40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Husky (Sibírsky husky) - charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

V mrazoch, zimnom popoludní niečo viac o zimných psoch - sibírsky husky. Pri pohľade na jeho kožušinu nie je ťažké uhádnuť, že pochádza z chladných oblastí, konkrétne zo severnej Sibíri. Husky boli od začiatku na psie záprahy, v ktorých sa dodnes cítia skvelo a potrebujú obrovské, naozaj obrovské množstvo pohybu.

Postava psa plemena husky

Husky je silný, dobre stavaný pes so športovou siluetou. Jeho hlava je proporcionálna k telu a uši sú trojuholníkové, umiestnené vysoko a tesne pri sebe. Huskyho oči sú veľmi charakteristické a často sú viacfarebné - jedno môže byť hnedé, zatiaľ čo druhé bude svetlo modré. Jeho chôdza je plynulá a ladná, vie sa pohybovať veľmi rýchlo.

Psy tohto plemena dosahujú v kohútiku:

53,5 - 60 cm (pes)

50,5 - 56 cm (sučka)

Štandardná hmotnosť plemena sa pohybuje medzi:

20,5 - 28 kg (pes)

15,5 - 23 kg (sučka)

Husky majú veľa farieb, od bielej po čiernu, môžu byť tiež čokoládové, červené, striebristé a šedé, často je ich srsť tiež kombináciou farieb, napríklad čiernej a bielej alebo zlatej s prímesou bielej. Huskyho možno spoznať podľa tzv. masky, ktorá sa mu formuje na tvári v dôsledku kontrastu farieb.

Husky sa pokojne prechádza po poľnej ceste.

Starostlivosť o psa rasy Husky

Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú si musíte uvedomiť pred prijatím huskyho do domu, je to, že toto plemeno pĺzne. Ak si chcete predstaviť množstvo pĺznutia, stačí sa pozrieť na jeho hustú, nadýchanú kožušinu a potom si ju predstaviť na koberci, vankúšoch, doske na krájanie, odevoch, riade a pohovkách. A v žiadnom prípade to nie je jemné perie, ktoré stačí striasť alebo odfúknuť. Chlpatá kožušina huskyho má tendenciu lepiť sa na látky, takže musíte nábytok poriadne vyčistiť. Intenzita pĺznutia závisí od podmienok, v ktorých sa psy zdržiavajú. Ak sú väčšinu času mimo domova, pes bude pĺznuť dvakrát ročne.

Husky dodatočne pĺznu počas vykurovacej sezóny a veľmi intenzívne na jar, keď vymenia prakticky celú vrchnú srsť a podsadu.

V období pĺznutia je potrebné huskyho česať každý deň, zatiaľ čo po zvyšok roka je to postačujúce zhruba raz za týždeň. Kovový hrebeň s rôznymi dĺžkami zubov dobre poslúži na rozmotanie dlhšej srsti, zatiaľ čo kovový hrebeň strednej hustoty postačí na kratšiu.

Pokiaľ ide o kúpanie, nemali by ste ho kúpať príliš často, aby ste nezničili prirodzenú ochrannú vrstvu srsti. Zanedbaná sa stáva menej odolná voči poveternostným podmienkam, preto by mala byť dobre hydratovaná mala by sa používať špeciálna kozmetika pre srsť huskyho. Keď je čas kúpania, mala by byť vaňa opatrená protišmykovou podložkou, ktorá zabráni rozchádzaniu labiek na klzkom povrchu.

Predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu tohto plemena, zvážte či splníte jeho potreby. Husky sa okrem potreby behať najlepšie cíti v chladnom podnebí a nízkych teplotách. Viaže sa s tým aj plánovanie dovolenky -či sa o psa niekto postará, pretože ak plánujete dovolenku v teplých krajinách, vziať so sebou huskyho bude veľmi nepríjemný zážitok. Veľmi nepríjemným.

