40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako upokojiť psa a pomôcť mu s hyperaktivitou? Čo urobiť aby menej štekal?

Pes je zviera s veľmi bohatou škálou emócií a reakcií. Ako zvládnuť mimoriadne hlučného, hyperaktívného alebo agresívneho psa? Prečítajte si.

Nemusíte byť psím behavioristom, aby ste vedeli, že psy majú rôznu povahu, úroveň agresie alebo rozrušenia. Niektorí môžu spať na gauči celé dni a takmer vôbec neštekajú. Iné štekajú pri najmenšej príležitosti - na všetko a na všetkých. Niektorí sú odvážni a nič im nevadí, iní musia čeliť strachu - zo samoty, búrky alebo iných psov. Niektoré z týchto spôsobov správania, aj keď sú pre psy prirodzené, môžu ich majiteľov veľmi zaťažovať. Ako ich zvládnuť?

Agresívny pes môže mať silné bolesti alebo strach.


Najprv - nájdite jadro problému nepokojného psa

Predtým, než začneme so psom pracovať nad nesprávnym správaním, je potrebné nájsť zdroj a dôvod takéhoto správania. V prvom rade je dobré oboznámiť sa s popisom plemena, pretože sa môže ukázať, že sa náš pes správa ukážkovo a zmena správania, ktoré je typické pre plemeno môže byť veľmi ťažká. Nemôžeme sa diviť tomu, že poľovnícky pes prenasleduje divú zver a strážny tvrdohlavo šteká na každého okoloidúceho. Preto je pri výbere psa veľmi dôležité uvedomiť si jeho vzorové správanie a temperament. To samozrejme neznamená, že školenie v tejto oblasti nie je možné, ale práca môže byť veľmi náročná.

Mali by sme tiež pamätať na to, že niektoré vlastnosti psa je veľmi ťažké zmeniť. Pes už od šteňaťa veľa šteká? Zrejme je to jeho temperament. Štekot je spôsob, akým pes komunikuje, je ťažké mu to vyčítať - aj keď to môže byť niekedy únavné.

Niekedy však nežiaduce správanie psa nevyplýva z jeho povahy, ale z iných problémov, akými sú úzkosť, nuda alebo iné príčiny, ktoré môžeme ovplyvniť. V takom prípade nám širšie posúdenie situácie umožní eliminovať rušivé správanie a zároveň zlepší psovi pohodlie života.

Pretože problémové správanie psa je často ťažké jednoznačne zaradiť, odporúčame vám, aby ste v prípade problémov so psom kontaktovali . psieho behavioristu, ktorý sa pozrie na nášho psa a bude schopný stanoviť konkrétnu diagnózu.

Agresívny pes - ako upokojiť psa?

Pes môže byť agresívny z niekoľkých dôvodov. Medzi hlavné príčiny patrí slabá socializácia, úzkosť psa, obrana majiteľa a hormonálna reakcia. Ak máme psa náchylného na agresívne správanie voči iným psom alebo ľuďom, našou prvou a najdôležitejšou úlohou je zaistiť im bezpečie! V takom prípade vodítko, a často tiež náhubok by mali byť základnou výbavou pri každej prechádzke. Pamätajte si, že majiteľ je ten, kto je plne zodpovedný za správanie psa. Druhým dôležitým krokom je kontakt s psím behavioristom. Agresiu psa netreba dávať na ľahkú váhu a nikdy by nemala byť povolená - dokonca ani u plemien, ktoré sú považované za agresívne. Čo robiť, keď náš pes zaútočí na iné zviera alebo človeka? V prvom rade myslite racionálne - ďalšie emócie rozhodne nepomôžu a dávajte si pozor, aby vás pes tiež nezranil. Rozrušený pes v bojovom alebo obrannom nastavení môže pohrýzť aj svojho majiteľa. Hryzúce psy je možné najbezpečnejšie oddeliť tak, že ich od seba odtiahnete za zadné laby - aj keď to tiež nie je najľahšia úloha. Mali by sme tiež pamätať na to, že keď sa voľne pohybujúci pes pokúša zaútočiť na nášho na vodítku, nemali by sme sa medzi snažiť medzi nich postaviť ani nášho psa brať na ruky. Niekedy je dobré v takejto situácii pustiť aj vlastného psa, pretože bohužiaľ držaný na vodítku nemá šancu sa brániť ani utiecť. Našťastie vo väčšine prípadov takáto konfrontácia vyzerá iba nebezpečne a psy sa dohodnú po niekoľkých zavrčaniach

Pokojný pes leží na vankúši.


