40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako vidí pes? Dokáže rozlišovať farby a vidí aj v noci?

Psie oko je konštruované podobne ako ľudské oko. Určité rozdiely však znamenajú, že má oveľa širšie zorné pole ako človek a v noci sa dokáže lepšie orientovať v podmienkach so slabým osvetlením. Schopnosť psov rozoznávať farby je však obmedzená, najmä v odtieňoch červenej.

Psy sú zvieratá, ktorých vrodeným správaním je lov. Ich zrak je prispôsobený tomuto životnému štýlu a umožňuje im nielen pozorovať detaily obrazu (niekedy aj z veľkej vzdialenosti), ale aj okamžite reagovať na akýkoľvek pohyb. Rozsah uznávaných farieb tiež zodpovedá prirodzenému prostrediu psov. Najlepšie sa reprodukujú farby zo žlto-zeleno-modrej a najhoršie červená, ktorá sa v prírode vyskytuje len zriedka.

Psy najlepšie vidia farby od zelenej po modrú, ako aj žltú. Nedokážu rozlíšiť červenú farbu.

Ako vidia psy?

Psy vidia svet veľmi podobne ako ľudia. Zvláštnosťou však je, že majú oveľa širšie zorné pole. Dokonca aj psy s krátkou, sploštenou tvárou (ako mops alebo pekinéz) môžu vidieť nielen predmety umiestnené priamo pred nimi, ale aj tie, ktoré sú odklonené doprava alebo doľava o 120 stupňov od osi pohľadu. Ľudské videnie dosiahne iba predmety, ktoré sú umiestnené presne nabok, teda 90 stupňov od predo-zadnej osi hlavy. Pes s predĺženou lebkou - napríklad chrt alebo nemecký ovčiak - má zorné pole, ktoré možno nazvať panoramatickým: celkovo dosahuje 270 stupňov. Navyše vďaka veľkému počtu receptorov na povrchu sietnice sú psy schopné vidieť aj ten najmenší pohyb. Nemusia sa pozerať v smere pohybujúceho sa objektu. Môžu ho ľahko pozorovať, keď je na okraji ich zorného poľa.

Ako pes vidí v noci?

Psie oko síce nie je také citlivé ako napríklad mačacie, no v noci vidí oveľa lepšie ako ľudské. Je to spôsobené tým, že rohovka zvieraťa je veľmi veľká. Vďaka tomu môže pupilárny otvor dosiahnuť značnú veľkosť, čo zvyšuje množstvo svetla dopadajúceho na fotocitlivú sietnicu v zhoršených nočných svetelných podmienkach. Pod sietnicou sa nachádza aj reflexná membrána – tzv tapiséria – ktorá ako zrkadlo smeruje svetelné lúče, ktoré k nej dopadajú, späť k receptorom a zvyšuje ich úroveň stimulácie. To vytvára efekt, ktorý možno prirovnať k zvýšeniu jasu a kontrastu obrazu.

Ako pes vidí farby?

Psy dokážu rozlíšiť farby vďaka čapíkom - špeciálnym receptorom umiestneným v strede očného pozadia. Ich dva typy sú citlivé na žlté a modré svetlo. Psy sú skvelé v rozlišovaní odtieňov zelenej, námorníckej modrej, modrej, hnedej a žltej. Zle vnímajú impulzy farbami z palety rôznych odtieňov červenej. Vidia ich skôr ako sivé alebo rôzne odrody hnedej a béžovej.

Rohovka psieho oka je veľmi veľká. Veľká plocha umožňuje veľkú veľkosť zrenice, čo uľahčuje videnie v noci a pri slabom osvetlení.

Potreboval by váš pes okuliare?

Psy majú (v porovnaní s ľuďmi) veľmi nízku schopnosť akomodácie, t.j. prispôsobovania očí tak, aby sa striedavo pozerali na blízke a vzdialené predmety. Väčšina plemien dokonale vidí predmety na väčšie vzdialenosti. Majú však problém rozlíšiť detaily predmetov, ktoré sú blízko (u ľudí je táto zraková vlastnosť riešená ako vada – ďalekozrakosť). Niektoré odrody bradáčov, pastierskych psov a rotvajlerov majú oči prispôsobené na ostré videnie blízkych predmetov. Na veľké vzdialenosti vidia skôr pohyb a rozmazané obrysy predmetov ako detaily. Preto sú to prirodzené, krátkozraké psy.

Ako skontrolovať, či váš pes vidí?

Testovanie, či psy vidia, využíva ich vrodenú schopnosť zaznamenať aj ten najmenší pohyb. Aj keď má pes kvôli nejakej chybe alebo chorobe rozmazané videnie, zvyčajne reaguje na rýchly pohyb v zornom poli. Pohyb ruky alebo hračky pre psov by malo tiež spôsobiť sledovanie objektu a viditeľné pohyby očí. Môže byť ťažké určiť, či obe kukadlá robia svoju prácu. Ak sa však predmet používaný na vyšetrenie nachádza v blízkosti ucha psa, len jedno oko bude mať šancu zaznamenať jeho pohyb. Takáto štúdia má samozrejme len orientačnú hodnotu.

Pozri aj: Najlepšie hračky pre šteniatko - ktoré stoja za to?