Huskyho zdravie

Ako sa na Sibírske psy patrí, husky sú zdravé, odolné a žijú dlho, asi 10 - 14 rokov. Vďaka svojej hustej krásnej srsti je chránený pred vetrom a mrazom. Treba si však uvedomiť, že ak náš husky žije doma a necháme ho v zime dlhšie vonku, alebo ak mu pred prechádzkou srsť poriadne nevysušíme (ak bola mokrá), môže prechladnúť. Za zváženie tiež stojí nákup vhodných vitamínov a doplnkov na podporu členkových kĺbov. Okrem toho sú husky, rovnako ako väčšina veľkých psov, náchylné na dyspláziu bedrového kĺbu a posunutie močovej trubice.

Husky sedí s opatrovníkom na vrchole hory. Pre psy tohto plemena je nevyhnutné veľa pohybu a úsilia.

Povaha psov plemena Husky

Husky sú plné energie a potrebujú obrovské množstvo pohybu. Sú to veselé psy, pre ktoré je každá príležitosť na zábavu dobrá. Preto si to poriadne rozmyslite, predtým než sa rozhodnete šteniatko tohto plemena kúpiť. Sú krásne a priateľské, ale musíte si byť istí, že mu budete vedieť zabezpečiť dostatok pohybu a zábavy. Z tohto dôvodu je výber huskyho, ak žijete v garsónke, veľmi zlý nápad. Jedine v prípade, že s ním strávite 3/ 4 dňa vonku, čo sa zhodneme je veľmi nepravdepodobné. Vždy si vyberte plemeno psa, ktoré vyhovuje našim možnostiam, schopnostiam a potrebám. Je to priateľ, ktorý s nami zostane dlhé roky, bola by škoda keby sa cítil frustrovaný a uväznený celý život.

Husky majú tiež veľmi silný lovecký inštinkt, ktorý zdedili po svojich predkoch, a preto radi lovia. Lov môže byť pre majiteľa dosť zaťažujúci, pretože keď pes vidí, počuje alebo dokonca cíti potenciálnu korisť bežiacu na prechádzke, je malá šanca, že bude poslúchať a reagovať na povel „k nohe”.

Okrem neodolateľných loveckých pohnútok sú to niekedy neposlušní a utekajú. Ak necháme Huskyho vonku alebo na záhrade, mali by sme ho strážiť, pretože je veľká pravdepodobnosť, že sa naučí otvárať bránu, alebo sa prekope a utečie. Také správanie sa väčšinou neobjavuje bez príčiny. Ak je psovi poskytnutá zábava a je splnená jeho potreba pohybu, nemal by spôsobovať také problémy. Predpokladá sa, že husky by samozrejme mal v závislosti od jeho dispozície zabehnúť asi 40 km týždenne, čo v prepočte takmer 6 km rezkej chôdze či behu denne.

Toto plemeno nebude vhodné pre deti (jedine, že zodpovedných a primerane silných tínedžerov), pretože zatiaľ čo Husky je veselý, priateľský a rodinný je veľmi silný, takže menšie deti a starí ľudia by si s ním nevedeli rady pri venčení- jedno potiahnutie za vôdzku a pád je jasný! Husky dokáže utiahnuť deväťnásobok svojej telesnej hmotnosti, takže si môžete predstaviť, ako ľahko ťahá svojho (aj dospelého) majiteľa. Preto Husky do domu s deťmi - sa rozhodne osvedčí, ale to dospelí budú musieť s nimi chodiť na prechádzky.

Kvôli ich sile a láske k snehovým záprahom (sú tiež veľmi spoločenskí a milujú kontakt s inými psami) môžete zistiť, či v okolí nie je možnosť trénovať sánkarský beh (asociácie psích záprahov nájdete často v horách, mestách, ale aj v mnohých ďalších miestach)

Je zaujímavé, že Husky sú napriek svojmu vážnemu vzhľadu a veľkej sile veľmi jemné, takže rovnako ako Zlaté Retrievery nie sú zvlášť vhodné ako strážne psy - sú zvyčajne priateľské ku každému.

Mária Magiera

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok