40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo pes zavýja? Zoznam možných príčin vytia

Pes zavýja z rôznych dôvodov. Tento zvuk môže naznačovať, že pes je v nebezpečenstve alebo prežíva bolesť. Štvornožce môžu zavýjať z nudy aj nedostatku zábavy. Vytie je tiež spôsob na získanie pozornosti. Môže to byť tiež reakcia na podnet - po začutí sirény alebo zavýjania iných psov.

Keď pes zavýja doma, a ešte k tomu v byte, môže to byť veľký problém. Tento zvuk irituje a je nepríjemný pre susedov. Je dobré podniknúť určité kroky, aby ste svojho miláčika od tohto správania odnaučili. Pozitívne efekty by malo priniesť zväčšenie väčšej pozornosti voči psovi a zaistenie pocitu bezpečia. Ak to nepomôže, oplatí sa vyhľadať pomoc behavioristy.


Pes vyje z rôznych dôvodov, ale primárne sa používa na privolanie ďalších členov stáda.


Prečo pes zavýja? Výzva a varovanie

Potreba vytia je silno zakódovaná v DNA. Psy majú veľa spoločného s vlkmi, pre ktorých je vytie charakteristické. Najpodobnejšie vlkom, pokiaľ ide o vytie a nielen to je plemeno husky. Mali by sme na to pamätať, keď sa rozhodneme vziať si zástupcu tohto plemena. Vytie používajú psy na privolanie ďalších členov stáda - niekedy aj majiteľa a ostatných členov domácnosti. Zavýjajúci pes oznamuje, že čaká na príchod. Pes tiež zavýja, keď sa v jeho okolí objaví cudzia osoba. Môže teda signalizovať prítomnosť votrelca okolo domu. Vydáva zo seba zvuky, aby ho odplašil a zároveň dal zvyšku stáda najavo, že je v nebezpečenstve a potrebuje podporu.Prečo psy vyjú? Bolesť, reakcia na podnet, zlá výchova

Psy často vyjú od bolesti. Takéto vokalizovanie znamená, že nášho miláčika niečo bolí. Môžeme si ho všimnúť, keď mu nechtiac šliapnete na labku alebo chvost. Pokiaľ nevieme určiť, čo psa trápi, mali by sme s ním zájsť k veterinárovi.

Ďalšou príčinou zavýjania psa je reakcia na podnet, súvisiaca s tzv. genetickou pamäťou. Keď pes začuje signál sanitky, polície, hasičov, Prebúdza sa v ňom inštinkt. Pamätá si, že má takýto spôsob komunikácie. Vytie je prejavom pocitu komunity, potreby reagovať na signály od ostatných. Preto, ako náhle jeden pes v tejto oblasti začne vyť, ozve sa celý zbor.

Zavýjanie psa môže byť spôsobené zlou výchovou. Sami sme na vine, ak pes pri hraní štekal a zavýjal, a my sme mu dali maškrtu, preto aby prestal. Naučil sa, že vytie sa vypláca, pretože dostane odmenu - maškrtu.

Vytie psa je často signálom separačnej úzkosti psa a zhoršuje sa počas neprítomnosti ošetrovateľov doma.Čo znamená vytie počas neprítomnosti pána?

Ak pes vyje počas neprítomnosti majiteľov, existuje podozrenie, že má problémy s odlúčením. Je osamelý, túži po spoločnosti a potrebuje svojho pána. Nechápe prečo musel zostať sám. Bojí sa, že zostal opustený a jeho pán sa už nevráti. Túto situáciu veľmi často sprevádza ničenie vecí v dome a nadmerná radosť po návrate člena domácnosti. Občas to majitelia tento problém nezvládajú alebo ho ešte zhoršujú utešovaním psa. Okamžitá reakcia na vytie mu ukáže, že je to efektívny spôsob komunikácie. Kvôli tomu môže byť vytie ešte intenzívnejšie. Vtedy je dobré vyhľadať pomoc behavioristy.

Pes často zavýja, keď zostane sám z nudy. Ak ho opustíte bez toho, aby ste mu zorganizovali tento čas, spôsobí to veľkú frustráciu. Zviera vyje, pretože nemá k dispozícii žiadnu zábavu, t.j. spôsob na vybitie energie. Takéto vokalizovanie je spôsob na vyventilovanie svojej nespokojnosti. Ak je zviera samo, mali by sme mu zaobstarať rôzne hračky a hryzádlá. Spoločné chvíle by mali zatraktívniť časté prechádzky a hry na čerstvom vzduchu.Čo robiť, keď pes zavýja?

Kroky, ktoré podnikne majiteľ, by mali byť vyvodené z podstaty problému. Majiteľ musí najskôr pochopiť, prečo jeho pes zavýja. Cnenie alebo nudu je možné napraviť, ale nesprávna eliminácia takéhoto správania ho môže iba prehĺbiť. Je potrebné mať na pamäti, že vytie v mnohých situáciách je spôsobené prirodzenými potrebami a inštinktom psa. Vtedy by sa s tým nemalo tvrdo bojovať, pretože to nie je nič nesprávne.


Laura Buganská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok