a pri canicrosse je pes vo vedení a majiteľ ho nasleduje.

Canicross - vybavenie

Čo sa týka vybavenia, ktoré budete na canicross potrebovať, najdôležitejšie je vhodne pevné vodítko s tlmičom, ktoré pripevníte pomocou postroja pre psa. Druhý koniec si majiteľ, ktorý s ním bude behať, priviaže bedrovým opaskom. Je dôležité vybrať pre psa správny postroj, aby netlačil na hrudník, ale aby nebol príliš voľný. Bedrový pás by nemal spočívať na spodnej časti chrbtice. Keď je opasok správne nasadený, tlak smeruje k bokom.

Canicross – súťaž

Súťaže v tejto disciplíne nie sú na Slovensku veľmi bežné. Organizujú sa niekoľkokrát do roka, preto sa oplatí vhodne sa pripraviť. Jedna súťaž je zvyčajne rozdelená do niekoľkých dní. Na mieste je veľa iných psov, takže musíte vždy dbať na pohodu vášho domáceho maznáčika, nie každý sa bude cítiť dobre v takých veľkých skupinách. Dĺžka behu závisí od súťaže, väčšinou má jedna trasa okolo 5 kilometrov. Ľudia často behajú v lesoch alebo na špeciálne určených trasách. Vyhýbajte sa najmä behu po asfalte, ktorý škodí kĺbom a labkám psov, preto sú najčastejšie vyberanými trasami mäkké povrchy ako tráva alebo lesná podstielka. Obľúbené maškrty pre psov nášho miláčika sa oplatí vziať so sebou aj na tento typ akcie, pretože na začiatok súťaže v konkrétnej kategórii musíme často čakať pomerne dlho. Canicrossové súťaže sú skvelým miestom, kde si môžete otestovať svoju silu a posúdiť pokrok, ktorý ste počas tréningu dosiahli.

Caninross a ukazovateľ.

Výcvik psov pre canicross

Tréning, najmä pre začiatočníkov v canicrosse, je obzvlášť dôležitý, pretože učí psa vytrvalosti. V tejto disciplíne musí zvieratko vedieť potiahnuť svojho majiteľa a prebehnúť, preto ak sa chceme v budúcnosti zúčastniť súťaží v canicrosse, správna fyzická príprava je kľúčová. Okrem canicrossu sa oplatí spestriť si aktivity, napríklad behom či iným športom. Pri canicrossovom výcviku zohrávajú významnú úlohu aj povely, pes musí reagovať na základnú sadu slov, ako je zostaň, stoj či vpravo a vľavo. Okrem toho by vodítko spájajúce psa s jeho majiteľom malo byť neustále napnuté.

Pozri aj: Naučiť psa aportovať – dokáže aportovať každý pes?

Lida Pieczulis