Čo robiť, aby pes neštekal?

Mnoho majiteľov psov by mohlo povedať, že najlepšou možnosťou by bolo vymeniť ho za mačku - a bohužiaľ je na tom veľa pravdy. Psy štekajú, pretože sú to psy a niekedy musíte túto skutočnosť akceptovať. Ak však v tomto vidíme problém, a predsa chceme mať psa, je dobré vybrať plemená, ktoré sú aspoň podľa vzoru menej štekajúce - zvyčajne platí pravidlo, že čím je pes menší, tým je hlasnejší, ale samozrejme tu neplatia žiadne tvrdé pravidlá. Pes doma neustále šteká? Možno sa nudí? Aby bol pes o niečo pokojnejší, je dobré starať sa o jeho aktivitu - fyzickú aj psychickú. V prípade prvého sú samozrejme ideálne dlhé prechádzky a psie športy. V druhom prípade sa dokonale osvedčia všetky hry pre psov. Ak náš pes zrazu začne viac štekať, je potrebné tiež skontrolovať, či to nesúvisí s jeho zdravím - akékoľvek náhle zmeny v správaní sú často dôvodom na kontaktovanie veterinára.


Správna prechádzka so psom vám umožní uvoľniť emócie a napätie vášho psa.


Ako upokojiť rozrušeného psa?

Pes, obzvlášť veľký, ktorý skáče pri privítaní návštevy, môže byť poriadnym problémom. Ako sa s tým vysporiadať? V prvom rade - ignorujte psa a požiadajte hostí, aby to robili už od prahu. Akékoľvek vítanie so psom ho len povzbudí. Je tiež dobré odmeniť šteňa za pokojné správanie alebo pobyt v pelechu v momente, keď niekto vojde do domu. Ako to urobiť? Jednoducho maškrtou. Princíp je jednoduchý, vždy keď niekto zaklope alebo zazvoní, zavoláme psa do pelechu a dáme mu maškrtu. Pre začiatok je dobré, aby vás počas školenia podporili priatelia a nejaký čas robili „tréningové“ návštevy. Počas vítania sa s hosťami je potrebné psovi celý čas dávať maškrty, aby sa mu neoplatilo opúšťať pelech. Takéto školenie nebude trvať deň ani týždeň - niekedy je potrebných dokonca niekoľko mesiacov, je potrebné tiež mať trpezlivosť a mať veľký balík obľúbených pochúťok. Odmeňovanie pozitívneho správania je jedinou metódou, ktorú podporujeme pri školení psov.

Ako upokojiť psa počas búrky?

Ovládnuť strach psa je pre majiteľa veľmi ťažkí úloha - niekedy dokonca nemožná. Čo treba urobiť? Pokúste sa izolovať psa od desivých podnetov. Môžete zapnúť rádio a umiestniť pelech v kúpeľni. Užitočné môžu byť aj obľúbené hračky a maškrty, na ktoré sa bude môcť pes zamerať. V prípade silnej úzkosti je dobré konzultovať problém s veterinárom, ktorý bude schopný odporučiť vhodné sedatíva pre nášho psa. V žiadnom prípade by ste nemali ignorovať obavy svojho psa a dúfať, že si na to zvykne.

Ako upokojiť psa v aute?

Psi nemusia mať radi cestovanie autom z niekoľkých dôvodov. Najčastejšie to nemajú radi, pretože ich jediné výlety sú k veterinárovi. Majiteľ, ktorý vidí, že pes zle znáša cestovanie, ide iba tam, kde je to potrebné - t.j. k lekárovi - a kruh je uzavretý. Preto je dobré už ako šteniatku ukázať, že jazda autom môže byť začiatkom nádhernej prechádzky. Od prvých týždňov by ste mali psa oboznámiť aj s autom - spočiatku vypnutým, potom na krátke, príjemné výlety - nevyhnutne vybavené maškrtami. Druhým dôležitým dôvodom neochoty psa cestovať je kinetóza - vtedy je potrebné zaistiť, aby sa psovi cestovalo pohodlne - nevyhnutná je primeraná teplota a dobré vetranie. Pre pohodlné cestovanie sú dôležité aj časté zastávky, aby sa pes mohol vyprázdniť, napiť vody a pokojne nadýchnuť. Dôležité sú samozrejme aj podmienky, za ktorých pes cestuje v aute - dokonalým riešením sú transportéry - je dobré do nich vložiť obľúbenú hračku alebo deku, aby sa pes cítil bezpečnejšie.

Natálie Baková