40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Beh so psom – ako začať pripravovať psíka na beh na dlhšie vzdialenosti?

Ak sa chceme starať o kondíciu svoju psíka, beh sa javí ako výborná spoločná aktivita! O tom, ako by mal tréning vyzerať, rozhoduje viacero faktorov. V prvom rade by ste sa mali starať o zdravie svojho psa a správne ho pripraviť na ťažšiu a vytrvalejšiu fyzickú aktivitu!

Beh so psom je čoraz obľúbenejšia aktivita. To, čo ju odlišuje od bežných prechádzok, je predovšetkým výbava a príprava. Aby ste sebe a svojmu miláčikovi zaistili bezpečnosť a pohodlie, mali by ste venovať pozornosť výberu správnych doplnkov. Beh so psom nie je len rekreácia, ale hlavne šport, ktorý si vyžaduje prípravu! Rovnako ako majiteľovi, aj psovi treba zabezpečiť primeraný výcvik a doplnky, aby si každá strana naplno užila spoločné výlety do blízkeho parku či lesa.

Dáma beží so svojím psom. So psom môžete behať za akýchkoľvek podmienok, aj na pláži pri mori.

Beh so psom – ako začať?

Pravidelné športovanie s domácim miláčikom prináša veľa radosti a je prospešné pre obe strany. Samotný beh sa zdá byť celkom jednoduchou činnosťou, no bude to tak aj vtedy, ak nás pri ňom začne sprevádzať pes? Ukazuje sa, že prvé pokusy o beh so psom môžu byť zdrojom sklamania a stresu nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Preto, kým sa rozhodneme pre niekoľkokilometrovú trasu, stojí za to oboznámiť sa s nasledujúcimi tipmi.

Ak chceme, aby bol tréning príjemný a bezpečný pre obe strany, treba pamätať na niekoľko pravidiel. Intenzita výcviku by mala byť prispôsobená veku a plemenu psa. Staršie a mladšie psy by sa mali vyhýbať tejto aktivite. Staršie by si mohli ublížiť a mladšie kvôli správnemu vývinu kostí. Stvorení na beh sú okrem iného: maďarský stavač, bígl a sibírsky husky. Sú psy, ktorých aktivita neuspokojí: čau-čau, mops, buldog alebo mastif. Treba brať do úvahy aj iné zdravotné stavy psov, ako sú: prehriatie, tehotenstvo alebo dojčenie šteniatok. V tomto prípade by sa fenky mali behu vyhýbať.

Na začiatok treba začať s obyčajnými prechádzkami, postupne zvyšovať ich tempo a vzdialenosť. Nepreťažujte zviera hneď na začiatku! Tréningový plán by mal byť zostavený tak, aby malo zvieratko po každej aktivite možnosť zregenerovať sa – pred začiatkom ďalšieho tréningu musí byť pes v plnej sile. Majiteľ sa musí postarať o špeciálne krmivo pre aktívnych psov a pravidelné časy jednotlivých porcií. Kŕmenie by malo prebiehať niekoľko hodín pred alebo po tréningu. V závislosti od intenzity tréningu treba zaviesť vhodné doplnky pre psy. Dobrým doplnkom vyváženej stravy sú vitamínové prípravky, vďaka ktorým bude mať pes lepšiu náladu a kondíciu. Činnosť treba prispôsobiť aj prevládajúcim poveternostným podmienkam. Namáhavé cvičenie sa rozhodne neodporúča v horúcom počasí, pretože môže mať za následok dehydratáciu a iné nepríjemnosti.


Príslušenstvo, ktoré vám pomôže pri behu so psom

Beh so psom si nevyžaduje kupovanie mnohých drahých doplnkov, ale vystačí si s pár nevyhnutnými vecami, ktoré by ste si mali zakúpiť. Najčastejšou chybou je používanie tradičného vodítka a krčného obojku. Pes by si mohol myslieť, že ide s majiteľom na pravidelnú prechádzku a beh by ho mohol vnútorne rozhodiť. Nevhodné vybavenie navyše spôsobuje zbytočné nepohodlie pre obe strany.

● Bežecký postroj

Obyčajné vodítko sa aj pri ľahkom pokluse natiahne, čo spôsobí trhnutie a nepríjemný tlak na krk psa. Oveľa lepšie je nahradiť tradičný obojok pohodlným bežeckým postrojom pre psy. Pozornosť sa oplatí venovať aj šírke pásov postroja – príliš úzke sa môžu zvieraťu zaryť do tela a spôsobiť bolestivé podráždenie pokožky. Je dobré, ak je postroj vystužený mäkkým materiálom alebo penou.

● Vodítko na beh so psom

Na beh najlepšie funguje vodítko s tlmičom nárazov. Ak nechcete vymeniť existujúce vodítko, stačí samostatný tlmič, ktorý je možné pripevniť na každé vodítko. Tlmenie je pri behu nevyhnutné, pretože sa vďaka nemu vyrovná každé trhnutie, čo zabezpečí pohodlie bežcovi aj psovi. Vodítko pre psov by malo mať vhodnú dĺžku: od 2 do 4 m.

● Bežecký opasok pre bežcov

Pohodlnou vychytávkou je bežecký opasok! Opasok na beh so psom sa navlieka na bedrá bežca, čo zvyšuje komfort viac ako samotné vodítko, ktoré by ste v inom prípade museli držať v ruke. Opasok by mal byť vyrobený z mäkkého materiálu a mal by mať správnu šírku. Dá sa dodatočne stabilizovať namontovaním popruhu v rozkroku. Niektoré opasky majú vrecká na maškrty pre psov alebo fľašu s vodou. K opasku je často pripevnená šnúrka.

Beh so psom je nepochybne dobrý nápad na spoločné trávenie času! Navyše je to disciplína, v ktorej sa organizuje čoraz viac súťaží. Teraz je len na vás, či sa túto aktivitu odvážite vyskúšať aj vy!

Beh so psom je skvelá zábava. Dáma behá so psom a majú sa skvele.

Pozri aj: Naučiť psa aportovať – dokáže aportovať každý pes?