40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako správne socializovať šteniatko?

Socializácia šteniatka znamená privyknutie si na kontakt s ľuďmi a inými zvieratami, aby v budúcnosti nemalo problémy v sociálnych situáciách bez strachu a agresie. Vďaka socializácii zo zvieraťa vyrastie šťastný pes a majiteľovi nespôsobí väčšie problémy.

Socializáciu psa by mal sprevádzať návyk, to znamená, zvykanie si na rôzne podnety, s ktorými sa bude zviera počas života stretávať - zvuky, povrchy, ale aj miesta či situácie. Všetko, s čím sa šteniatko zoznámi pri budovaní neutrálnych alebo pozitívnych asociácií, stane sa pre neho prirodzenou súčasťou jeho okolia a nebude v budúcnosti vzbudzovať úzkosť.


Socializácia šteniatka musí byť založená výlučne na pozitívnych skúsenostiach. Stojí za to spájať kontakty s inými tvormi s niečím zvlášť príjemným.

Základné princípy socializácie šteniat

Socializácia psa slúži na stanovenie príslušných noriem a vštepovanie vzorcov správania. Najdôležitejšia fáza emočného vývoja je medzi 3. a 18. týždňom života. Prirodzená zvedavosť šteniatka neskôr klesá - zviera sa učí menej ochotne, vyhýba sa novým situáciám a často na ne reaguje strachom. Socializácia by sa preto mala začať okamžite a podľa premysleného plánu.

Socializácia šteniatka musí byť založená výlučne na pozitívnych skúsenostiach. Stojí za to spájať kontakty s inými tvormi s niečím zvlášť príjemným, napríklad odmeniť svojho miláčika maškrtami. Negatívne skúsenosti, a najmä sprievodné k nim tresty, môžu mať za následok iba to, že sa pes v budúcnosti bude určitých situácií báť alebo na ne bude reagovať agresiou.

Ďalším dôležitým pravidlom, ktoré treba dodržiavať, je umiernenosť. Hoci na správnu socializáciu vášho šteňaťa nie je veľa času, nemôžete ho vystaviť príliš veľkému počtu stimulov naraz, pretože stres s ním spojený nie je dobrý na učenie.


Socializácia šteniatka s ľuďmi

Od prvých dní spolunažívania by šteniatko malo byť v kontakte s ľuďmi. Nestačí ho predstaviť svojim blízkym - musíte zvieraťu poskytnúť čo najviac rôznych zážitkov. Šteňa by sa malo stretávať s ľuďmi rôzneho pohlavia, veku, štýlu oblečenia, nachádzať sa v skupine niekoľkých ľudí alebo v dave. Aby tieto kontakty slúžili správnej socializácii, mali by sa dodržiavať určité hranice, napríklad neumožniť každému dotýkať sa psíka, ak to zjavne nechce. Domáci maznáčik by sa mal naučiť, že človek je jeho chránencom, zárukou bezpečnosti, ale zároveň nemôže byť príliš dôverčivý alebo nástojčivý voči cudzím ľuďom. Dôležitým prvkom socializácie s ľuďmi je privyknutie psa na Váš životný štýl, oboznámenie ho s činnosťami, na ktorých sa bude v budúcnosti podieľať. Pes by sa mal tiež naučiť samote.


Socializácia psa s inými psami

Šteňa si musí zvyknúť na iné zvieratá - psy, mačky, vtáky (počas karantény s tými, ktoré sú určite zdravé). Nemôžete dovoliť svojmu psovi hrať sa s každým psom, ktorého stretnete, pretože to pre neho nie je vždy bezpečné. Navyše, v budúcnosti, keď uvidí iné zviera, bude vždy rozrušený. Napriek tomu psík potrebuje veľa príležitostí, aby sa naučil komunikovať, najmä so svojím vlastným druhom. Dobrý nápad je návšteva cvičiska pre psy, kde sa konajú hry pod dohľadom vyškoleného trénera. Mimochodom, pes môže získať aj iné zručnosti (napr. reakcia na povely), ktoré nie sú súčasťou procesu socializácie, ale rozhodne uľahčujú život s domácim miláčikom.


Je dobré navštíviť so svojím miláčikom škôlku pre psy, kde sa pod dohľadom vyškoleného trénera hrá s ostatnými šteniatkami.

Ako socializovať psa?

Neexistujú univerzálne pravidlá pre socializáciu psov - veľa závisí od individuálnych čŕt zvieraťa a okolností. Majiteľ by mal pozorne sledovať správanie svojho psíka, aby vedel, aké tempo a metódy učenia sú pre neho vhodné. Podmienkou správneho priebehu socializácie je pohodlie a pocit bezpečia štvornohého priateľa. Nič na silu, pretože zlé skúsenosti utnú v pamäti rovnako ako tie dobré. Chyby alebo nedalosti urobené v procese socializácie môžu mať negatívny dopad na jeho psychiku a správanie v dospelosti.


Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok